Konferencja NFOŚiGW w czasie Targów POLECO 2022 w Poznaniu
21.10.2022
Podczas Targów POLECO 2022, które w dniach 19-21 października br. obyły się w pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich, istotnym wydarzeniem merytorycznym i programowym była konferencja zorganizowana (20 października) przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Składające się na nią cztery panele dyskusyjne przebiegły pod wspólnym hasłem: „NFOŚiGW: Stabilne finansowanie ekorozwoju Polski w niestabilnych czasach”.
Tytuł konferencji nawiązywał bezpośrednio do obecnych zawirowań geopolitycznych, kryzysu energetycznego w Europie oraz wielu wyzwań w sferze transformacji klimatycznej. Myślą przewodnią konferencji NFOŚiGW na Targach POLECO 2022 było przedstawienie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako stabilnej instytucji finansów publicznych, która w trudnych, niespokojnych czasach szeroko i aktywnie wspiera politykę energetyczną, klimatyczną i środowiskową państwa polskiego.
W szczególności chodziło o pokazanie, że NFOŚiGW wdraża i rozwija szereg programów priorytetowych, których podstawowym celem jest finansowe wspieranie transformacji i rozwoju krajowej energetyki i ciepłownictwa, energetyki prosumenckiej, odnawialnych źródeł energii (OZE), adaptacji do zmian klimatu oraz gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), przez co Narodowy Fundusz przyczynia się do zapewnienia Polsce suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego oraz odpowiedzialnego reagowania na zmiany klimatyczne.
W dyskusjach panelowych, w których gospodarzami byli przedstawiciele Zarządu NFOŚiGW, główny i często wspólny wątek stanowiła kwestia energii i ciepła, finansowania projektów w tym obszarze, a także walki ze smogiem i zmianami klimatycznymi. Tak zdefiniowane założenie merytoryczne konferencji miało szczególne uzasadnienie w okresie październikowych Targów POLECO 2022, czyli już w trakcie trwania tzw. sezonu grzewczego, gdy w przestrzeni publicznej i mediach trwały ożywione dyskusje na temat dostępności nośników energii, stanu ogrzewnictwa oraz postępów w polskiej transformacji energetycznej, ciepłowniczej i klimatycznej.
Przez ponad trzy godziny naukowcy, eksperci, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Instytutu Ochrony Środowiska oraz innych instytucji publicznych, członkowie zarządu NFOŚiGW i WFOŚiGW w Warszawie, samorządowcy, menadżerowie, prezesi spółek energetycznych i komunalnych, przedsiębiorcy, szefowie izb i stowarzyszeń brażnowych, praktycy życia gospodarczego – na scenie w Alei Lipowej na terenie MTP toczyli ożywioną debatę, która dotyczyła aktualnych problemów i wyzwań w obszarze szeroko rozumianej ekologii i polityki środowiskowej.
Oto na jakie konkretne tematy i z czyim udziałem odbywały się dyskusje panelowe w czasie konferencji zorganizowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas Targów POLECO 2022:
PANEL 1
Gospodarz: Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW
Tytuł panelu: „W czystym powietrzu i ciepłym mieszkaniu – strategiczny plan dla Polski. Możliwości i bariery”
Paneliści:
Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW
Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej
Marek Ryszka – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Janusz Starościk – prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
Moderator: red. Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny BiznesAlert.pl)
PANEL 2
Gospodarz: Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW
Tytuł panelu: „Transformacja polskiej energetyki i ciepłownictwa – główne wyzwania”
Paneliści:
Paweł Mirowski, zastępca prezesa NFOŚiGW
Paweł Sałek – doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej
Marek Ryszka – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Krzysztof Skowroński – doradca zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA, szef programu ELENA realizowanego w KAPE SA dla przedsiębiorstw energetyki cieplnej
Przemysław Mandelt – prezes Tauron Ekoenergia Sp. z o.o.
Janusz Starościk – prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
Moderator: red. Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny BiznesAlert.pl)
PANEL 3
Gospodarz: Sławomir Mazurek, zastępca prezesa NFOŚiGW
Tytuł panelu: „Bądźmy gotowi na zmiany klimatu. Jak sprostać deficytowi wody w Polsce?”
Paneliści:
Sławomir Mazurek, zastępca prezesa NFOŚiGW
Prof. dr hab. Jan Żelazo, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Katedra Inżynierii Wodnej
Szymon Tumielewicz – zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Barbara Rajkowska – kierownik Ośrodka Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie
Jakub Groszkowski – dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Kontroli Gospodarowania Wodami w Ministerstwie Infrastruktury
Joanna Kopczyńska – zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Bogumił Nowak, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Moderator: red. Jacek Szczęsny (redaktor naczelny Ekorynek.com, Ekologia i Rynek)
PANEL 4
Gospodarz: Dominik Bąk, zastępca prezesa NFOŚiGW
Tytuł panelu: „Spalanie i fermentacja – rozwiązywać problemy, chroniąc środowisko i kieszeń Polaków”
Paneliści:
Dominik Bąk, zastępca prezesa NFOŚiGW
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Pająk – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska
Joanna Darska – zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Piotr Szewczyk – przewodniczący Rady RIPOK, zastępca dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”
Janusz Fic – prezes Miejskiego Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.
Szymon Cegielski – prezes i dyrektor PreZero Zielona Energia sp. z o.o. w Poznaniu
Moderator: red. Jacek Szczęsny (redaktor naczelny Ekorynek.com, Ekologia i Rynek)
Pełny zapis filmowy konferencji pt. „NFOŚiGW: Stabilne finansowanie ekorozwoju Polski w niestabilnych czasach” można obejrzeć pod niniejszym linkiem:
NFOŚiGW: Stabilne finansowanie ekorozwoju Polski w niestabilnych czasach. - YouTube