Pierwsze Banki Spółdzielcze SGB z dopłatami do kredytów z programu „Czyste Powietrze”
19.01.2022
Od 19 stycznia 2022 r. w wybranych Bankach Spółdzielczych zrzeszenia SGB można ubiegać się o ekologiczne kredyty antysmogowe z dotacją z rządowego programu „Czyste Powietrze”.
Kredytobiorcy mogą liczyć na dopłatę nawet do 37 tys. zł. Dzięki „ścieżce bankowej” klienci dopełnią wszystkich formalności w jednej placówce. W najbliższych tygodniach kolejne Banki Spółdzielcze SGB udostępnią program dla swoich klientów.
– W trosce nie tylko o naszą przyszłość, ale przede wszystkim o przyszłość następnych pokoleń myślimy długofalowo. Zwracamy większą uwagę na to, jak tworzymy lokalne społeczności, jak możemy je wspierać. Beneficjentami programu Czyste Powietrze będą w większości klienci z mniejszych miejscowości, dlatego jako banki, które są blisko swoich klientów pomagamy im tworzyć Zielone Sąsiedztwa – mówi Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku SA.
Banki Spółdzielcze SGB wychodzą klientom naprzeciw i umożliwiają złożenie wniosku o kredyt z dotacją i gwarancją BGK u jednego doradcy. Prześle on dokumenty do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Dzięki współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Kredyt Czyste Powietrze jest objęty gwarancją, co przynosi klientom korzyści w postaci:
- oszczędności środków – gwarancja jest udzielana bez prowizji. Objęcie kredytu gwarancją BGK nie zwiększa jego kosztu,
- wygody - wszystkie formalności związane z udzieleniem gwarancji realizowane
w jednym miejscu tj. w banku kredytującym, - korzystniejszych od standardowych warunków umowy kredytu.
Pierwsze Banki Spółdzielcze SGB oferujące swoim klientom Kredyty Czyste Powietrze:
- Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy,
- Bank Spółdzielczy w Strzelnie,
- Bank Spółdzielczy w Wieleniu,
- Bank Spółdzielczy w Radziejowie,
- Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim,
- Bank Spółdzielczy w Przysusze.
Aktualna lista Banków Spółdzielczych SGB, które uruchomiły Kredyt Czyste Powietrze dostępna jest na stronie: https://www.sgb.pl/czyste-powietrze/
Cieszę się, że lista banków w „Czystym Powietrzu”, szczególnie tych spółdzielczych, które są najbliżej lokalnych społeczności, sukcesywnie się wydłuża, bo to gwarantuje nam szersze i szybsze dotarcie do Polaków z dotacjami na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Dzięki nowym partnerom z sektora bankowego, program „Czyste Powietrze” ma szansę jeszcze lepiej się rozwijać – mówi Paweł Mirowski, Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przystąpienie do programu „Czyste Powietrze” wpisuje się w strategię proekologiczną Zrzeszenia SGB. W 2021 r. Banki Spółdzielcze SGB uruchomiły platformę komunikacji „Zielone sąsiedztwo”, która nawiązuje do idei lokalności i dbania o środowisko naturalne.
Kredyt Czyste Powietrze przeznaczony jest na:
- wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła w ramach Priorytetowego Programu Czyste Powietrze,
- zakup i montaż instalacji centralnego ogrzewania i cwu (w tym kolektorów słonecznych i pompa ciepła do samej cwu),
- ocieplenie przegród budowlanych,
- zakup i montaż okien i drzwi zewnętrznych/bram garażowych,
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
- mikroinstalację fotowoltaiczną.
Kredyt dostępny jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych
z wyodrębnioną księgą wieczystą. Na realizację przedsięwzięcia klienci będą mieli czas do 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie w banku. Środki dotacji zostaną wypłacone przez WFOŚiGW po zakończeniu prac i złożeniu prawidłowo wypełnionego
i kompletnego wniosku o płatność na rachunek kredytowy klienta z przeznaczeniem
na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Wnioski o dofinansowanie są oceniane
na bieżąco, a podpisywanie umów potrwa do 31.grudnia 2027 r.
O SGB
Spółdzielcza Grupa Bankowa to 182 Banki Spółdzielcze i SGB-Bank S.A. Tworzymy rozbudowaną sieć blisko 1500 placówek, 4000 bezprowizyjnych bankomatów, mamy nowoczesną aplikację mobilną SGB Mobile i wygodną bankowość internetową. Do tej pory wybrało nas ponad 1,5 miliona klientów.
Jesteśmy blisko klientów – nie tylko poprzez przejrzystą i funkcjonalną aplikację mobilną SGB Mobile. Unowocześniamy sposób obsługi, a nasza oferta jest dostosowana do potrzeb rynku. Dysponujemy pełnym zestawem płatności mobilnych: BLIK, Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay i Xiaomi Pay.
KONTAKT:
Roman Szewczyk Rzecznik Prasowy SGB-Banku SA tel. 692 465 136 e-mail: roman.szewczyk@sgb.pl |
Piotr Orlik Biuro Marketingu i Komunikacji SGB-Banku SA tel. 506 746 359 e-mail: piotr.orlik@sgb.pl |