W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje w monitoring środowiska – ruszył nabór wniosków

02.01.2025

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznacza 24 mln zł na dofinansowanie projektów z obszaru monitoring środowiska. W ogłoszonym dziś naborze wniosków o dotacje m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do monitorowania środowiska aplikować może Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Finansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.

Grafika ilustracyjna dla naboru FENX 02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobiegnie klęskom i katastrofom - Rozwój monitoringu środowisk: na zielonym tle w niebieskim kwadracie nazwa działania, obok schematyczne przedstawienie drogi samochodowe oraz lupy, w której widać zwierzęta oraz odnawialne źródła energii. Na górze grafiki ciąg logotypów FENIX
  • Nabór w trybie niekonkurencyjnym trwa od 2 stycznia 2025 r. do 31 marca 2025 r.
  • Program jest skierowany do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
  • Celem programu jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu i potencjalne klęski żywiołowe.
  • Nabór jest realizowany w ramach działania Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom z programu FEnIKS 2021-2027.                                                                                                                                                           

W otwartym przez NFOŚiGW naborze, dofinansowanie mogą otrzymać projekty, w tym inwestycje z obszaru monitoringu środowiska, m.in. monitoring pól elektromagnetycznych, monitoring wód, monitoring brzegu morskiego oraz monitoring gleby i ziemi.

Dotacja może zostać przyznana na zakup specjalistycznych urządzeń pomiarowych i badawczych oraz materiałów np.:

  • sprzętu do wykonywania analiz i przygotowywania próbek wody
  • mobilnych laboratoriów (m.in. do pobierania próbek, pomiarów, analiz)
  • bezzałogowych statków (powietrznych i pływających) umożliwiających montaż modułów do prowadzenia opomiarowania i monitoringu.

 

Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 79,71% wartości wydatków kwalifikowalnych. Budżet programu to 24 mln zł. Finansowanie zapewniono w ramach działania 2.4 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom (typ projektu: Rozwój monitoringu środowiska (m.in. monitoring pól elektromagnetycznych, monitoring wód, monitoring brzegu morskiego oraz monitoring gleby i ziemi)).

Szczegółowe informacje o naborze na stronie z ogłoszeniem.

 

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

{"register":{"columns":[]}}