W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NFOŚiGW na NetZero Energy & H2Poland 2025

10.04.2025

Prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dorota Zawadzka-Stępniak, wzięła udział w jednej z najważniejszych konferencji poświęconych przyszłości energetyki - NetZero Energy & H2Poland 2025. Od 8 do 10 kwietnia Międzynarodowe Targi Poznańskie stały się przestrzenią dla inspirujących debat, eksperckich wystąpień i wymiany doświadczeń na temat przyszłości energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej. Konferencję otworzyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Zdjęcie grupowe

Jednym z kluczowych punktów programu wydarzenia był panel wysokiego szczebla poświęcony strategii UE w zakresie technologii zeroemisyjnych, w którym głos zabrała Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu NFOŚiGW.

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od ponad 30 lat wspiera zieloną transformację w Polsce, a dziś – w kontekście unijnej strategii zeroemisyjnej – nasza rola staje się jeszcze bardziej strategiczna. Po pierwsze, jako kluczowa instytucja finansująca transformację energetyczną w Polsce, angażujemy się we wspieranie innowacyjnych rozwiązań, które przyspieszają proces dekarbonizacji. Finansujemy inwestycje w OZE, efektywność energetyczną, transport niskoemisyjny oraz modernizację przemysłu. Po drugie, NFOŚiGW finansuje działania zmniejszające emisyjność przemysłu ciężkiego – wspieramy modernizację procesów technologicznych, cyfryzację oraz wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Po trzecie, współpracujemy z instytucjami UE – jesteśmy operatorem środków z Funduszu Spójności, Funduszu Modernizacyjnego oraz aktywnym uczestnikiem programów LIFE. Wspólnie budujemy ekosystem wspierający zielone innowacje – powiedziała prezes zarządu NFOŚiGW.

Podczas sesji ministerialnej, która składała się z panelu wysokiego szczebla i paneli eksperckich, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wzięli również udział: wiceminister Krzysztof Bolesta, przedstawiciele państw członkowskich UE, instytucji europejskich oraz liderzy przemysłu, w tym m.in. dyrektor generalny DG CLIMA Kurt Vandenberghe,   szef biura Inicjatyw Strategicznych Międzynarodowej Agencji Energetycznej Dan Dorner oraz dyrektor generalny norweskiego Ministerstwa ds. Energii Alexander Engh. 

W centrum dyskusji znalazły się kierunki transformacji takie jak: technologie wychwytywania i składowania CO₂ (CCUS), nowa polityka przemysłowa, dekarbonizacja sektorów trudnych do redukcji emisji: hutnictwa, cementowni, przemysłu chemicznego.

Panel był okazją do wymiany wiedzy i wspólnego wyznaczania drogi ku nowoczesnej, zielonej i konkurencyjnej gospodarce Unii Europejskiej. - Transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie, ale ogromna szansa dla naszej gospodarki. Poprzez świadome inwestowanie w technologie zeroemisyjne, możemy budować odporność, konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne Polski i całej Unii Europejskiej  - podkreśliła prezes zarządu.

Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, podczas wystąpienia na konferencji

W konferencji, która zgromadziła ponad 100 prelegentów i prawie 100 wystawców z 11 krajów, wziął również udział zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda. W panelu  Jak skutecznie pozyskać środki na transformację? Źródła finansowania i programy pomocowe opowiadał o rodzajach inwestycji, które mogą ubiegać się o środki na transformację, o źródłach finansowania, wsparciu przez NFOŚiGW oraz prezentował dobre praktyki do pozyskiwania środków.

Dzień wcześniej o roli magazynów energii w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego opowiadała dyrektor Departamentu Energetyki i Przemysłu z NFOŚiGW, Magdalena Misiurek.