W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pięć miliardów złotych na wsparcie dla przedsiębiorstw energochłonnych w programie „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej”

09.02.2023

9 lutego br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi nabór wniosków w programie „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej”. Budżet na pomoc dla przedsiębiorstw wynosi aż 5 mld zł. Szansę na wsparcie mają m.in. takie branże jak: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów. Przedsiębiorcy będą mieli 14 dni na składanie wniosków od dnia opublikowania przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz NFOŚiGW informacji o możliwości składania wniosków.

grafika ilustracyjna

Program ma na celu wsparcie firm działających w branżach energochłonnych, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone z uwagi na dynamiczny wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego w roku 2022. Pomoc ma na celu utrzymanie płynności przedsiębiorstw, utrzymanie miejsc pracy oraz zdolności produkcyjnych w kryzysowym czasie. Szacuje się, że wsparcie obejmie około 1000 przedsiębiorstw, wśród których większość stanowić będą duże i średnie firmy.

W grudniu 2022 roku program został zaakceptowany przez Komisję Europejską, wypłata środków ma nastąpić w marcu 2023 roku. Do programu będą kwalifikowani przedsiębiorcy, dla których koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 r. lub 6 proc. w pierwszej połowie 2022 r. Drugim koniecznym warunkiem jest pochodzenie przynajmniej połowy przychodów lub wartości produkcji z działalności w kodach (PKD) lub  w kodach produktów przemysłowych (PRODCOM) wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską.

Maksymalna kwota wsparcia wyniesie 4 mln euro na grupę kapitałową albo przedsiębiorstwo niebędące częścią grupy kapitałowej. Dla przedsiębiorstw, które wykazują spadek wskaźnika EBITDA o co najmniej 40 proc. pomiędzy rokiem 2021 a 2022 – lub pomiędzy drugimi półroczami tych lat – górny limit wsparcia wyniesie 50 mln euro. Dokładna kwota pomocy wyliczona zostanie w oparciu o koszty kwalifikowane, według wzoru podanego w programie z uwzględnieniem dodatkowych parametrów m.in. kursu euro, limitów na przedsiębiorstwo/grupę kapitałową, dostępności budżetu czy ewentualnego pomniejszenia z uwagi na otrzymanie innej pomocy na te same koszty.

Program rządowy, wzory wniosków oraz umowy, a także narzędzia pomocnicze do wyliczania wysokości kosztów kwalifikowanych oraz wnioskowanej pomocy zostały umieszczone na stronie NFOŚiGW oraz Min. Rozwoju i Technologii. 

Warto dodać, że to kolejny etap rządowego wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych. Pierwszym było przyznanie w 2022 r. rekompensat 92 podmiotom za 2021 r. na kwotę prawie 800 mln zł.

Informacje na temat programu można znaleźć TUTAJ (link)

{"register":{"columns":[]}}