Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0
27.11.2024
Doradcy Energetyczni dalej będą wspierać mieszkańców, samorządy i przedsiębiorców we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań. Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 (PDE) jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w partnerstwie z 16 wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Finansowanie projektu zapewniono z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS).
- Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 to bezpłatne wsparcie w zakresie efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej, wykorzystania OZE i adaptacji do zmian klimatu. Projekt, który wystartował w 2016 r. dziś tworzy ogólnopolską sieć doradców w każdym województwie.
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z partnerami otrzymał 172 mln zł na realizację Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0, który całkowicie finansowany jest ze środków FEnIKS 2021-2027 z działania 1.1 Efektywność energetyczna. Umowę na finansowanie projektu podpisano 14 listopada br.
Projekt Doradztwa Energetycznego jest prowadzony wspólnie przez NFOŚiGW i WFOŚiGW. W każdym wojewódzkim funduszu funkcjonuje zespół Doradców Klimatyczno-Energetycznych. Specjaliści dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, w tym efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii (OZE) i poprawy jakości powietrza. Od 2024 r. rozszerzono zakres tematyczny o gospodarkę obiegu zamkniętego oraz adaptację do zmian klimatu.
Z pomocy doradców mogą skorzystać osoby fizyczne, samorządy, przedstawiciele sektora mieszkaniowego oraz przedsiębiorcy. Doradcy energetyczni udzielają porad i konsultacji oraz obejmują wsparciem doradczym przyjazne środowisku, efektywne energetycznie i ekonomicznie inwestycje w regionach. Służą pomocą w weryfikacji dostępnych źródeł finansowania planowanych działań.
Projekt Doradztwa Energetycznego to również szereg aktywności, które wykraczają poza standardowe konsultacje i porady. Wśród realizowanych i planowanych działań specjalistów są: kampanie edukacyjne i informacyjne, audycje radiowe/TV i publikacje oraz punkty doradcze podczas wydarzeń masowych o lokalnym charakterze. Zespoły doradcze organizują warsztaty, szkolenia i konferencje branżowe. Prowadzą prelekcje edukacyjne i promują proekologiczne wybory wśród dzieci i młodzieży.
Założenia Projektu Doradztwa Energetycznego 2.0
Cel główny projektu wpisuje się w wizję bardziej przyjaznej dla środowiska, niskoemisyjnej i przechodzącej w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz odpornej Europy.
To działania skupione wokół:
- człowieka – edukacja i podnoszenie świadomości społecznej;
- środowiska – wspieranie działań i promowanie rozwiązań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska;
- klimatu – przeciwdziałania oraz przystosowania do zmian klimatycznych;
- gospodarki niskoemisyjnej – wsparcie inwestycji i promowanie działań w obszarach gospodarki obiegu zamkniętego, odnawialnych źródeł energii, elektromobilności.
- inwestycji – wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej, wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji proekologicznych;
- technologii – promowanie najlepszych dostępnych, w tym innowacyjnych technologii.
Więcej informacji na: www.doradztwo-energetyczne.gov.pl
#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE