Konferencja końcowa projektu LIFE pt. „Implementacja Krajowego Programu Ochrony Dubelta w Polsce – etap I”
03.11.2023
W dniach 28-29 października 2023 r. w Rozłogach koło Białegostoku odbyła się konferencja końcowa projektu LIFE poświęconego czynnej ochronie dubelta - gatunku ptaka zagrożonego w Polsce i Unii Europejskiej. Projekt realizowano w latach 2017-2023. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel polskiego KPK LIFE w NFOŚiGW – p. Ireneusz Mirowski.
W konferencji kończącej projekt LIFE17 NAT/PL/000015 w formie końcowego Seminarium Praktyków Ochrony Dubelta wzięło udział ponad 70 osób. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie projektu i podsumowanie wyników osiągniętych w wyniku jego realizacji.
Projekt został zrealizowany przez LTO - Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne w partnerstwie z Fundacją Natura International Polska przy wsparciu LIFE Programme oraz współfinansowany przez NFOŚiGW.
Więcej informacji o tym projekcie LIFE pn. „Implementacja Krajowego Programu Ochrony Dubelta w Polsce – etap I” - można znaleźć tutaj i tutaj.
Wśród uczestników było wielu przedstawicieli instytucji publicznych mających szczególne znaczenie w utrzymaniu populacji dubelta w Polsce, w tym: RDOŚ w Białymstoku, RDOŚ w Lublinie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Biebrzański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy. Nie zabrakło też przedstawicieli instytucji wspierających ochronę przyrody i środowiska naukowego, w tym: Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego PIB w Falentach, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA]. Na konferencji obecna była też młodzież - studenci z Koło Naukowe Biologów UwB, studenci z Politechniki Białostockiej i młodzi działacze z fundacji Hektary dla Natury – oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych (m in. OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, PTOP - Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Przyrodnicze Dubelt, WWF Polska, Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze), terenowców ornitologów i botaników, miłośników ochrony ptaków siewkowych, czy rolników.
Choć projekt oficjalnie zakończył się z końcem września, to działania czynnej ochrony dubelta będą kontynuowane, m.in. w ramach utrzymania trwałości uzyskanych efektów.
Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej wspierający wyłącznie działania na rzecz środowiska i klimatu. Możliwe do pozyskania dofinansowanie na realizację projektów z obszaru ochrony przyrody i bioróżnorodności m.in. na rzecz zagrożonych gatunków i siedlisk - wynosi od 60 do 95% kosztów kwalifikowanych (wraz ze współfinansowaniem z NFOŚiGW).
Zachęcamy do kontaktu z KPK LIFE wszystkich zainteresowanych możliwościami realizacji projektów z Programu LIFE.
W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu z nami: life@nfosigw.gov.pl