W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Modernizacja systemu elektro- grzewczego wrocławskiej elektrociepłowni

25.05.2023

Program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Energia Plus pozwoli na dofinansowanie budowy nowych jednostek wysokosprawnej kogeneracji opalanych gazem ziemnym oraz na zainstalowanie kolektorów solarnych w elektrociepłowni Wrocław - Zawidawie. Zakład uzyska status efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.

Industrial zone, Steel pipelines, valves and ladders

Realizacja inwestycji przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA SA, która potrwa do końca br. będzie miała bezpośredni wpływ na podniesienie bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców Zawidawia we Wrocławiu oraz na ograniczenie negatywnego oddziaływania elektrowni na środowisko. W efekcie zmniejszone zostaną: zużycie energii pierwotnej oraz emisja gazu cieplarnianego - dwutlenku węgla do atmosfery.

Aktualnie Elektrociepłownia Zawidawie pracuje w oparciu o 2 kotły gazowe oraz agregat kogeneracyjny. W wyniku realizacji projektu wybudowane zostanie nowe źródło kogeneracyjne oparte o zespół od jednego do trzech agregatów kogeneracyjnych w zabudowie kontenerowej, o minimalnej mocy elektrycznej 2 MWe i o minimalnej mocy cieplnej 2,5 MWt.

Kogeneratory będą oparte o silnik spalinowy czterosuwowy z zapłonem iskrowym zasilany gazem. Produkcja ciepła z nowych agregatów  pozwoli uzyskać ok. 38 % rocznej jego produkcji w źródle, a przy łącznej współpracy z planowaną do wybudowania instalacją solarną o mocy 100 kW oraz istniejącym agregatem kogeneracyjnym zostanie osiągnięty udział ciepła w kogeneracji oraz OZE powyżej 50%. Spełniony będzie tym samym warunek dla efektywnego systemu ciepłowniczego.

Przyłącze gazu do nowych agregatów kogeneracyjnych będzie wykonane przy udziale podziemnego rurociągu gazu zlokalizowanego obok istniejącego układu kogeneracyjnego, a następnie doprowadzone do nowych silników gazowych poprzez rozdzielacze gazowe. Kolektory słoneczne, które zostaną zlokalizowane w obszarze dawnego składowiska węgla i odpadów paleniskowych wytworzą ciepło o minimalnej mocy 100 kW i zasilą miejską sieć ciepłowniczą.

W całości inwestycja będzie kosztować ok. 13,9 mln zł, a pożyczka NFOŚiGW stanowi dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych.

Umowę o dofinasowanie podpisali 23 maja br. w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu wiceprezes zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Arkadiusz Szymański z PGE Energia Ciepła S.A. W uroczystości uczestniczyli również wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, senator RP Aleksander Szwed oraz inni parlamentarzyści z regionu.

{"register":{"columns":[]}}