NFOŚiGW przekaże ponad 1 mln zł na ochronę gatunkową żubra w Kampinoskim Parku Narodowym
28.07.2023
Kampinoski Park Narodowy dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadzi remont Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach. Dofinansowanie w wysokości ponad 1,17 mln zł będzie możliwie dzięki wsparciu z programu Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej.
Podstawową rolą Ośrodka w Smardzewicach jest ochrona gatunkowa żubra – gatunku objętego ochroną ścisłą, wymagającego ochrony czynnej, wymienionego również w Konwencji Berneńskiej i Dyrektywie Siedliskowej. Żubry sprowadzone do wyremontowanego Ośrodka będą pełnić rolę rezerwy genetycznej a także zasobów dla innych hodowli. Żubry będą tu hodowane ex situ, czyli poza środowiskiem naturalnym. Proces wyboru osobników do hodowli będzie wspierać merytorycznie i organizacyjnie prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka, koordynator programu „Kompleksowej ochrony żubra w Polsce”.
Działania w ramach projektu obejmą m.in.: remont: bramy wjazdowej, tarasu widokowego przy zagrodzie pokazowej (służącego m.in. do obserwacji i kontroli stanu zdrowia żubrów w zagrodach), budynku gospodarczo-socjalnego, składu odchodów przy zagrodzie pokazowej, magazynów na karmę, wybiegów hodowlanych (w tym zagród, paśników, stanowisk paszowych), infrastruktury takiej jak oświetlenie drogi wewnętrznej, niecki dezynfekcyjnej oraz ogrodzenia. Wymienione potrzeby remontowe Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach to niezbędne minimum do tego, aby wznowić jego działalność. Bez przeprowadzenia tych prac placówka nie mogłaby prowadzić hodowli zachowawczej żubrów.
Po zakończeniu remontu żubry sprowadzone do Smardzewic będą pełnić rolę rezerwy genetycznej i źródła zwierząt dla innych hodowli. Z uwagi na problemy pojawiające się w populacjach wolnych, jak i w zagrodach, związane z chorobami takimi jak gruźlica, telazjoza czy nekrotyczne zapalenie napletka, Ośrodek powinien wrócić na listę aktywnych hodowli żubra. Przed wykryciem gruźlicy w Ośrodku, stado żubrów było utrzymywane na poziomie około 20 osobników i z powodzeniem realizowano w nim projekt zachowawczej hodowli żubrów.
Warto dodać, że Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach ma tradycje przedwojenne, założono go jeszcze w 1934 roku, chociaż po II wojnie światowej musiał być organizowany od nowa. W 1976 roku placówka została przekazana Kampinoskiemu Parkowi Narodowego. Z czasem hodowla stała się jedną z wiodących w skali kraju.
Umowa o dofinansowanie została podpisana 27 lipca 2023 roku w Kampinoskim Parku Narodowym przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i Mirosława Markowskiego, Dyrektora Parku. Na spotkaniu obecny był również Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Projekt remontu Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach wspiera Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.