Florystyczna gratka we Wrocławiu - dotacja z NFOŚiGW pozwoliła udostępnić niezwykłą kolekcję roślin z dwóch kontynentów
14.07.2023
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zrealizował projekt poprawy i wzmocnienia ochrony zasobów genowych w uprawach szklarniowych sukulentów. To rośliny występujące na terenach gdzie brakuje wody, które wykształciły specjalną tkankę służącą do jej gromadzenia. Przedsięwzięcie zostało wsparte przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 3,4 mln zł dotacji. Szklarnie mogą podziwiać już od kilku tygodni wszyscy ciekawi zasobu kolekcji.
Dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW możliwy był gruntowny remont trzech szklarni z sukulentami w tym: dwóch ekspozycyjnych oraz szklarni technicznej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przeznaczonych do uprawy unikatowego zbioru roślin z terenów półpustynnych i pustynnych Afryki
i Ameryki Środkowej.
Wyremontowane szklarnie będą też stanowić dobre zaplecze i miejsce do namnażania różnych gatunków roślin egzotycznych. Jeden z obiektów udostępnia ciekawą florę z obszaru Afryki, drugi natomiast jest otwarty dla zwiedzających zainteresowanych roślinnością z Meksyku. Nowoczesne technologie jakich użyto podczas remontu umożliwiają - za pomocą sterowania komputerowego - dokładne ustawianie temperatury czy doświetlenia sukulentów. Powierzchnia objęta rewitalizacją, działaniami ochronnymi i modernizacjami sięgnęła 6,43 ha.
Warto dodać, że Ogród Botaniczny w ramach kontynuacji projektu planuje także remont tzw. „Kaktusiarni”.
Kwota dotacji projektu została przekazana przez NFOŚiGW z programu Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, Cz. 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo.