W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach

Ciąg znaków, od lewej: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje projekt w ramach działania FENX.01.01 Efektywność energetyczna, priorytet Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.

Projekt przyczyni się do poprawy warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju i wpisuje się w cel szczegółowy EFRR/FS.CP2.I - Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Realizacja powyższego celu nastąpi poprzez obniżenie emisyjności gospodarki, w tym transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym, zmniejszenia zużycia energii pierwotnej oraz spadku emisji gazów cieplarnianych.

Projekt ma na celu poprawę efektywności energetycznej dużych i średnich przedsiębiorstw poprzez wsparcie ostatecznych odbiorców w zakresie m.in.: modernizacji efektywności energetycznej procesów wytwórczych, modernizacji energetycznej budynków zakładowych (innych niż budynki mieszkalne), instalacji urządzeń OZE, a także instalacji urządzeń do produkcji, magazynowania, tankowania lub transportu wodoru odnawialnego, które są zgodne z zakresem art. 6 i 7 rozporządzenia 2021/1058 ERDF/CF. Realizowane przedsięwzięcia przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii, wdrażania efektywności energetycznej i zwiększenia oszczędności energii, dekarbonizacji przemysłu i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną oraz do rozwoju nowych i odnawialnych form energii.

Ostatecznymi odbiorcami będą:

  • duże przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 2 pkt 24 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu) inne niż podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE działające na rzecz przedsiębiorstw,
  • średnie przedsiębiorstwa, o których mowa w załączniku I do ww. rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

Wartość projektu: 202 352 942,00 PLN, z czego:

  • ze środków unijnych, tj. Funduszu Spójności (FS): 172 000 000,00 PLN
  • ze środków krajowych (NFOŚiGW): 30 352 942,00 PLN

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

{"register":{"columns":[]}}