W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze efekty projektu LIFE pn. „Dążenie do zerowej emisji w europejskich odlewniach stopów żelaza, poprzez stosowanie nieorganicznych spoiw do mas”

05.12.2023

Podczas IV Międzynarodowej Konferencji Odlewnictwa i Inżynierii Materiałowej – ICCME zorganizowanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, zaprezentowano pierwsze efekty projektu.

Grafika ilustracyjna

GREEN CASTING LIFE to projekt realizowany od ponad roku przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie i Odlewnie Polskie S.A. oraz 14 partnerów z 7 państw: Finlandii, Hiszpanii, Włoch, Republiki Czeskiej, Niemiec, Francji i Estonii – podmioty reprezentujące łącznie 70% przemysłu odlewniczego w Europie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił dofinansowania projektu GREEN CASTING LIFE w formie dotacji i wspierając polską myśl techniczną, został zaproszony do udziału w IV Międzynarodowej Konferencji Odlewnictwa i Inżynierii Materiałowej - ICCME 23, zorganizowanej przez AGH w dniach 6-7 listopada br. w Krakowie, podczas której dokonano podsumowania pierwszych efektów prac projektowych przeprowadzonych w Polsce w 2023r.

Celem międzynarodowej konferencji ICCME 23 było upowszechnienie najnowszych idei, metod i problemów inżynierskich. Wydarzenie to zgromadziło ekspertów i pasjonatów z zakresu odlewnictwa i inżynierii materiałowej z całego świata. Podczas sesji plenarnej w ramach panelu GREEN CASTING zaprezentowano referaty poświęcone badaniom realizowanym w ramach projektu GREEN CASTING LIFE (LIFE21-ENV-FI-101074439) i omówiono pierwsze efekty projektu GREEN CASTING LIFE.

Działania projektowe rozpoczęły się od badań komorowych w skali laboratoryjnej prowadzonych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, podczas których zmierzono całkowitą emisję różnych spoiw nieorganicznych dostępnych na rynku. Później wyprodukowano formy na skalę przemysłową w celu pomiaru emisji do powietrza podczas odlewania.

Warto podkreślić, że głównym celem projektu GREEN CASTING LIFE jest wykazanie, że wdrożenie dostosowanych do indywidualnych potrzeb nieorganicznych systemów wiążących w odlewniach stopów żelaza - jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w zakresie ograniczenia negatywnego wpływu odlewni na środowisko dla europejskiego przemysłu odlewniczego.

Stosowanie nieorganicznych systemów wiążących może znacząco zmniejszyć niebezpieczne emisje z procesów odlewniczych, poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach oraz jakość regeneratu, co wpłynie także na większe możliwości  ponownego jego wykorzystania i pozwoli na znaczne zminimalizowanie ilości odpadów.

Badania w projekcie koncentrują się na pomiarach emisji z nowymi spoiwami nieorganicznymi dostępnymi na rynku oraz odpowiednimi, dostosowanymi do indywidualnych potrzeb odlewni, kombinacji w układzie: formy wiązane spoiwami organicznymi – rdzenie wiązane spoiwami nieorganicznymi, które mają być pilotażowo wdrożone we „flagowych odlewniach europejskich” i potencjalnych odlewniach.

W ramach projektu GREEN CASTING LIFE - 6 europejskich flagowych odlewni stopów żelaza, które są partnerami w projekcie, wdroży na przemysłowych liniach produkcyjnych kombinowane systemy mas: formy wykonane z mas wiązanych spoiwem organicznym i „nowych”, innowacyjnych rdzeni wykonanych z mas wiązanych spoiwem nieorganicznych, zastępujących ich obecne systemy spoiw organicznych. Projekt realizowany będzie do końca lutego 2026 roku i docelowo działania projektowe wdrażane będą w 50 odlewniach na terenie Europy.

Masa odpadowa ze spoiwem nieorganicznym będzie zawierała o 80-90% mniej szkodliwych substancji i będzie mogła zostać ponownie wykorzystana w odlewni lub poza nią, na przykład dla potrzeb przemysłu budowlanego. Pod koniec realizacji projektu 50 odlewni stopów żelaza będzie stosować spoiwa nieorganiczne przynajmniej w części produkcji, dzięki czemu ilość odpadów - mas formierskich transportowanych corocznie na składowiska - zmniejszy się o 112 500 ton.

Więcej informacji o projekcie GREEN CASTING LIFE (LIFE21-ENV-FI-101074439) można znaleźć tutaj.

Udostępniamy Państwu również link do książki abstraktów.

{"register":{"columns":[]}}