LEPSZE STANDARDY W „CZYSTYM POWIETRZU” – ZA NAMI KOLEJNE SPOTKANIE Z BRANŻĄ
25.06.2024
Nadrzędnym i niezmiennym celem obecnych zasad programu „Czyste Powietrze” jest dobro osób z niego korzystających. Termin okresu przejściowego dla rejestracji pomp ciepła na podstawie europejskich znaków jakości na liście ZUM – zielonych urządzeń i materiałów – jest w tym programie również niezmienny. To data 31 grudnia 2024 roku – przypomniała Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak podczas spotkania z przedstawicielami branży pomp ciepła, które odbyło się 24 czerwca br. w siedzibie Narodowego Funduszu. Obecny na spotkaniu wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta podkreślił, że aby zbudować w Polsce silny rynek pomp ciepła, konieczna jest współpraca wszystkich zainteresowanych.
W kolejnym już spotkaniu z przedstawicielami branży pomp ciepła zainicjowanym przez NFOŚiGW wzięło udział liczne grono przedstawicieli producentów, importerów i dystrybutorów oraz izb gospodarczych i stowarzyszeń. Podczas spotkania omówiono efekty zmiany wprowadzonych w programie „Czyste Powietrze” 14 czerwca 2024 r. Tego dnia wszedł w życie obowiązek wyboru przez beneficjentów pomp ciepła oraz kotłów na biomasę z listy ZUM – obecnie znajduje się na niej już 441 pomp ciepła, to jest o 141 więcej niż w dniu wdrożenia zmian. Jednocześnie w ramach programu obligatoryjne stało się od 14 czerwca wykonanie audytu energetycznego w przypadku zamiaru wymiany kopciucha na pompę ciepła.
– Naszym obowiązkiem jest zadbanie o możliwie najlepszą ofertę dla beneficjentek i beneficjentów, a w tym konkretnym przypadku rozumiemy przez to zapewnienie odpowiedniej jakości dotowanych urządzeń oraz ich szerokiego wyboru. Ta oferta musi być adekwatna do oczekiwań i potrzeb ludzi oraz celów programu „Czyste Powietrze” – powiedziała prezes Zawadzka-Stępniak.
Wpis pomp ciepła na listę ZUM jest możliwy na podstawie badań urządzeń w certyfikowanych laboratoriach na terenie UE i EFTA, co zostało uzgodnione z branżą w porozumieniu z grudnia 2023 r. Czasowo, do końca 2024 roku, NFOŚiGW dopuścił ponadto możliwość rejestracji na liście ZUM urządzeń na podstawie europejskich znaków jakości. Firmy, które jeszcze nie posiadają akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca 2024 r. zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę ZUM na podstawie znaków jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To umożliwi im obecność na tej liście do dnia 31 grudnia 2024 r.
– Podkreślamy ponownie: tylko dostarczenie kompletu badań spełniających wymogi programu „Czyste Powietrze” umożliwi obecność na liście ZUM od 2025 roku – powiedziała prezes Zawadzka-Stępniak. Docelowo na liście ZUM pozostaną więc tylko urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne.
W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie, w którym udział wezmą również przedstawiciele Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Polskiego Centrum Akredytacji. Prezes Zawadzka-Stępniak podkreśliła, że dla NFOŚiGW bardzo ważna jest współpraca z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), aby wykrywać wszelkie możliwe nieprawidłowości stanu technicznego pomp ciepła zgłaszanych na listę ZUM.