Program „Mój elektryk” będzie kontynuowany
06.09.2024
Trwa nabór wniosków w ramach programu „Mój elektryk” o dofinansowanie w formie zakupu pojazdów zeroemisyjnych przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorców i podmioty inne niż osoby fizyczne. Czasowo został wstrzymany nabór wniosków o dotacje do opłat w umowach leasingu pojazdów zeroemisyjnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokłada wszelkich starań, aby ten nabór wniosków jak najszybciej przywrócić.
Nabory wniosków w programie „Mój elektryk” odbywają się w trybie ciągłym w latach 2021-2025 lub do wyczerpania środków przeznaczonych na poszczególne nabory. Całkowity budżet programu wynosi 960 mln zł, z czego na dotacje do leasingu pojazdów zeroemisyjnych przeznaczono w programie 660 mln zł. Pozostałe środki przeznaczono na dotacje do zakupu pojazdów przez osoby fizyczne (100 mln zł) oraz przez przedsiębiorców i podmioty inne niż osoby fizyczne (200 mln zł).
Z uwagi na wyczerpanie środków na dotacje do leasingu pojazdów zeroemisyjnych, NFOŚiGW zawiesił nabór na ten cel z początkiem września 2024 r. Wstrzymanie naboru wniosków przez NFOŚiGW oraz Bank Ochrony Środowiska S.A. (BOŚ) nastąpiło z różnymi datami, co wynika z procedur udzielania dofinansowania. Wyjaśniamy, że:
- Data 1 września 2024 r. została podana przez NFOŚiGW po analizie dostępności środków w ramach programu „Mój elektryk” i dotyczy możliwości składania wystąpień przez BOŚ o udostępnienie środków przez NFOŚiGW na udzielanie dofinasowania.
- Data 26 sierpnia 2024 r., ogłoszona przez BOŚ Bank, jest datą graniczną dla leasingodawców przyjmujących wnioski o dofinansowanie od leasingobiorców, natomiast ocenie podlegały tylko wnioski o dopłaty prawidłowo i kompletnie wypełnione i przekazane do BOŚ Banku do 23 sierpnia 2024 r. (do końca dnia).
Jednocześnie zapewniamy, że NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska intensywnie zabiegają o pozyskania środków na zwiększenie budżetu programu „Mój elektryk” z dotychczasowego źródła, jakim jest Fundusz Niskoemisyjnego Transportu (FNT), a także ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Proces ten jest długotrwały i wymaga wielu uzgodnień, w tym na poziomie Komisji Europejskiej.
Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania prac, obecnie planowane jest wznowienie naboru od stycznia 2025 r. Nowy nabór obejmie okresem kwalifikowalności również II połowę 2024 r.