W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NFOŚiGW będzie wspierał zagraniczną aktywność Polskiej Służby Geologicznej

13.01.2022

Projekt Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego dot. ożywienia i rozwoju współpracy międzynarodowej w zakresie geologii zostanie sfinansowany w całości przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 3,8 mln zł dotacji pozwoli Państwowej Służbie Geologicznej poprowadzić m.in. działania zmierzające do nawiązania nowych i podtrzymywania istniejących kontaktów międzynarodowych ze służbami geologicznymi innych krajów, zagranicznymi ośrodkami akademickimi, ośrodkami naukowo-badawczymi oraz organizacjami, których celem jest prowadzenie badań w zakresie nauk o ziemi, ochrona środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój.

jaskinia

Umowa dofinansowania przedsięwzięcia została podpisana przez przedstawicieli PIG-PIG oraz NFOŚiGW w grudniu 2021 r. Środki na realizacje przedsięwzięcia pochodzą z programu priorytetowego  NFOŚiGW - Poznanie budowy geologicznej na rzecz kraju.

Obecna sytuacja międzynarodowa stwarza możliwości aktywnego uczestnictwa i wzmocnienia pozycji Polski, poprzez działania służby geologicznej na arenie międzynarodowej, nie tylko w Europie, ale także w Afryce, USA, Kanadzie i w Chinach. Wzmacnianie kontaktów z krajami afrykańskimi ma na celu zdynamizowanie współpracy ze służbami geologicznymi poszczególnych państw oraz ze stowarzyszeniem afrykańskich służb geologicznych. Rynek afrykański stwarza możliwość zaangażowania ekspertów polskiej służby geologicznej w działania prowadzone w warunkach geologicznych znacznie odbiegających od europejskich, nabycie nowych doświadczeń, ale również eksplorację słabo rozpoznanych geologicznie terenów. Z kolei wysoko rozwinięte rynki Ameryki Północnej dają wzór rozwijania dziedziny, a współpraca z amerykańskimi i kanadyjskimi partnerami umożliwi wprowadzanie dobrych, nowoczesnych praktyk w działania organów geologicznych. Głównym celem będzie tu inicjacja nowych projektów oraz wymiana doświadczeń w zakresie poszukiwań surowców, modelowania 3D, szacowania ryzyka osuwiskowego, tworzenia podziemnych magazynów, geotermii i geologii miast. Podmioty azjatyckie, które stały się strefą wysokich technologii oferują współpracę w zakresie nowych technologii, rozwoju technik badawczych i analitycznych, a także ochrony środowiska, surowców mineralnych i energetycznych. PSG zamierza rozbudowywać i wzmacniać współpracę z partnerami także w tym kierunku.

Projekt obejmie również realizację zadań wynikających z już zawartych umów i porozumień aktualnie obowiązujących oraz pozwoli na intensyfikację zaangażowania pracowników służby geologicznej w działalność organizacji i stowarzyszeń międzynarodowych.

{"register":{"columns":[]}}