W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny Dzień Informacyjny LIFE za nami!

17.06.2022

14 czerwca 2022 r. po długiej przerwie spowodowanej pandemią mieliśmy ogromną przyjemność zgromadzić – tym razem stacjonarnie – znakomite grono gości Dnia Informacyjnego LIFE 2022.Była to podwójna okazja do świętowania, także z uwagi na obchody jubileuszu 30-lecia powstania Programu LIFE. Uroczystość otworzył wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński oraz wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

life

W trakcie spotkania omówiono m.in. takie tematy jak:

  • możliwości i zasady ubiegania się o dofinansowanie LIFE w naborze 2022, z uwzględnieniem nowości w stosunku do lat poprzednich,
  • zakres wsparcia merytorycznego i finansowego, jakie oferuje NFOŚiGW dla wnioskodawców i beneficjentów LIFE,
  • zakres wybranych projektów LIFE oraz doświadczenia Beneficjentów na etapie ich przygotowania i realizacji.

Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z projektami LIFE prezentowanymi na specjalnie przygotowanych stoiskach oraz wymienić doświadczenia z Beneficjentami już realizowanych projektów. Wydarzenie stanowiło także platformę do dyskusji na temat pomysłów na realizację projektów ze specjalistami Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE, gotowymi by odpowiadać na wszelkie pytania.

Witając zgromadzonych gości, wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił „unikalny charakter Programu LIFE w skali europejskiej oraz aktywne wsparcie dla wnioskodawców ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w procesie aplikowania o środki w programie”. Podkreślił także, jak ważne jest korzystanie z programu przez podmioty  publiczne – zarówno na szczeblu krajowym jak i regionalnym.

– Szczególnie istotną rolę w realizacji programu stanowią działania regionalne, które przynoszą wymierne efekty przekładające się bezpośrednio na jakość życia Polaków. Doskonałym przykładem sprawnie przeprowadzanych działań na szczeblu lokalnym – przy wspólnych wysiłkach samorządów, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska są m.in. te realizowane w Małopolsce i na Śląsku – dodał wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

– Dzisiejsze wydarzenie możemy traktować jak inaugurację i kolejną zachętę do składania wniosków w Programie LIFE. Narodowy Fundusz już od 2008 roku uczestniczy w tym procesie. Realizujemy doskonałe programy priorytetowe takie jak:  „Współfinansowanie Programu LIFE”, który umożliwia m.in. uzupełnienie finansowania Programu LIFE do 95 procent kosztów kwalifikowanych projektu w postaci  bezzwrotnej dotacji, oferujemy także preferencyjne pożyczki na wkład własny i zachowanie płynności finansowej. Posiadamy także program „Inkubator wniosków LIFE”, który oferuje do 80 tys. zł wsparcia już na etapie pisania wniosku do Programu – poinformował wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

– Ponadto świętowanie doniosłego jubileuszu, jakim jest 30-lecie Programu LIFE, to szansa na podsumowanie efektów programu realizowanych z sukcesem od trzech dekad – uzupełnił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Podczas spotkania przedstawiono także nagranie wypowiedzi Angelo Salsi – Dyrektora Departamentu LIFE i Eko-innowacji CIP w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) – w którym podsumował krótko ostatnie 30 lat funkcjonowania Programu LIFE:

– Już ponad 5 tys. projektów LIFE uzyskało dofinansowanie w ciągu 30 lat, podjęto wiele działań na rzecz poprawy jakości środowiska i klimatu, przyrody oraz bioróżnorodności biologicznej. Ostatnio włączyliśmy do Programu LIFE także bardzo ciekawy obszar efektywności energetycznej. Program LIFE to program dla ludzi, dociera indywidualnie do każdego, kto mieszka na terenie UE i zajmuje się potrzebami lokalnych społeczności. Należy podkreślić, że budowanie potencjału LIFE nie byłoby możliwe bez wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a konkretnie systemu współfinansowania projektów – ocenił dyrektor Angelo Salsi.

Natomiast Maja Mikosińska, kierownik Sektora Przyroda w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) podkreśliła, że: „Program LIFE jest ściśle związany z unijną polityką klimatyczną i środowiskową przyczyniając się tym samym do jej wdrażania i monitorowania, a także egzekwowania ustawodawstwa UE w poszczególnych państwach członkowskich. Wnioskodawcy muszą dobrze rozumieć dany sektor polityki środowiskowej czy klimatycznej, którą ma wspierać dany projekt. Dlatego też warto konsultować wnioski z Krajowym Punktem Kontaktowym LIFE w Polsce, czyli z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezentację na temat roli NFOŚiGW we wdrażaniu Programu LIFE przedstawił również kierownik Wydziału LIFE i szef Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE – Andrzej Muter.

Warto przypomnieć, że Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia na realizację m.in. projektów aktywnej ochrony przyrody na obszarach Natura 2000, testowania i przygotowania do szerokiego rozpowszechnienia rozwiązań mogących przyczynić się do poprawy stanu środowiska oraz przezwyciężania barier w przechodzeniu na czystą energię.

Zachęcamy także do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi Programu LIFE dostępnymi na stronie internetowej NFOŚiGW i zapisania się do Newslettera LIFE. Do dyspozycji są także ciekawe materiały ze szkoleń z udziałem Przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz polskich i zagranicznych Beneficjentów zamieszczane na platformie YouTube.

Nagranie z transmisji Dnia Informacyjnego LIFE 2022 jest dostępne tutaj.

Serdecznie dziękujemy za udział znakomitemu gronu prelegentów oraz wszystkim uczestnikom wydarzenia i do zobaczenia za rok!

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}