W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt LIFE.VISTULA.PL na ostatniej prostej

27.06.2023

O projekcie LIFE.VISTULA.PL pisaliśmy już wielokrotnie. Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony przedsięwzięcia: www.lifevistula.pl. Tym razem mamy kolejny ważny powód by Państwu o nim przypomnieć, projekt coraz szybciej zbliża się do mety.

Kolonia rybitw rzecznych na stawie Barzyniec w Ochabach (na wybudowanym w ramach projektu „Ptasim Rondlu”).

Są już kolejne sukcesy:

Dotychczasowa liczebność ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły ponownie osiągnęła w 2022 r. rekordowy poziom a populacja tego gatunku liczy już ponad 1250 par lęgowych. To świetny wynik, wskazujący na ogromny potencjał, jaki ma środowisko stawów rybnych, żwirowni i dolin rzek.

Rybitwa rzeczna także osiągnęła rekordowy poziom blisko 600 par lęgowych  w kilkunastu koloniach.

Ornitolodzy monitorujący gniazdujące ptaki w meandrach Wisły i na „Ptasiej Beczce” w 2022 r naliczyli 310 gniazd mewy śmieszki, 76 gniazd rybitwy rzecznej oraz 16 gniazd mewy czarnogłowej, która jest największą kolonią tego gatunku w Polsce. Jeśli macie Państwo ochotę na wirtualny spacer doliną dolnej Skawy i Soły czy górnej Wisły – Life Vistula 360° (mapa360.pl). Zapraszamy!

W projekcie realizowane są również działania dzięki, którym ma nastąpić uregulowanie ruchu turystycznego. W tym celu wybudowano wieżę obserwacyjną z widokiem na „śląskie morze” zlokalizowaną bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem.

W Strumieniu, gdzie wydarzenie miało swe zwieńczenie, mówiono o pierwszych sukcesach projektu i tzw. "Ptasiej Beczce", o której więcej można się dowiedzieć na jej stronie.

Zainteresowanym polecamy relację z uroczystego otwarcia wieży oraz szereg odniesień zamieszczonych pod artykułem w sekcji materiały.

 

Są też cenne refleksje:

Doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji projektu pokazuje, że kluczowe dla zachowania siedlisk ptaków w Dolinie Górnej Wisły jest utrzymanie i prowadzenie zrównoważonej gospodarki rybackiej. Stąd dewizą projektu LIFE.VISTULA.PL stała się idea wzajemnego poszanowania interesów ludzi, ryb i ptaków.

Zainteresowanych tematem odsyłamy do strony: https://mapa.lifevistula.pl, gdzie można znaleźć mapę tras przelotów ślepowronów.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}