NFOŚiGW wesprze remont ośrodka rehabilitacji ssaków i ptaków w Czempiniu
01.08.2023
W ramach programu „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze dotacją w wysokości 450 tys. złotych projekt modernizacji ośrodka rehabilitacji ssaków i ptaków przy Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu (woj. wielkopolskie). Głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie odpowiednich warunków dla prowadzenia rehabilitacji zwierząt (w tym ptaków drapieżnych) oraz zwiększenie liczby osobników, które mogłyby być rehabilitowane w ośrodku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to pół miliona złotych.
Dofinansowany projekt pozwoli na zmodernizowanie kompleksu wolier i wybiegów w istniejącym ośrodku rehabilitacji zwierząt, który znajduje się terenie Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. W wyniku przeprowadzonych prac remontowych zwiększy się liczba wolier (ośmioczęściowy kompleks wzbogaci się o dwa dodatkowe pomieszczenia), wyremontowane zostanie także ogrodzenie wybiegu dla zwierząt. Planowany jest również zakup dodatkowego wyposażenia do ośrodka, m.in. monitoring, pastuch elektryczny, paśniki, poidła, wiaty i zadaszenia dla zwierząt.
Obecnie w ośrodku Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu istnieją dwa kompleksy ośmiu i czterech wolier oraz osobny wybieg – i są to najważniejsze obiekty wykorzystywane do rehabilitacji ptaków i ssaków. To głównie konstrukcje dawnej „sokolarni” oraz „kuropatwiarni” zaadaptowane do utrzymywania rehabilitowanych zwierząt. Wspomniane obiekty są użytkowane od ponad 40 lat, dlatego dla lepszego przystosowania ich do wypełniania przewidzianych funkcji wymagają one gruntownego remontu oraz modernizacji.
Warto zaznaczyć, że działający przy Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu ośrodek rehabilitacji przyjął podczas swojego funkcjonowania już około 500 ptaków z całej Polski. Najczęściej przygarniane są osobniki młode i niesamodzielne lub ptaki z kontuzjami skrzydeł. Po rehabilitacji, wyleczone i w pełni sprawne ptaki są wypuszczane na wolność.
Umowę o dofinansowanie projektu 21 lipca br. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie podpisali: Diana Piotrowska, zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Komunikacji i Ochrony Przyrody NFOŚiGW oraz Paweł Lisiak, Łowczy Krajowy.