KONFERENCJA Neutralność klimatyczna
18.04.2024
Już 21 maja 2024 roku odbędzie kolejna konferencja w cyklu Green Warsaw Conferences zatytułowana „Neutralność Klimatyczna”.
W zeszłym roku zastanawialiśmy się czy rok 2050 to realny termin na osiągnięcie neutralności klimatycznej w miastach ? Plany nie tylko UE ale i samorządów pokazują ,że chcielibyśmy przyspieszyć działania. Czy rok 2030 to realna data? Będziemy o tym dyskutować podczas tegorocznej konferencji .Pomysłów na odejście od paliw kopalnych i ograniczenie emisji CO2 jest kilkanaście. Poszukujemy ,szczególnie od czasu rozpoczęcia się wojny w Ukrainie ,bardzo intensywnie nowych źródeł energii od biomasy, biometanu, wodoru po atom.
Warto jednak przy tym pamiętać o ,że każda nowa technologia pozyskiwania energii ma swoje koszty również dla środowiska ,dlatego chcielibyśmy pokazać Państwu zrównoważoną drogę do neutralności, której nie zrealizujemy bez gospodarki cyrkularnej (GOZ). Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości czy szybka transformacja energetyczna jest konieczna. Wszyscy zastanawiamy się nad radykalnym odejściem od paliw kopalnych i to nie tylko ropy ale i gazu .Czym możemy zastąpić te paliwa? Ile produkcji energii elektrycznej musi a ile może pochodzić z odnawialnych źródeł energii w Polsce (OZE)? Co z rozwojem farm wiatrowych? Jak zintensyfikować działania mające na celu rozwój technologii niezależnych od warunków atmosferycznych, czyli wykorzystujących energię wody, wiatru czy ciepła z ziemi?
Mając właśnie na uwadze te cele zmierzające do neutralności klimatycznej podczas tegorocznej konferencji postaramy się przy pomocy ekspertów pokazać Państwu te rozwiązania ,które już się sprawdziły i uporządkować wiedzę na temat możliwości nowych technologii. Mówiąc prostym językiem, kiedy, ile energii i jakim kosztem? Kluczem do realizacji celów klimatycznych jest oczywiście wiedza ale również finansowanie dlatego będziemy mówili o różnych możliwościach finansowania ekologicznych inwestycji.
W tym roku serdecznie zapraszamy do nowej sali w budynku Przedstawicielstwa Parlamentu Europejskiego w Warszawie. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce jest naszym partnerem, Patronat honorowym konferencję objęli: NFOŚiGW, Prezydent Miasta st. Warszawy, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
W ramach konferencji odbędzie się spotkanie warsztatowe poświęcone prezentacji nowego narzędzia do oceny efektywności energetycznej budynków dla samorządów. Mamy nadzieję, że narzędzie będzie pomocą w perspektywie wdrażania Dyrektywy Budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive)
Konferencja jest skierowana do przedstawicieli samorządów i ma charakter zamknięty.
Rejestracja na stronie www.greenwarsawconferences.org.pl