W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nabory LIFE 2022 - pierwsze podsumowanie

28.11.2022

Złożono w sumie 751 wniosków z prawie całej Europy na kwotę 2,9 miliarda euro (czyli w przybliżeniu na dofinansowanie 1,8 mld euro z programu LIFE).

Grafika plansza informacyjna Programu LIFE

Złożone projekty mają między innymi na celu:

  • Chronić europejską przyrodę, powstrzymując i odwracając spadek różnorodności biologicznej.
  • Wzmacniać gospodarkę o obiegu zamkniętym dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom.
  • Chronić i poprawiać środowisko, a co za tym idzie jakość życia ludzi.
  • Ograniczać emisję gazów cieplarnianych, zwiększać odporność na zmiany klimatu i świadomość ludzi w zakresie łagodzenia zmiany klimatu.
  • Przyspieszyć przejście na czystą energię poprzez większe wykorzystanie rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i energii odnawialnej.


Zainteresowanie dofinansowaniem dla projektów LIFE kilkukrotnie przekroczyło założony budżet. To może napawać optymizmem Komisję Europejską i oczywiście społeczeństwo, że projekty związane z szeroko rozumianą poprawą środowiska cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Składane wnioski są coraz bardziej ambitne, przemyślane i dobrze przygotowane od strony formalnej. Niewątpliwie jest to zasługą samych beneficjentów, ale również firm konsultingowych czy Krajowych Punktów Kontaktowych LIFE, które wspierają wnioskodawców w przygotowaniu składanych dokumentów.

Wiosną 2023 poznamy projekty, które zyskały największe uznanie niezależnych ekspertów Komisji Europejskiej Tego samego roku zostaną podpisane umowy oraz rozpoczną się prace związane z realizacją zadań w celu osiągnięcia założonych efektów środowiskowych.

 

{"register":{"columns":[]}}