Kolejny sukces Programu LIFE (+), nowe gniazda i migracja ryb w rzece Redze
18.04.2023
Projekt pn. „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi” dobiega końca.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP) kończy na terenie województwa zachodniopomorskiego realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów”, projekt nr LIFE11 NAT/PL/000424.
W dniach 20-21 kwietnia 2023 r. odbędzie się konferencja kończąca projekt rozpoczęty ponad 10 lat temu - w 2012 roku, w zlewni rzeki Regi, zrealizowany dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej (KE) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Od 2018 roku projekt prowadzony jest przez PGW WP poprzez jednostki terenowe: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie (RZGW) i Zarząd Zlewni w Gryficach (ZZ), przy udziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie jako współbeneficjenta.
Całkowity budżet Projektu wynosi 5 407 999 euro, z czego 50% stanowią środki KE, 45% pochodzi z NFOŚiGW, a 5% to wkład własny PGW WP. Głównym celem projektu była ochrona i zwiększenie bioróżnorodności ekosystemów wodnych objętych ochroną w ramach systemu obszarów NATURA 2000 poprzez połączenie ich niebieskim korytarzem ekologicznym, a także odbudowanie silnej populacji łososia w zlewni Regi.
Zlewnia rzeki Regi stanowi spójny ekosystem, lecz na przestrzeni lat budowle hydrotechniczne i nadmierny zrzut ścieków spowodowały znaczne zmniejszenie różnorodności biologicznej.
Mimo poprawy jakości wody, dzięki zmniejszeniu ilości ścieków wpuszczanych do rzeki Regi, problem stanowiły nadal budowle hydrotechniczne, które utrudniały lub uniemożliwiały dotarcie rybom na tarliska oraz zasiedlanie odpowiednich biotopów.
W obszarze zlewni rzeki Regi usytuowane są dwa obszary chronione w ramach sieci NATURA 2000, gdzie stwierdzono występowanie kilku gatunków z załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG, np. koza, głowacz białopłetwy, różanka, minóg rzeczny, minóg strumieniowy. Dzięki prowadzonemu w projekcie udrożnieniu całego obszaru zlewni Regi, stworzone zostały korytarze ekologiczne umożliwiające rybom przemieszczanie się do obszarów, w których nie występowały. Stara rzeka Rega uważana niegdyś za główne koryto rzeki, stanowi obecnie jeden z jej dopływów.
Wykonano 23 przepławki, z czego 2 wyposażono w system do monitoringu ryb, a 3 w bariery elektryczne kierujące ryby do wlotów do przepławek. Ponadto wykonano około 12 500 m2 tarlisk oraz nasadzenia kompensacyjne drzew. Dzięki temu rzeka Rega wraz z jej dopływami została otwarta dla migrujących gatunków ryb, które mogą w niej odbywać tarło. Społeczną straż rybacką wyposażono, w ramach projektu, w odpowiedni sprzęt do walki z kłusownikami. Powstało także Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej w Gryficach, które umożliwi prezentowanie efektów projektu. Centrum planuje organizowanie spotkań i dyskusji obejmujących zarówno projekt LIFE+ Rega, jak i innych inicjatyw podejmowanych przez PGW WP. Ponadto organizowane są tam prelekcje dla uczniów, a także spotkania informacyjne.
Zapraszamy do obejrzenia filmu, który pokazuje działania projektowe i ich efekty tutaj pod linkiem oraz do odwiedzania Centrum Monitoringu i Informacji Przyrodniczej w Gryficach.