W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

G1.2.4. Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich w celu umożliwienia przyłączenia nowych źródeł OZE

06.03.2025

Nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich w celu umożliwienia przyłączenia nowych źródeł OZE”.

Ogłoszenie o naborze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków o objęcie wsparciem w ramach programu priorytetowego „Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich w celu umożliwienia przyłączenia nowych źródeł OZE” realizowanego w ramach inwestycji G1.2.4 Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

  • Cel programu:

Celem Programu jest rozwój infrastruktury elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej poprzez wsparcie przedsięwzięć budowy, rozbudowy i/lub modernizacji i cyfryzacji sieci dystrybucyjnych na obszarach wiejskich, lub przedsięwzięć związanych z rozwojem sieci dystrybucyjnej na terenach wiejskich w celu ułatwiania rozwoju OZE na tych obszarach. Program przyczyni się do osiągnięcia celów ramowych określonych w inwestycji G1.2.4. Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich w celu umożliwienia przyłączenia nowych odnawialnych źródeł energii w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

  • Rodzaje przedsięwzięć

W ramach programu przewiduje się wsparcie przedsięwzięć zgodnie z Listą inwestycji OSD (kamień milowy G23G) na obszarach wiejskich w zakresie przebudowy i/lub modernizacji sieci dystrybucyjnych wraz z powiązanymi stacjami i integrujących funkcje inteligentnych sieci energetycznych, włączając do nich urządzenia i instalacje umożliwiające dwukierunkową komunikację cyfrową w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego, interaktywne i inteligentne monitorowanie produkcji, przesyłu, dystrybucji i zużycia energii elektrycznej oraz zarządzanie nimi w ramach sieci elektroenergetycznej, a także w sposób przyczyniający się do rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Przedsięwzięcie objęte dofinasowaniem może obejmować:

  1. budowę/przebudowę/modernizację linii elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięcia,
  2. budowę/przebudowę/modernizację obiektów dystrybucyjnej infrastruktury elektroenergetycznej na wszystkich poziomach napięcia,
  3. zakup i instalację urządzeń i aparatury stanowiących elementy dystrybucyjnej infrastruktury elektroenergetycznej,
  4. zakup i instalację liczników zdalnego odczytu (LZO),
  5. zakup i wdrożenie systemów komunikacji i systemów IT oraz ich składowych wpływających na optymalizację pracy sieci oraz poprawę monitorowania, sterowania, wizualizacji stanu pracy sieci w celu przystosowania jej do wzrostu nasycenia OZE,

wykorzystywanych do świadczenia usługi dystrybucji energii na zasadzie równoprawnego traktowania wszystkich odbiorców oraz przedsiębiorców zajmującym się sprzedażą energii.

  • Beneficjenci (OOW)

Operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD) - operatorzy systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego w rozumieniu art. 3 pkt 25 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.

  • Terminy i sposób składania wniosków

Wnioski należy składać w terminie od 07.03.2025 r. od godziny 07:30 do 07.05.2025 r. do godziny 15:00.

Nabór wniosków odbywa się trybie niekonkurencyjnym, do wyczerpania dedykowanej puli środków. Wnioski o objęcie wsparciem składane są na wezwanie jednostki wspierającej plan rozwojowy w terminie przez nią wyznaczonym.

Wnioski należy składać wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021 (CST2021) dostępnego pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl

Wniosek uznaje się za złożony, jeśli spełnia następujące warunki:

  • został złożony w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 5 i posiada status „Przesłany” w aplikacji WOD2021.
  • został złożony zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie naboru wniosków.
  • Alokacja

Kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji – do 4 195 079 912,00 zł.

  • Formy dofinansowania:

Dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji, zgodnie z programem priorytetowym „Budowa lub modernizacja sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich w celu umożliwienia przyłączenia nowych źródeł OZE”.

  • Kontakt

KPO_G124@nfosigw.gov.pl