PV CON 2023 – rynek, technologie, prawo. Fachowe rozmowy o fotowoltaice i magazynach energii
01.06.2023
Interesujesz się fotowoltaiką? Chcesz poznać od podszewki rynek energii w Polsce – nowe standardy, zmiany i ich wpływ na rozwój OZE? A może w dobie rozwoju wielkoskalowej fotowoltaiki chcesz dowiedzieć się jak ten rozwój wygląda prawnym okiem? Interesują Cię trendy w rozwoju falowników i magazynowania energii? To wydarzenie jest dla Ciebie!
Zapraszamy na PV CON 2023, który odbędzie się w formule online już 6-7.06.2023 roku! Przygotowujemy trzy duże debaty, dyskusje, merytoryczne prelekcje od specjalistów branży i przedstawiciela sektora prawnego. Atrakcyjna formuła online sprawia, że możesz z nami być i dzielić się swoimi opiniami z każdego miejsca na ziemi!
13 GW – tyle mocy w fotowoltaice mamy po I kwartale 2023 roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Agencję Rynku Energii. Fotowoltaika jest obecnie najprężniej rozwijającą się technologią spośród odnawialnych źródeł energii w Polsce. Na tak dużą moc zainstalowaną w głównej mierze wpływają mikroinstalacje prosumenckie, których w Polsce jest ponad 1,2 mln! Według danych ARE w marcu 2023 roku udział mikroinstalacji fotowoltaicznych w ogólnej mocy zainstalowanej w fotowoltaice wynosił 71,8% (9 350,28 MW z 13 021,2 MW). Na rynku widać jednak ważne zmiany… Większe instalacje PV o mocy większej niż 50 kW zaczynają stanowić coraz większy udział w rynku. Dla porównania, rok wcześniej – w marcu 2022 roku udział instalacji prosumenckich stanowił 76,4%. Może to być wynik wzrostu cen energii, które w głównej mierze odczuły przedsiębiorstwa. Wpłynęło to na wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi większych mocy, co potwierdza także statystycznie rosnąca średnia moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce.
Polski rynek fotowoltaiczny zdecydowanie przechodzi transformację z rynku domowych instalacji w kierunku instalacji przemysłowych i dużych farm fotowoltaicznych - mówi Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.
W rozwoju większych instalacji fotowoltaicznych nie zawsze pomaga jednak otoczenie prawne. Zmieniające się przepisy stanowią barierę dla inwestorów. Inną blokadą jest stan naszych krajowych sieci elektroenergetycznych, który w wielu przypadkach przekłada się na odmowy przyłączeń nowych instalacji. To problem, z którym w długoterminowej perspektywie Polska na pewno będzie musiała sobie poradzić sobie z tym problemem.
Wraz z rozwojem fotowoltaiki, a także innych źródeł odnawialnych w Polsce wzrasta również potrzeba magazynowania energii. Magazyny energii pomagają w stabilizacji sieci i pozwalają zmagazynować energię wtedy, gdy jest najtańsza. Magazynowanie energii to trend, od którego nie da się uciec. To urządzenia, które pomagają fotowoltaice w skali małej i dużej.
Do inwestycji w domową fotowoltaikę w dalszym ciągu zachęcają też programy dotacyjne, jak Mój Prąd i Czyste Powietrze. Każdy z nich ze swoją ofertą trafia do innych grup odbiorców promując efektywnie energetycznie rozwiązania. Programy mają jednak też wiele wspólnego! Przede wszystkim wspierają autokonsumpcję produkowanej energii, która nabiera coraz większego znaczenia, im więcej instalacji jest w polskim systemie.
- Jak przenikają się programy dotacyjne Mój Prąd, Czyste Powietrze i Moje Ciepło i jaki jest ich wpływ na rynek?
- Rynek energii w Polsce – nowe standardy, zmiany i ich wpływ na rozwój OZE: Wyłączenia fotowoltaiki, wpływ fotowoltaiki na rynek energii w Polsce, ceny energii
- Wielkoskalowa fotowoltaika – prawnym okiem: potencjał cable poolingu, fotowoltaika w cieniu nowych przepisów o gospodarowaniu przestrzennym, kończące się mocei przyłączeniowe dla farm fotowoltaicznych
- Trendy w rozwoju falowników i magazynowania energii
- Prosto z rynku – Polska, Europa, Świat
To tematy, które poruszymy już podczas najbliższego Kongresu PV CON 2023!
PV CON 2023 - musisz tam być!
PV CON 2023 to wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć! Znajdź odpowiednie miejsce i odpowiedni czas na fachowe rozmowy o fotowoltaice i zapisz się na PV CON 2023 w formule online!
Już 6 i 7 czerwca zapraszamy na kolejną - czwartą edycję wyjątkowego, specjalistycznego spotkania w branży fotowoltaicznej. PV CON 2023 to spotkanie poświęcone aktualnemu rozwojowi rynku fotowoltaicznego w kontekście zmian zachodzących na rynkach światowych i doskonała okazja na fachowe rozmowy o rynku PV. O czym jeszcze będziemy rozmawiać podczas Kongresu?
Szczegółowy program można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.
II Dzień Kongresu
W drugi dzień Kongresu Fotowoltaicznego PV CON 2023 - 7 czerwca 2023 r. polecamy serię webinarów z profesjonalistami. Zapraszamy na webinary, które odbędą się tego dnia!
10:00 –Trendy na rynku modułów, falowników i magazynów energii - REJESTRACJA
12:00 – Linia bezpośrednia, opłata solidarnościowa, spółdzielnie energetyczne, prosument zbiorowy – przegląd rozwiązań problemu z kończącymi się mocami przyłączeniowymi dla farm PV - REJESTRACJA
Rejestracja
Udział w kongresie PV CON 2023 jest bezpłatny, ale możliwy jest tylko po wcześniejszej rejestracji. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają od nas aktualne informacje na temat wydarzenia, a po Kongresie materiały pokongresowe oraz nagranie z wydarzenia.
FORMULARZE REJESTRACYJNE na pierwszy dzień kongresu oraz na poszczególne webinary są dostępne TUTAJ
Zarejestruj się już dziś i dołącz do zwiększającej się publiczności Kongresu Fotowoltaicznego PV CON 2023. Nie przegap naszego wydarzenia live i bądź z nami online 6 i 7 czerwca 2023 roku!