NFOŚiGW przekaże blisko 4 mln złotych na termomodernizację Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego "WOL-MED" Sp. z o.o.
08.11.2023
Budynki należące do Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego „WOL-MED. Sp. z o.o.” zostaną zmodernizowane dzięki umowie podpisanej 8 listopada 2023 roku. Na poprawę efektywności energetycznej budynku NFOŚiGW przekaże 3 862 470,00 zł mln złotych. Koszt całkowity przedsięwzięcia to 4 304 558,00 zł.
– Przez ostatnie lata wsparliśmy ponad 50 placówek szpitalnych w całym kraju, wypłaciliśmy łącznie ponad 700 mln złotych na termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej szpitali, i to nie koniec naszych działań. Dziś podpisaliśmy kolejną umowę z Miejsko-Gminnym Centrum Medycznym. Ta inwestycja przede wszystkim będzie miała wymierne rezultaty ekonomiczne i ekologiczne, ale również realny wpływ na poprawę komfortu leczenia i opieki nad pacjentami. Dodatkowo termomodernizacja pomoże w walce o czyste powietrze, między innymi dzięki energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Oszczędność energetyczna, dbałość o środowisko oraz poprawa warunków pracy to kluczowe aspekty, które przyczyniają się do budowania świadomej i odpowiedzialnej społeczności. Dlatego też warto wspierać i propagować tego rodzaju inicjatywy, aby zapewnić podopiecznym najlepsze możliwe warunki– mówi Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW
Cele przedsięwzięcia ”Termomodernizacja budynków Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego "WOL-MED" Sp. z o.o.” są zgodne z celami programu priorytetowego „3.4 Budownictwo Energooszczędne 1) jest poprawa efektywności energetycznej budynków placówki o powierzchni 6052.84 m2. Zakończenie prac zaplanowano na 30 maja 2025 roku.
Inwestycja realizowana będzie w 3 budynkach należących do Spółki, zlokalizowanych w gminie Wolbrom, w miejscowościach: Wolbrom, Zarzecze oraz w Dłużcu. W ramach projektu planowane jest m.in.: docieplenie ścian zewnętrznych oraz docieplenie dachu. Zaplanowano prace związane z wymianą okien i drzwi. Zmodernizowana zostanie wymiennikownia, a także instalacja centralnego ogrzewania. Prace obejmą wymianę grzejników, montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją i chłodzeniem. Oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne. Przewidziano także montaż instalacji fotowoltaicznej.
Dzięki temu przedsięwzięciu ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniesie 87.62 MWh w skali roku. Zmniejszenie zużycia energii pierwotnej to 3 156.54 GJ rocznie. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 299.33 Mg. 2. Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej z zainstalowanych ogniw fotowoltaicznych to 91.95 kWe. Osiągnięcie efektu ekologicznego przewidziano na koniec lipca 2025 roku.
Umowa została podpisana 8 listopada 2023 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej przez Artura Michalskiego – Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW oraz przedstawicieli beneficjenta tj.: Lidię Gądek - Prezesa Zarządu Spółki oraz Janinę Warzechę - Wiceprezesa Spółki
ds. techniczno – administracyjnych.