Oferta programowa i finansowa NFOŚiGW adresowana do organizacji pozarządowych
30.10.2024
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zaprosił przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkanie i dyskusję na temat edukacji ekologicznej i klimatycznej oraz systemu finansowania projektów. Podczas spotkania przedstawiono ofertę programową i finansową NFOŚiGW skierowaną do sektora.
- Ponad 20 proc. Beneficjentów Programu LIFE w Polsce to organizacje pozarządowe. NFOŚiGW zawarł dotychczas 35 umów z NGO na współfinansowanie projektów krajowych i realizowanych w Polsce projektów zagranicznych. Łączna suma pozyskanego w ramach tych umów dofinansowania KE to ponad 32 mln euro. W perspektywie finansowej 2021-2027 budżet Programu wynosi 5,4 mld euro – najwięcej w historii.
- W obecnej perspektywie finansowej UE środki na edukację ekologiczną są kilkakrotnie większe niż w latach poprzednich.
- Na ochronę przyrody w latach 2021-2027 z programów Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej przeznaczone jest ponad 1,5 mld zł.
- Rozpoczęły się przygotowania do nowej perspektywy środków norweskich, strona społeczna ma możliwość udziału w opracowaniu założeń ich wydatkowania.
- W ramach środków krajowych od 2021 roku przyznano organizacjom pozarządowym na edukację ekologiczną niemal 35 mln zł.
- Tym spotkaniem chcieliśmy zainaugurować regularny dialog nie tylko po to, by poprawiać implementacje tego, co już mamy, ale też rozmawiać na temat przyszłości, jak lepiej projektować nowe rzeczy – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta.
- Dialog i wypracowanie najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań na przyszłość jest dla nas absolutnym priorytetem. Mam nadzieję, że spotkanie będzie pewnym początkiem współpracy systemowej, również takiej, która będzie skutkowała wypracowaniem nowych instrumentów, nowego wsparcia – powiedziała na rozpoczęcie spotkania prezeska NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.
- Jako Rada Nadzorcza od samego początku współpracy z NFOŚiGW kładliśmy i kładziemy nacisk na dialog i współpracę z każdym sektorem. Dla nas bardzo ważny jest także sektor trzeci - NGO, stowarzyszenia, fundacje, podmioty ekonomii społecznej. Mam nadzieję, że to spotkanie to preludium dalszej współpracy. Takie spotkania będą się odbywać cyklicznie, będą tematyczne, będą odpowiedzią na Państwa potrzeby i zapotrzebowania - powiedziała Emilia Wasielewska, wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej NFOŚiGW.
Podczas spotkania przedstawiciele organizacji pozarządowych opowiadali się za wprowadzeniem w programach pomocowych NFOŚiGW uproszczeń, zwłaszcza dotyczących rozliczenia projektów. Podnieśli problem niewystarczających działań edukacyjnych w obszarze polityki klimatycznej i środowiskowej. Proponowali podjęcie szerszych działań w zakresie edukacji szkolnej, finansowania działań interwencyjnych oraz wsparcia organizacji ekologicznych.
Jak zaznaczono podczas spotkania, w pierwszej kolejności wykorzystywane są środki unijne. Po zweryfikowaniu wykorzystania alokacji w poszczególnych programach będą podejmowane decyzje o kolejnych naborach wniosków o dofinansowanie ze środków zagranicznych i krajowych.
Edukacja ekologiczna, ochrona przyrody i Program LIFE są bardzo ważne dla działań, które realizuje NFOŚiGW oraz dla sukcesu transformacji niskoemisyjnej. W nowej strategii NFOŚiGW na najbliższe cztery lata działania związane z ochroną bioróżnorodności i z edukacją ekologiczną mają bardzo ważne miejsce.
Materiały
Prezentacje ze spotkaniaPrezentacje_ze_spotkania.zip 90.37MB