NFOŚiGW przekaże blisko 4 mln zł na zwiększenie efektywności energetycznej szpitala w Parczewie
11.10.2023
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 11 października 2023 roku podpisał umowę z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Parczewie na termomodernizację budynku szpitala. NFOŚiGW przekaże na ten cel blisko 4 mln złotych, co stanowi 95% kosztów kwalifikowanych.
Projekt „Zwiększenie efektywności energetycznej w SP ZOZ w Parczewie” ma na celu trwałe zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec czerwca 2025 roku.
– Przez ostatnie lata wsparliśmy ponad 50 placówek szpitalnych w całym kraju, wypłaciliśmy łącznie ponad 700 mln złotych na termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej szpitali, i to nie koniec naszych działań. Dziś podpisaliśmy umowę z SPZZOZ w Parczewie na blisko 4 mln zł. Ta inwestycja przede wszystkim będzie miała wymierne rezultaty ekonomiczne i ekologiczne, ale również realny wpływ na poprawę komfortu leczenia i opieki nad pacjentami. Zużycie energii pierwotnej w modernizowanych budynkach zmniejszy się, tak jak ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Dodatkowo termomodernizacja pomoże w walce o czyste powietrze, między innymi dzięki energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych – mówi Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.
Projekt zakłada modernizację energetyczną budynku SP ZOZ w Parczewie i ma na celu zmniejszenie zużycia energii, zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł, a w konsekwencji ograniczenie emisji CO2 poprzez zwiększenie efektywności energetycznej budynków.
W ramach projektu zostaną zastosowane odnawialne źródła energii w postaci instalacji fotowoltaicznej. Zmodernizowana zostanie wentylacja oraz klimatyzacja budynków szpitala. Wymienione będzie oświetlenie wewnętrzne z opraw żarowych i świetlówkowych na panele LED. Zainstalowany zostanie system zarządzania energią związany z automatyką budynku.
Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych wyniesie 10 288,00 GJ rocznie. Zmniejszy się emisja CO2 o 800 ton w skali roku.
Umowa została podpisana 11 października 2023 roku w Parczewie przez Artura Michalskiego wiceprezesa zarządu NFOŚiGW oraz Jarosława Ostrowskiego, dyrektora naczelnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie. W uroczystości wziął udział Ryszard Madziar, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Jerzy Szwaj, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Lublinie.