W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NFOŚiGW przekaże ponad 12,7 mln zł na kompleksową modernizację energetyczną budynku B Instytutu Matki i Dziecka

06.10.2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 12,7 mln złotych na głęboką kompleksową modernizację energetyczną budynku B Instytutu Matki i Dziecka. Szacunkowy całkowity koszt przedsięwzięcia to 15 142 972,99 złotych, z czego dofinansowanie NFOŚiGW wyniesie 12 743 853,14 złotych.

Od lewej Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW w siedzibie NFOŚiGW, Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu RP oraz Tomasz Maciejewski, Dyrektor Naczelny Instytutu Matki i Dziecka.

Przedsięwzięcie pn.: „Głęboka kompleksowa modernizacja energetyczna budynku B Instytutu Matki i Dziecka" polegać będzie na zmniejszeniu emisji CO2 oraz zapotrzebowania na energię pierwotną poprzez poprawę efektywności energetycznej budynku.

Dzisiejsze dofinansowanie jest niezwykle ważne, służy kobietom, dzieciom, młodzieży. Inwestycja zmieni zarówno warunki leczenia pacjentów, jak i pracy lekarzy i całej kadry Instytutu Matki i Dziecka. Przedsięwzięcie będzie miało wpływ na ochronę środowiska, przyniesie oszczędności, które pozwolą na wprowadzanie nowoczesnego energochłonnego sprzętu. Instytut jest jednym z wielu szpitali dofinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.mówi Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu RP.

Termomodernizacja przewiduje prace związane m.in. z: ociepleniem ścian zewnętrznych, wymianą dachu z ociepleniem wełną mineralną, wymianą stolarki okiennej. Zmodernizowany zostanie system ciepłej wody użytkowej. Nastąpi wymiana węzła cieplnego c.o. i montaż zestawu pomp GHP. Instytut przewiduje zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Zaplanowano modernizację systemu wentylacji oraz rozbudowę systemu BMS. Efekt rzeczowy zostanie osiągnięty do dnia 31.12.2023 r.

- Z punktu widzenia środowiskowego szpitale są centrami, które naturalnie muszą wykorzystywać dużo energii – najlepiej zielonej i jak najtańszej – by działać stabilnie w każdych warunkach, a jednocześnie w sposób przyjazny dla okolicy. Dążąc do poprawy efektywności energetycznej, możemy osiągnąć kilka celów. Poprzez termomodernizację budynek Instytutu Matki i Dziecka obok regularnych oszczędności energetycznych zyska także poprawę warunków opieki nad pacjentami. Szpital będzie mógł liczyć na obniżenie opłat za korzystanie z energii, a wykonywanie czynności służbowych w budynkach poddanych modernizacji będzie bardziej komfortowe i bezpieczne dla pracowników szpitala. Zredukujemy koszty energii, co oznacza więcej środków, które placówka może przeznaczyć na inne niezbędne cele. mówi Artur Michalski, Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW.

Dzięki temu przedsięwzięciu nastąpi zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 2 072 461,11 kWh w skali roku. Ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej wyniesie 438,83 MWh rocznie, a cieplnej wyniesie 2 698,85 GJ w skali roku. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych to 599,06 tony rocznie. Instytut przewiduje osiągnięcie efektu ekologicznego do 31.12.2023 r.

Instytut Matki i Dziecka ma ponad 100- letnią tradycję, w związku z tym niezbędna jest modernizacja budynków. Po pierwsze, by nie ponosić wysokich kosztów za ogrzewanie oraz energie elektryczną, ale również po to by nie produkować nadmiaru dwutlenku węgla i wielu innych szkodliwych dla atmosfery substancji. mówi Tomasz Maciejewski, Dyrektor Naczelny Instytutu Matki i Dziecka.

Umowa została podpisana 6 października 2023 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Artura Michalskiego - Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW oraz przedstawiciela beneficjenta Tomasza Maciejewskiego - Dyrektora Naczelnego Instytutu Matki i Dziecka. Na uroczystości obecna była również Małgorzata Gosiewska - Wicemarszałek Sejmu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}