Pytania ogólne
-
Czy pomimo ogłoszonego w Polsce stanu epidemii nabory zostaną przeprowadzone?
Operator dokłada wszelkich starań, by nabory były przeprowadzone w sposób efektywny, bezpieczny i pozwalający na osiągnięcie zaplanowanych efektów ekologicznych. Aktualnie trwają analizy dotyczące wydłużenia naborów, o wszystkich zmianach wnioskodawcy będą informowani na bieżąco.
W zależności od sytuacji epidemiologicznej mogą zostać podjęte decyzje o wydłużeniu terminu na składanie wniosków. Informacje na ten temat będą publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
-
Czy instrukcja do wniosku o dofinansowanie jest dostępna, a jeśli tak, to gdzie należy jej szukać?
Formularz wniosku o dofinansowanie wraz z pomocą kontekstową dostępny jest wyłącznie w Generatorze wniosków o dofinansowanie – proszę o zalogowanie się zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie: https://www.gov.pl/web/nfosigw/instrukcje2 oraz pobranie odpowiedniego formularza.
Pomoc kontekstowa zawarta jest w formularzu wniosku o dofinansowanie – wyświetla się po prawej stronie w każdej zakładce wniosku.
Wniosek o dofinansowanie dostępny jest na stronie: https://gwd.nfosigw.gov.pl. -
Czy na język angielski musi zostać przetłumaczona wyłącznie sekcja "Część XVI. SUMMARY" wniosku, czy również załączniki?
Zgodnie z ogłoszeniem o naborze Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami należy składać w języku polskim. Dodatkowo w języku angielskim należy przedstawić: list intencyjny, umowę partnerską lub inne potwierdzenie współpracy partnerów (dotyczy projektów partnerskich z podmiotami spoza Polski, w szczególności z Państw-Darczyńców); krótkie podsumowanie opisu projektu wraz z uzasadnieniem potrzeby realizacji Projektu oraz roli Partnerów (zawarte we wniosku o dofinansowanie - zakładka Summary).
-
Czy sfinansowanie wkładu własnego w formie pożyczki preferencyjnej z NFOŚiGW będzie zaliczone jako wkład własny beneficjenta ?
Tak.
NFOŚiGW uruchomił specjalny program pożyczkowy przeznaczony dla beneficjentów MF EOG. Istnieje możliwość jednoczesnego ubiegania się o dotację (z MF EOG) i pożyczkę preferencyjną (ze środków NFOŚiGW).
Wnioski o pożyczkę mogą być składane w dowolnym momencie realizacji inwestycji, ale muszą wpłynąć po złożeniu wniosku o dofinansowanie ze środków MF EOG.
-
Czy beneficjentem środków może być firma zarejestrowana za granicą np. w Niemczech?
W Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu beneficjentem środków może być tylko firma zarejestrowana w Polsce. Inwestycja powinna zostać zrealizowana na terenie Polski.
Oczywiście istnieje możliwość realizacji niektórych zadań poza terenem Polski np. u partnera (np. wizyta studyjna, konferencja - w celu wymiany doświadczeń), czy wypracowania dobrych praktyk dla ochrony terenów prawnie chronionych, które występują jednocześnie na obszarze PL i kraju sąsiedniego, natomiast główne działania projektu powinny być realizowane w Polsce.
Jednocześnie zachęcamy do wymiany doświadczeń oraz innej współpracy z partnerami z Państw Darczyńców.
-
Czy partnerem projektu może być firma zarejestrowana w innym kraju niż Norwegia, Islandia i Liechtenstein?
Partnerem projektu może być firma zarejestrowana w innym kraju, ale nie są za to przyznawane punkty. Punkty przyznawane są tylko za partnerstwa pomiędzy podmiotami polskimi a podmiotami z Państw Darczyńców (Norwegia, Islandia, Liechtenstein).
-
W jaki sposób można pozyskiwać norweskich partnerów?
W celu wsparcia procesu nawiązywania partnerstw z Partnerami pochodzącymi z Państw Darczyńców, Operator Programu podejmuje działania mające na celu ułatwienie tego procesu. Są to m.in:
- organizacja spotkań sieciujących. W obszarach Klimat i Środowisko spotkanie match-makingowe odbyło się 03.03.2020 r. ,
- publikacja Podręcznika dot. zawierania partnerstw, który jest również załącznikiem do ogłoszeń o naborze wniosków,
- publikowana i aktualizowana na bieżąco lista podmiotów zainteresowanych nawiązaniem partnerstwa (https://www.gov.pl/web/climate/partnership).
Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej: https://eeagrants.org/partnership-opportunities
-
Czy w ramach kryterium “Projekt realizowany w partnerstwie z podmiotami z Norwegii, Islandii bądź Liechtensteinu” wystarczy, by partnerstwo obejmowało jeden obszar spośród: szkolenia, konferencje, wymianę wiedzy, spotkania i wizyty?
Tak, partnerstwo musi dotyczyć zakresu projektu, ale może być to wybrany element projektu.
-
W jaki sposób mamy "rozliczać” partnera z Państw Darczyńców? Czy są jakieś limity? jak to ująć w budżecie?
Udział partnera z Państw Darczyńców w projekcie oraz aspekty praktyczne z tym związane reguluje umowa partnerska, będąca załącznikiem do umowy o dofinansowanie, a której wzór w j. angielskim dostępny jest w ogłoszeniu o naborze. Za rozliczenie projektu z NF odpowiada Beneficjent główny.
-
Czy możliwe jest partnerstwo z większą ilością podmiotów, np. dwóch partnerów?
Tak, nie ma ograniczeń dot. liczby partnerów w projekcie. -
Czy w przypadku projektów partnerskich, partner dysponuje własnym budżetem? Czy wkład własny partnera i lidera projektu musi być na tym samym poziomie, czy istnieje możliwość, żeby partner ponosił większą część wkładu własnego?
Wkład własny partnera i lidera nie musi być na tym samym poziomie np. partner może nie mieć wkładu własnego. Partner może korzystać z dofinansowania projektu ze środków pomocowych na zasadach identycznych do Beneficjenta, tj. otrzymuje środki na wykonywane przez siebie zadania ustanowione w budżecie projektu bez korzyści ekonomicznej z określeniem sposobu przekazywania tych środków (w tym podmiot przekazujący) oraz formy przekazywania dofinansowania (tj. refundacja bądź zaliczka). Kwalifikowalność wydatków poniesionych po stronie Partnera projektu podlega takim samym zasadom, jakie miałyby zastosowanie jeśli wydatki ponosiłby Beneficjent projektu, z wyjątkiem art. 8.12.3 Regulacji.
-
Czy istnieje wzór umowy współpracy pomiędzy dwoma stowarzyszeniami krajowymi (wnioskodawca-partner)?
Nie ma wzoru umowy współpracy pomiędzy dwoma podmiotami krajowymi. Istnieją natomiast wzory umowy partnerstwa z podmiotem zagranicznym. Proponujemy zapoznać się z umową partnerstwa zamieszczoną pod adresem: http://www.eog.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/podstawy-prawne/ - znajduje się tam wzór umowy w języku polskim, który mogą Państwo wykorzystać/dostosować na potrzeby zawarcia partnerstwa z podmiotem krajowym.
Istotne jest, aby w umowie znalazły się takie informacje jak: zakres i cele współpracy, okres obowiązywania umowy, role i odpowiedzialność stron, obowiązki beneficjenta oraz partnera, podział zadań i budżetu projektu oraz kwalifikowalność wydatków, raportowanie, a także uzgodnienia dotyczące płatności.
-
Czy jest określony minimalny zakres współpracy pomiędzy partnerami, w tym minimalna wartość kosztów kwalifikowanych?
Nie ma. -
Na podstawie jakiego rozporządzenia można zweryfikować poziom pomocy?
Jeśli chodzi o pomoc horyzontalną na ochronę środowiska, to właściwymi przepisami są przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy publicznej na cele z zakresu ochrony środowiska (Dz. U. poz. 2250). Należy zwrócić uwagę, że poziom dopuszczalnej pomocy zależy od: kosztów inwestycji, kosztów inwestycji referencyjnej, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
-
Czy w naborze można stosować formułę „zaprojektuj i wybuduj”?
Zastosowanie w naborze MF EOG formuły zaprojektuj i wybuduj jest dopuszczalne (w naborach dot. energii oraz w naborze dot. zielono-niebieskiej infrastruktury w klimacie), jednakże proszę pamiętać, że ocenia się gotowość projektu do realizacji, (rozumianą jako posiadanie wymaganych do realizacji projektu pozwoleń/decyzji/zgód)a samo zastosowanie tej formuły nie sprawi, że projekt jest automatycznie gotowy do wdrożenia.
Ponadto projekt musi zostać zrealizowany do 30 kwietnia 2024 roku.
-
Czy nadzór inwestorski może być kosztem bezpośrednim nieinwestycyjnym? Czy koszty zarządzania projektem i jego rozliczenia oraz koszt promocji również kwalifikujemy do kosztów bezpośrednich?
Koszty zarządzania projektem, w tym nadzór inwestorski oraz koszty promocji i informacji są kosztami bezpośrednimi.
-
Czy w ocenie merytorycznej II stopnia wnioskodawca musi uzyskać jakąś minimalną liczbę punktów?
To zależy od naboru w jakim wnioskodawca bierze udział. W Obszarze Klimat oraz Przyroda, minimum punktowe musi zostać spełnione. W kryteriach oceny wniosków o dofinansowanie w obszarze Energia takie minimum nie zostało określone, niemniej pewne kryteria są obligatoryjne do spełnienia. Szczegółowe informacje zawarte są w dokumentach dla konkretnych konkursów (ogłoszenie, kryteria).
Należy pamiętać, że z uwagi na duże zainteresowanie naborami, tylko wnioski, które uzyskają najwięcej punktów mogą liczyć na dofinansowanie. Pozytywny wynik oceny nie gwarantuje otrzymania dofinansowania – w przypadku dużego zainteresowania naborem, gdy wnioskowana kwota przekroczy dostępną alokację, dofinansowanie otrzymają tylko najlepsze projekty.
-
Czy można otrzymać formularz wniosku dofinansowania w formie PDF?
Nie ma możliwości otrzymania wzoru wniosku o dofinansowanie w formie PDF. Wniosek o dofinansowanie jest dostępny w Generatorze Wniosku o Dofinansowanie, pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl/
-
Gdzie można znaleźć informację jakie dokumenty finansowe należy złożyć wraz z wnioskiem?
Dokumenty finansowe, jakie należy złożyć zależą od tego kto jest wnioskodawcą a ich lista wyświetla się w formularzu wniosku w Generatorze Wniosku o Dofinansowanie po zaznaczeniu formy prawnej wnioskodawcy, podobnie jak dokumenty potwierdzające posiadanie środków na współfinansowanie. Proszę też zapoznać się z kartami oceny.
-
Czy w trakcie realizacji projektów będzie możliwość zaktualizowania źródeł finansowania projektu, tzn. po otrzymaniu dofinansowania na wkład własny z WFOŚiGW?
W momencie złożenia wniosku o dofinansowanie składają Państwo oświadczenie o zapewnieniu wkładu własnego na realizację projektu w wymaganej wysokości.
Oczywiście po otrzymaniu decyzji Operatora Programu o przyznaniu dofinansowania mogą się Państwo starać o dodatkowe środki na zapewnienie wkładu własnego na realizację projektu w ramach środków MF EOG w WFOŚiGW, natomiast brak otrzymania tych środków nie powinien wpływać na Państwa decyzję o realizacji lub rezygnacji z realizacji projektu.
W trakcie realizacji projektu jest możliwość aktualizowania źródeł finansowania projektu.
-
Ile wynosi okres trwałości projektu?
W projektach, które dotyczą inwestowania w nieruchomości i/lub grunt (w tym remonty), trwałość projektu będzie wynosiła co najmniej pięć lat od zatwierdzenia przez Operatora Programu raportu końcowego z wdrażania projektu, a nieruchomości i/lub grunty będą wykorzystywane do celów projektu zgodnie z zapisami w umowie w sprawie projektu. W przypadku pozostałych projektów, minimalny okres trwałości po zakończeniu projektu, będzie ustalany przez Operatora Programu.
-
Czy wkład własny w projekcie musi być liczony od każdego wydatku automatycznie, czy wkład własny liczy się od budżetu całego projektu?
Nie musi być liczony od każdego wydatku, ważne jest, aby zgadzał się na poziomie poszczególnych wniosków. Wnioskodawca musi zapewnić w budżecie projektu wkład własny w wysokości nie mniejszej niż różnica między całkowitymi kosztami kwalifikowalnymi projektu a kwotą wnioskowanego dofinansowania.
-
Do kiedy należy zrealizować projekt i czy konieczne jest zabezpieczenie środków w budżecie na moment złożenia wniosku o dofinansowanie?
Koszty ponoszone w ramach projektu są kwalifikowalne od dnia podjęcia decyzji o przyznaniu dofinansowania projektu przez Operatora Programu (Ministerstwo Klimatu) do 30 kwietnia 2024 r. Data zakończenia Projektu nie może być późniejsza niż końcowa data kwalifikowalności kosztów.
Wnioskodawca musi zapewnić w budżecie projektu wkład własny w wysokości nie mniejszej niż różnica między całkowitymi kosztami kwalifikowalnymi projektu a kwotą wnioskowanego dofinansowania. Wraz z wnioskiem o dofinansowanie wnioskodawca składa oświadczenie, że zabezpieczy środki finansowe niezbędne do zapewnienia wymaganego współfinansowania oraz realizacji projektu – system płatności przewiduje zaliczki oraz refundacje, w przypadku refundacji beneficjent musi najpierw opłacić faktury bądź równoważne dokumenty księgowe w ramach projektu oraz realizacji projektu – system płatności przewiduje zaliczki oraz refundacje, w przypadku refundacji beneficjent musi najpierw opłacić faktury bądź równoważne dokumenty księgowe w ramach projektu.
-
Czy jedna organizacja może złożyć więcej niż jeden wniosek?
Zgodnie z ogłoszeniem o naborze Operator Programu dopuszcza złożenie więcej niż jednego wniosku w danym naborze przez jednego Wnioskodawcę ale na różne zakresy rzeczowe. W przypadku złożenia dwóch wniosków na ten sam zakres rzeczowy ocenie będzie podlegać wniosek złożony wcześniej.
Można również złożyć wnioski o dofinansowanie w różnych naborach, należy jednak pamiętać, aby zakres merytoryczny wniosków nie pokrywał się.
-
Jak długi jest okres od podpisania umowy na realizację kampanii podnoszącej świadomość i osiągnięcie wyniku – udziału społeczeństwa?
Zgodnie z ogłoszeniem o naborze realizacja projektów, w tym osiągniecie wskaźników, musi zostać zakończone maksymalnie do ostatniego dnia kwalifikowalności kosztów - tzn. 30 kwietnia 2024 r.
-
Gdzie można pobrać załącznik nr 3 (plan komunikacji) do Regulacji ws. wdrażania MF EOG oraz NMF na lata 2014-2021?
Załącznik 3 - Wymogi dotyczące Informacji i Komunikacji Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 znajduje się na stronie: http://www.eog.gov.pl/media/69175/Wymogi_dotyczace_Informacji_i_Promocji_1.pdf
Wymogi dot. Planu Komunikacji znajdują się w części 2.3 Beneficjenci.
-
W przypadku realizacji projektu beneficjent będzie musiał posiadać dedykowany projektowi rachunek bankowy. Czy opłaty bankowe (opłata za prowadzenie rachunku oraz opłaty za przelewy) są pośrednimi kosztami kwalifikowanymi?
Tak - opłaty bankowe (opłata za prowadzenie rachunku oraz opłaty za przelewy) są pośrednimi kosztami kwalifikowalnymi.
W ślad za zapisami METODYKI KALKULACJI KOSZTÓW POŚREDNICH - WYTYCZNE, koszty pośrednie to wszystkie kwalifikowalne koszty, które nie mogą być jednoznacznie wskazane przez wnioskodawcę, jako bezpośrednio związane z realizacją projektu, ale które można wskazać i uzasadnić w ramach systemu rachunkowości, jako poniesione w związku z bezpośrednimi kosztami kwalifikowalnymi Programu.
Koszty w postaci opłat za prowadzenie rachunku oraz opłat za przelewy są kosztami ponoszonymi w związku z bezpośrednimi kosztami kwalifikowalnymi Projektu.
-
Czy stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą, zatrudniające pracowników, które wypracowany zysk przeznacza na cele statutowe jest wolontariacką organizacją non-profit?
Stowarzyszenie działające na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach w myśl art. 17 ust. 1 tej ustawy z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskało osobowość prawną.
Zgodnie z art. 34 ww. ustawy stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Według definicji organizacji pozarządowej zawartej w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjami pozarządowymi są: 1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, 2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku- osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.
Jeśli stowarzyszenie nie należy do sektora finansów publicznych i nie działa w celu osiągnięcia zysku (dochody z prowadzonej działalności przeznaczone są na realizację celów statutowych) możemy je zakwalifikować do organizacji pozarządowej w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Definicja organizacji pozarządowej w rozumieniu Regulacji ws. wdrażania MF EOG zawiera przesłanki pozytywne do bycia organizacją pozarządową, tj. wolontariacka (czyli dobrowolnie wykonująca świadczenia w zakresie działalności statutowej organizacji, z wyłączeniem prowadzonej przez nią działalności gospodarczej) organizacja non-profit (nie nastawiona na zyski) ustanowiona jako osoba prawna oraz cele niekomercyjne i niezależność od władz, partii i innych podmiotów oraz dwa wyłączenia, tj. instytucje religijne oraz partie polityczne.
Definicja organizacji pozarządowej zawarta w ww. ustawie krajowej wpisuje się w rozumienie definicji organizacji pozarządowej wskazanej w Regulacjach ws. wdrażania MF EOG.
-
Czy przewidziano jakiś poziom % wydatków stanowiących wynagrodzenie personelu przydzielonego do projektu (koszty zarządzania)?
W ramach obszaru programowego Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne koszty zarządzania nie mogą przekroczyć 10% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Dla pozostałych obszarów nie określono % wydatków stanowiących wynagrodzenie personelu przydzielonego do projektu.
Jednak zwracam uwagę, że odpowiednie koszty wynagrodzeń pracowników są kwalifikowalne wyłącznie w zakresie, w którym odnoszą się do kosztów działań, które nie byłyby przeprowadzone, gdyby nie podjęto się wdrażania danego projektu.
Dla określenia kwalifikowania kosztów zarządzania na poziomie projektu poprzez analogię stosowane będą Wytyczne Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w sprawie kosztów zarządzania dla Operatorów Programów w ramach MF EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Zgodnie z powyższymi Wytycznymi: "III.3.3 2. Amortyzacja sprzętu oraz wyposażenia, w tym oprogramowanie, jest w całości kwalifikowalna w ramach kosztów zarządzania Programem, jeśli pracownik wykonuje zadania na rzecz Programu przez co najmniej 50% swojego czasu pracy. Amortyzacja sprzętu i wyposażenia dla pracowników, którzy wykonują zadania na rzecz Programu w mniejszym zakresie niż 50% czasu pracy, jest kwalifikowalna tylko w takim stopniu (proporcjonalnie), w jakim pracownik wykonuje zadania na rzecz Programu."
-
Proszę o wyjaśnienie zapisu zawartego we wniosku w GWD "W przypadku realizacji Projektu w partnerstwie do wniosku należy dodatkowo dołączyć, dla każdego z Partnerów, w postaci dodatkowych załączników do wniosku, tabele finansowe zawarte w zakładce DANE FINANSOWE, ŹRÓDŁA FINANSOWANIA, MONTAŻ FINANSOWY. Tabele należy wyeksportować z wniosku z GWD poprzez funkcję „Eksport do xls” i po wypełnieniu załączyć do wniosku w ramach załącznika Dokumenty finansowe dot. Partnerów (dokumenty w formie pdf podpisane przez Partnerów)". a) Czy powyższy zapis dotyczy Partnerów zarówno polskich, jak i Partnerów z Państw-Darczyńców? b) Czy powyższy zapis dotyczy również sytuacji, w której Partner nie ponosi wydatków w ramach projektu?
W przypadku realizacji projektu w partnerstwie z partnerem zagranicznym czy Partnerem polskim, w zakresie kompletności dokumentów składanych wraz z wnioskiem o dofinansowanie należy stosować poniższe:
a) jeżeli Partnerzy (polscy/zagraniczni) nie ponoszą żadnych wydatków w ramach projektu – to nie przedkładają wraz z wnioskiem dokumentów finansowych, sprawozdań i prognoz finansowych wg tabel jak we wniosku,
b) jeżeli Partnerzy (polscy/zagraniczni) ponoszą jakieś (niewielkie) wydatki na działania info-promo-edukacja lub inne koszty nieinwestycyjne np. koszt roboczogodzin na przygotowanie dokumentów, opracowanie lub przygotowanie szkolenia/wizyty studyjnej/wygłoszenia prezentacji, koszty przyjazdu do Polski noclegi diety, to także nie przedkładają dokumentów finansowych, sprawozdań i prognoz finansowych wg tabel jak we wniosku,
c) jeżeli Partnerzy (polscy/zagraniczni) ponoszą część wydatków i są to koszty inwestycyjne to dają dokumenty finansowe, sprawozdania i prognozy finansowe wg tabel jak we wniosku.
W przypadkach opisanych w pkt. b) Partner składa oświadczenie (podpisane zgodnie z jego reprezentacją), że sfinansuje wydatki w wysokości …. dotyczące ….. (działań info-promo-edukacja, ……) w projekcie ….. / wniosku złożonym przez … i potwierdza swoją partycypację we wskazanym zakresie.
W przypadku, gdy załącznik ten nie dotyczy Wnioskodawcy, wówczas należy załączyć skan lub plik word z tekstem "nie dotyczy"
-
Czy w trakcie realizacji projektu będzie możliwość zaktualizowania źródeł finansowania projektu, na przykład po otrzymaniu dotacji na uzupełnienie wkładu własnego z WFOŚiGW?
W momencie złożenia wniosku o dofinansowanie, składają Państwo oświadczenie o zapewnieniu wkładu własnego na realizację projektu w wymaganej wysokości.
Po otrzymaniu decyzji Operatora Programu o przyznaniu dofinansowania mogą się Państwo starać
o dodatkowe środki na zapewnienie wkładu własnego na realizację projektu w ramach środków MF EOG do WFOŚiGW, natomiast brak otrzymania tych środków nie powinien mieć wpływu na Państwa decyzję o realizacji lub rezygnacji z realizacji projektu.
W trakcie realizacji projektu jest możliwość aktualizowania źródeł finansowania projektu.
W generatorze wniosków (GWD) w zakładce "Harmonogram płatności" nie wyświetlają się lata mimo, że wypełniono już prawie wszystkie zakładki we wniosku (informacje o projekcie, koszty projektu, harmonogram rzeczowo-finansowy, źródła finansowania).Zakładka "Harmonogram płatności” będzie działała poprawnie po wypełnieniu danych w zakładce "Informacja o projekcie" - data rozpoczęcia i zakończenia projektu.
Zgodnie z dokumentacją projektową ryczałtowe koszty pośrednie mogą stanowić do 25% kosztów bezpośrednich projektu z wyłączeniem podwykonawstwa. Jakiego rodzaju koszty uważane są za podwykonawstwo?
Do podwykonawstwa zaliczają się koszty umów, w którym beneficjent lub partner (zgodnie z podziałem zadań w umowie partnerskiej) nie jest stroną i w związku z tym nie sprawuje bezpośredniego nadzoru nad ich realizacją.Jeżeli nie planujemy udziału partnerów w projekcie to co powinniśmy wpisać w Część XIV. SUMMARY wniosku: Project Partners role Project partners description How the bilateral cooperation was establish
Proponujemy wpisać "nie dotyczy" - "not applicable" lub w inny sposób zaznaczyć, iż ta część wniosku Państwa nie dotyczy.
-
Czy w przypadku zawarcia umów partnerskich rozliczenie projektu zachodzi tylko przez beneficjenta projektu czy również przez jego partnerów?
Umowa w sprawie Projektu jest podpisywana z Beneficjentem, w związku z tym to beneficjent będzie składał wnioski o płatność, w ramach których mogą być przedstawiane wydatki beneficjenta oraz partnera/partnerów. W przypadku wydatków partnera, udział finansowy partnera oraz możliwość ponoszenia wydatków na realizację określonych zadań musi zostać precyzyjnie wskazany w umowie partnerskiej.
Wypłaty dofinansowania, zgodnie z umową również będą przekazywane beneficjentowi, a beneficjent na podstawie zapisów umowy partnerskiej będzie miał obowiązek rozliczenia się z partnerem.
-
Czy w kryterium wykonalności "Zdolność organizacyjna wnioskodawcy do realizacji projektu" brane jest pod uwagę doświadczenie wnioskodawcy nabyte w zadaniach o podobnym charakterze lecz finansowanych z innych grantów np. WFOŚiGW?
Tak - zgodnie z zapisami kryteriów merytorycznych dostępnych do pobrania jako załącznik do ogłoszenia o naborze.
-
Zapytanie dotyczy zakładki w GWD „SUMMARY”– co znaczy The general goal of the Project, Output i Input?
Tabela ze wskaźnikami w zakładce „SUMMARY” stanowi odzwierciedlenie zakładki „WSKAŹNIKI PROJEKTU”
The general goal of the Project - Cel ogólny Projektu;
Output - Rezultaty Projektu
Input - Wyniki Projektu
-
Czy zatrudnienie prawnika na umowę zlecenie do prowadzenia obsługi tylko jednego projektu, gdzie rozliczenie pracy będzie wynikało z karty pracy (podana liczba godzin i konkretne postępowanie) stanowi koszt bezpośredni?
Koszty, które mogą być jednoznacznie wskazane przez wnioskodawcę jako bezpośrednio związane
z realizacją projektu, należą do kosztów bezpośrednich - umowa zlecenie dotycząca świadczenia pracy tylko na potrzeby realizacji projektu stanowi koszt bezpośredni.
W przypadku, gdy zatrudniony przez Państwa np. na umowę o pracę prawnik realizowałby zadania
w projekcie w 20 % swojego czasu pracy, to te 20 % czasu pracy stanowiłoby koszt pośredni.
-
Czy w trakcie trwania projektu będzie możliwość aktualizacji kalkulacji kosztów oraz zmiany wartości stopy ryczałtu?
Na podstawie wartości kosztów pośrednich wpisanych do zakładki „Harmonogram Rzeczowo – Finansowy” we wniosku o dofinansowanie (kwota kosztów pośrednich powinna być taka sama jak ta wyliczona w złączniku do wniosku - kalkulacja kosztów pośrednich) formularz wniosku
o dofinansowanie w GWD automatycznie obliczy stopę ryczałtu (Część IV. KOSZTY PROJEKTU).
Stopa ryczałtu (%) będzie niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy.
-
Do tej pory we wszystkich projektach, finansowanych ze środków krajowych NFOŚiGW oraz środków europejskich (POIS, POWER, Horyzont) stosowaliśmy inna metodykę wyliczania kosztów pośrednich, niż ta podana przez Państwa w Metodyce kalkulacji kosztów pośrednich. Czy możemy stosować dwie różne metody dla różnych projektów?
Zgodnie z treścią ogłoszeń o naborze:
„Jedyną dopuszczalną metodą identyfikacji kosztów pośrednich jest ryczałt w wysokości do 25% całkowitych bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych z wyłączeniem bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych przeznaczonych na podwykonawstwo i kosztów zasobów udostępnionych przez strony trzecie, których nie wykorzystuje się na terenie beneficjenta lub partnera projektu, zgodnie z art. 8.5.1 lit. b) Regulacji.
W Metodyce kalkulacji kosztów pośrednich-Wytyczne wpisano przykłady wyliczeń kosztów pośrednich, z których mogą Państwo skorzystać, natomiast mogą Państwo podać inny sposób wyliczenia, pod warunkiem, że zostanie szczegółowo opisany w załączniku do wniosku
o dofinansowanie pt. Kalkulacja kosztów pośrednich wykonana na podstawie Metodyki wyliczania kosztów pośrednich będącej załącznikiem do ogłoszenia o naborze.
Jeśli wskazany przez Państwa inny sposób wyliczenia wysokości kosztów pośrednich będzie prawidłowy, a wyliczona kwota kosztów pośrednich nie przekroczy 25 % kosztów bezpośrednich, to taki sposób wyliczenia jest możliwy do zakwalifikowania.
-
Jak często Beneficjent może występować z wnioskiem o wypłatę zaliczki, oczywiście po spełnieniu warunków dot. rozliczenia poprzedniej zaliczki?
Wnioski o płatność (przez to należy również rozumieć wniosek o wypłatę zaliczki) należy składać nie rzadziej, niż raz na trzy miesiące. Mogą one być przekazywane częściej - faktyczna częstotliwość składania wniosków o zaliczkę uzależniona będzie od harmonogramu realizacji projektu i harmonogramu płatności.
-
Czy istnieje ryzyko, że beneficjent będzie musiał założyć swoje dodatkowe środki w przypadku opóźnień w wypłatach/rozliczeniach zaliczek?
Beneficjent zobowiązany jest do zapewnienia płynności projektu.
Wystąpienie wskazanego ryzyka jest zależne od:
- jakości przygotowanych wniosku o płatność rozliczających zaliczki oraz czasu weryfikacji i akceptacji wniosków;
- od jakości przygotowania przez wnioskodawcę HRF (proszę wziąć pod uwagę terminy rozliczania zaliczek, tak aby w newralgicznym terminie - do czasu akceptacji wniosku i wypłaty kolejnej transzy zaliczki - zarezerwować środki na terminową realizację projektu, które później zostaną przedstawione do refundacji.
Należy także pamiętać, że zaliczkowe finansowanie projektu, o ile projekt nie jest dofinansowany w 100%, nie zwalnia beneficjenta od zapewnienia środków na wkład własny (rozliczenie zaliczki wymaga udokumentowania wniesienia wkładu własnego).
-
Jak będzie wyglądało rozliczenie kosztów pośrednich podczas realizacji projektu? W metodyce kalkulacji kosztów pośrednich jest mowa o proporcjonalnym rozliczeniu w każdym wniosku o płatność. Czy to oznacza, że nie będziemy musieli przedstawiać faktur do kosztów pośrednich?
Koszty pośrednie będą wypłacane w postaci refundacji w każdym wniosku o płatność jako % od przedstawionych we wniosku kosztów bezpośrednich. Również przy rozliczaniu zaliczki koszty pośrednie nie będą podstawą rozliczenia zaliczki, a będą stanowić odrębną kwotę refundacji.
Na rozliczenie kosztów pośrednich wnioskodawca nie przedstawia dokumentów finansowych.
-
Jaką datę należy wpisać jako początek realizacji projektu?
Nie ma ograniczeń formalnych co do daty początkowej projektu wpisanej do wniosku
o dofinansowanie - planowana początkowa data podpisywania umów z beneficjentami to początek 2021 roku.
Początkową datą rozpoczęcia kwalifikowalności projektu jest data decyzji Operatora Programu
o przyznaniu dofinansowania.
W przypadku, gdy data decyzji o przyznaniu dofinansowania będzie późniejsza, niż planowana data rozpoczęcia projektu wskazana we wniosku o dofinansowanie, a wnioskodawca wyrazi chęć aktualizacji terminu realizacji projektu - wniosek będzie wymagał aktualizacji - należy jednak pamiętać, iż data ostatecznej kwalifikowalności wydatków - tzn. 30 kwietnia 2024 r. jest datą ostateczną.
-
Czy wkład własny, wnoszony przez NGO jako wolontariat, może być rozłożony w trakcie realizacji projektu nierównomiernie, tzn. że jedno działanie jest finansowane w 100% z przyznanej dotacji, inne – w 100% w wkładu własnego? I czy w jednym roku realizacji projektu wkład własny może wynieść np. 5%, w drugim – 25%?
Wkład własny musi być wykazywany w każdym wniosku o płatność w wysokości wskazanej w umowie, natomiast istnieje możliwość kwalifikowania jednego dokumentu potwierdzającego wolontariat częściami w kilku wnioskach, np. łączna kwota za wolontariat 10 000 zł, we Wniosku o Płatność (WoP) nr 1 kwalifikują Państwo 3 000 zł, w WoP nr 2 - 3 500 zł, w WoP nr 3 - 3 500 zł - w zależności od kwoty wkładu własnego, jaki w danym wniosku musi zostać wniesiony.
Na dokumencie potwierdzającym wolontariat należy zawrzeć informację jaka kwota, w ramach którego WoP jest kwalifikowana.
-
Czy partner norweski musi przedstawić oświadczenie o możliwości odzyskania podatku VAT?
Oświadczenie to dotyczy wnioskodawcy oraz partnerów polskich. -
Jakie dokumenty musi złożyć partner krajowy na etapie wnioskowania - poza podpisanym listem intencyjnym?
Zgodnie z Podręcznikiem Wnioskodawcy załącznikami wymaganymi oprócz listu intencyjnego/umowy partnerskiej są oświadczenie o VAT oraz oświadczenie o pomocy publicznej oraz załączniki merytoryczne – jeśli dotyczy.
aktualizacja 11.08.2020
W przypadku dokumentów finansowych:
W przypadku realizacji projektu w partnerstwie z partnerem zagranicznym czy Partnerem polskim, w zakresie kompletności dokumentów składanych wraz z wnioskiem o dofinansowanie należy stosować poniższe:
a) jeżeli Partnerzy (polscy/zagraniczni) nie ponoszą żadnych wydatków w ramach projektu – to nie przedkładają wraz z wnioskiem dokumentów finansowych, sprawozdań i prognoz finansowych wg tabel jak we wniosku,
b) jeżeli Partnerzy (polscy/zagraniczni) ponoszą jakieś (niewielkie) wydatki na działania info-promo-edukacja lub inne koszty nieinwestycyjnenp. koszt roboczogodzin na przygotowanie dokumentów, opracowanie lub przygotowanie szkolenia/wizyty studyjnej/wygłoszenia prezentacji, koszty przyjazdu do Polski noclegi diety, to także nie przedkładają dokumentów finansowych, sprawozdań i prognoz finansowych wg tabel jak we wniosku,
c) jeżeli Partnerzy (polscy/zagraniczni) ponoszą część wydatków i są to koszty inwestycyjne to dają dokumenty finansowe, sprawozdania i prognozy finansowe wg tabel jak we wniosku.
W przypadkach opisanych w pkt. b) Partner składa oświadczenie (podpisane zgodnie z jego reprezentacją), że sfinansuje wydatki w wysokości …. dotyczące ….. (działań info-promo-edukacja, ……) w projekcie ….. / wniosku złożonym przez … i potwierdza swoją partycypację we wskazanym zakresie.
W przypadku, gdy załącznik ten nie dotyczy Wnioskodawcy, wówczas należy załączyć skan lub plik word z tekstem "nie dotyczy"
W przypadku dokumentów dot. pomocy publicznej:
Każdy partner, którego koszty są pokrywane z dofinansowania wypełnia oświadczenie dotyczące pomocy publicznej. Nie ma znaczenia, że koszty partnera są pokrywane za pośrednictwem wnioskodawcy. Nie ma również znaczenia jak duża część dofinansowania trafia do partnera, ani jakiego rodzaju koszty ponosi (inwestycyjne/nieinwestycyjne). Oświadczenia dotyczącego pomocy publicznej nie składa jedynie partner, który nie otrzymuje środków pochodzących z dofinansowania (finansuje swoje koszty z innych środków).
Nie ma możliwości, aby partner - z ominięciem przepisów Prawa zamówień publicznych oraz Wytycznych KPK wystawiał fakturę wnioskodawcy.
Partner może jedynie otrzymać refundację za poniesione przez siebie koszty - np. refundacja wynagrodzenia pracowników biorących udział w projekcie, czy refundacja zakupów na potrzeby projektu.
Dodatkowe informacje pomagające zrozumieć, czy aby na pewno dofinansowanie dla partnera będzie stanowić dla niego pomoc publiczną?-
Jeżeli udział partnera jest wyłącznie doradczy, projekt w żaden sposób nie będzie promował podmiotu, jeżeli podmiot ten nie będzie miał korzyści z udziału w projekcie, tj. dofinansowanie pochodzące ze środków norweskich pokryje wyłącznie faktyczną część kosztów, które będzie musiał ponieść i koszty te nie będą odbiegać od kosztów ponoszonych na rynku za podobną pracę, wówczas dofinansowanie nie będzie spełniać wszystkich przesłanek pomocy publicznej.
-
Jeżeli natomiast powyższe warunki nie zostaną spełnione, wówczas dofinansowanie będzie stanowiło pomoc, i właściwie kwalifikować się powinno jako pomoc de minimis".
-
-
Czy wartość docelowa wskaźników Rezultatu Programu oraz Wyniku Programu wskazana w ogłoszeniu o naborze jest wartością, która dotyczy pojedynczego projektu?
Wartość docelowa wskaźników podana w ogłoszeniu o naborze, to wartość minimalna dla całego programu, a nie pojedynczego projektu.
Projekt musi osiągać tylko te wskaźniki, które wynikają z treści projektu - należy jednak pamiętać, że wskaźniki dot. kampanii oraz liczby osób, których świadomość wzrosła w ramach udziału w kampaniach są wskaźnikami obligatoryjnymi. -
Czy wniosek o dotację trzeba złożyć najpierw czy można oba wnioski złożyć równocześnie? Czy np. najpierw musimy złożyć wniosek o przyznanie dotacji i dopiero kiedy otrzymamy informację, że jest ona przyznana to możemy składać wniosek o pożyczkę? Czy wówczas mimo wszystko można we wniosku o dotację założyć, że pożyczka ze środków NFOŚiGW zostanie przyznana?
W przypadku wniosku o dofinansowanie o dotację i o pożyczkę na współfinansowanie załączniki są takie same.
Tak więc jeśli w naborze dotacyjnym ze środków MF EOG wymagane jest studium wykonalności oraz model finansowy to będą to te same dokumenty. Jeśli natomiast chodzi o nabór dotyczący termomodernizacji szkół to tutaj zamiast studium wykonalności wnioskodawca składa audyt energetyczny i metodykę liczenia redukcji CO2 tak jak wskazano w załącznikach do naboru o dotację MF EOG dla termomodernizacji. W tym przypadku studium wykonalności nie jest wymagane. Wniosek o dotację można złożyć wcześniej niż o pożyczkę lub też można oba wnioski złożyć równocześnie. Decyduje wnioskodawca.
-
Czy pożyczka w ramach naboru „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021” może ona zostać częściowo umorzona? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?
Nie, pożyczki na współfinansowanie nie mogą być umorzone, ale stopa może być preferencyjna. -
Czy w naborze: Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej ma zastosowanie Artykuł 40 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., a mianowicie: art. 40 ust. 4 „Kosztami kwalifikowalnymi są dodatkowe koszty inwestycji w urządzenia niezbędne do tego, by instalacja mogła funkcjonować jako wysokosprawna instalacja kogeneracyjna, w porównaniu z konwencjonalną instalacją energii elektrycznej lub grzewczej o takiej samej mocy, lub dodatkowe koszty inwestycji na modernizację w celu uzyskania wyższej sprawności, w przypadku gdy istniejąca instalacja spełnia już próg wysokiej sprawności.”? Czy ostateczna wysokość kosztów kwalifikowanych to koszty kwalifikowane ustalone zgodnie z podręcznikiem wnioskodawcy minus koszt instalacji referencyjnej (konwencjonalna instalacja energii elektrycznej lub grzewczej o takiej samej mocy)?
We wniosku o dotację oraz we wniosku o pożyczkę na współfinansowanie w przypadku inwestycji polegającej na budowie instalacji wysokosprawnej kogeneracji stosuje się zasady określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania horyzontalnej pomocy publicznej na cele z zakresu ochrony środowiska (Dz. U. poz. 2250) opartym na przywołanym rozporządzeniu Komisji nr 651/2014.
Dla ustalenia, czy wnioskowane dofinansowanie spełnia warunki dopuszczalności pomocy na wysokosprawną kogenerację, stosuje się zasady określone w ww. rozporządzeniach. W szczególności dla obliczenia kwoty kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą uwzględnia się konieczność pomniejszania kosztów kwalifikowanych do pomocy o koszt inwestycji referencyjnej. Odpowiedni kalkulator pojawia się w Generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD) w ramach załączników przy wypełnianiu wniosku - analogicznie jak miało to miejsce w POIiŚ. -
Czy w przypadku, gdy wnioskodawcą jest jednostka samorządu terytorialnego a przedmiotem wnioskowanego wsparcia są działania polegające na termomodernizacji budynków szkolnych, powinniśmy wypełniać punkt 1.3. Założenia do przychodów i kosztów Przedsięwzięcia oraz 1.4. Przychody i koszty Przedsięwzięcia? Jak należy wypełnić te punkty, w pomocy kontekstowej? Czy my jako jednostka samorządu terytorialnego (Starostwo), jesteśmy zobligowani do zabezpieczenia pokrycia wydatków w inny sposób niż zabezpieczenie środków w WPF. Czy w naszym przypadku też jest wymagany weksel. Jak w przypadku jst. wypełnić pozycję we wniosku o dofinansowanie „Zabezpieczenie zwrotu dotacji - propozycja Wnioskodawcy” ?
JST jako jednostki sektora finansów publicznych nie są zobowiązane do wnoszenia zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy. Powyższe informacje zamieszczono również w dokumencie wskazanym w pomocy kontekstowej do GWD:
(https://gwd.nfosigw.gov.pl/pliki/Standardowe_formy_zabezpieczen_NFOSiGW.pdf), a dodatkowe wskazówki w tym zakresie znajdują się również w prezentacji - materiale szkoleniowym dla wnioskodawców (ocena finansowa, slajd 19):
https://www.gov.pl/web/nfosigw/szkolenia-dla-wnioskodawcow
Poprawnym rozwiązaniem przy wypełnianiu tego pola przez jst będzie wpisanie: „nie dotyczy”
Odnośnie przychodów i kosztów przedsięwzięcia – JST w wyniku przeprowadzonej termomodernizacji będą generować tzw. oszczędności kosztów. Co do zasady, JST nie będą mieć faktycznie dodatkowych przychodów, bo nie będą np. nadwyżek energii elektrycznej sprzedawać do sieci. Więc w wierszach dotyczących przychodów ze sprzedaży powinny zostać wpisane zera. (JST prowadzą przedsięwzięcie na własne potrzeby).
Natomiast JST powinny również oszacować oszczędności i wykazać je ze znakiem minus w odpowiedniej pozycji koszów operacyjnych. Takie działanie jest szczególnie istotne, gdyby JST wdrażająca projekt w obszarze Energia Odnawialna, Efektywność Energetyczna, Bezpieczeństwo Energetyczne chciała wnioskować dodatkowo o pożyczkę NFOŚiGW (program na współfinansowanie) bo wtedy de facto roczne oszczędności na kosztach, które JST uzyska dzięki termomodernizacji, powinny być przeznaczane na spłatę pożyczki NF. Harmonogram spłaty pożyczki będzie można zweryfikować z uwzględnieniem osiąganych przez JST oszczędności na kosztach operacyjnych.12.
-
Czy państwowa jednostka budżetowa powinna przygotować propozycję zabezpieczenia zwrotu dotacji, zgodnie z Częścią VIII wniosku o dofinansowanie?
W dokumencie pn. „Standardowe formy zabezpieczeń dla umów o dofinansowanie przedsięwzięć ze środków NFOŚiGW”, widnieje zapis:
„NFOŚiGW nie wymaga zabezpieczenia wierzytelności z umowy o dofinansowanie w formie:
1) dotacji, jeżeli postanowienia Programu Priorytetowego przewidują odstąpienie od ustanawiania zabezpieczenia zwrotu wypłaconych środków,
2) dotacji oraz umorzenia dla:
a) jednostek sektora finansów publicznych”.
-
Czy w ramach projektu Partner z Państw darczyńców musi ponosić koszty w ramach projektu? Czy udział merytoryczny, wymiana know-how i wizyty w Polsce będą uznane za wystarczające?
Kwestie podziału zadań oraz udziału Partnerów projektów, w tym także Partnerów z Państw Darczyńców należą do decyzji Wnioskodawcy i powinny być zawarte w umowie partnerskiej.
Nie ma więc obowiązku, by partner z Państw darczyńców ponosił koszty w ramach projektu.
-
Czy tytuł projektu, który planujemy złożyć musi być wpisany do naszego dokumentu strategicznego czy wystarczy, że wpisuje się w poszczególne zagadnienia wskazane w dokumencie strategicznym?
Nie ma wymogu, aby tytuł projektu planowanego do realizacji był wpisany do dokumentu strategicznego. Ważne jest, aby zakres przewidzianych działań był zgodny z dokumentem strategicznym.
Nie jest koniecznym by działania określone w dokumentach strategicznych miały w każdym przypadku odnosić się do informacji bardzo konkretnych tj. nr działki, nazwy ulicy itp. Planowane do realizacji działania powinny być wskazane we wniosku aplikacyjnym w taki sposób, aby możliwa była ich ocena przez eksperta oceniającego pod względem zgodności z dokumentem strategicznym. Powinny się pojawić najważniejsze/podstawowe działania wchodzące w skład planowanego działania oraz podstawowe informacje/parametry umożliwiające identyfikację działania i jego charakter w odniesieniu do dokumentu strategicznego
-
Co dokładnie kryje się pod pojęciem dokumentacji przetargowej? Czy wystarczy złożyć tylko Program Funkcjonalno-Użytkowy, czy należy załączyć także inne dokumenty np. SIWZ?
Dokumenty przetargowe to dokumenty, które są załączane do ogłoszonego przetargu na wyłonienie wykonawcy. Sam Program Funkcjonalno-Użytkowy nie będzie wystarczający, gdyż sam w sobie nie jest dokumentem przetargowym -
Co w praktyce oznacza zapis art. 7.3 Regulacji: Wniosek o dofinansowanie powinien zawierać informacje dotyczące wszystkich konsultantów zaangażowanych w przygotowanie wniosku?
Wymóg przedstawienia informacji dotyczących wszystkich konsultantów zaangażowanych w przygotowanie wniosku ma zapobiec wystąpienia konfliktu interesów tzn. zapobiec sytuacji, gdy osoba biorąca udział w procesie tworzenia wniosku ma wpływ na proces wyboru projektów do dofinansowania.
We wniosku o dofinansowanie sporządzanym w GWD znajduje się odpowiednie pole do wypełnienia. -
Czy jako konsultant na etapie przygotowania wniosku ze szkołą, mogę w późniejszym etapie realizacji projektu realizować odpłatnie część zadań zaplanowanych w projekcie?
Wszystkie zadania w projekcie powinny być wykonywane zgodnie z Wytycznymi w zakresie udzielania zamówień w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021:
http://www.eog.gov.pl/media/71162/Wytyczne_KPK_w_zakresie_zamowien_publicznych_podpisane_2019_03_06.pdf
Zapraszamy również do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami w zakresie ww. Wytycznych:
http://www.eog.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/podstawyprawne/ -
Czy w ramach naboru można przedłożyć o dofinansowanie projekt, który został złożony również o dofinansowanie z innych środków zewnętrznych, jednak nie został jeszcze oceniony?
Jest to możliwe, jednak muszą Państwo mieć na uwadze, oświadczenie które składają wraz z wnioskiem o dofinansowanie:
"Oświadczam, że zadania objęte niniejszym Projektem realizowanym ze środków MF EOG na lata 2014-2021 nie były i nie są finansowane/współfinansowane z innych środków publicznych (środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych), z wyjątkiem finansowania/współfinansowania wymaganego wkładu własnego Wnioskodawcy"
W przypadku gdy uzyskają Państwo dofinansowanie z innych źródeł (środków Unii Europejskiej oraz środków krajowych) należy niezwłocznie wycofać wniosek złożony w tym naborze (ze środków MF EOG na lata 2014-2021). -
Czy poziom wszystkich kosztów bezpośrednich działań edukacyjno–promocyjnych przewidzianych w projekcie powinien odpowiadać stawkom kosztów jednostkowych określonych w Tabeli standaryzowanych kosztów jednostkowych dla działań edukacyjno–promocyjnych?
Tak, natomiast tabela standaryzowanych kosztów jednostkowych dla działań edukacyjno – promocyjnych w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 zawiera przykładowe działania edukacyjno – promocyjne oraz ich stawki jednostkowe, które znajdą zastosowanie we wszystkich projektach nieinwestycyjnych (nie dotyczy obszaru Energia Odnawialna, Efektywność Energetyczna, Bezpieczeństwo Energetyczne) przewidzianych do realizacji w Programie.
W przypadku, gdy planowane do realizacji działania edukacyjno – promocyjne wynikają z ww. katalogu, wówczas ich stawki powinny być zgodne z katalogiem.
W sytuacji, gdy planujecie Państwo w swoim projekcie inne działania edukacyjno – promocyjne, wybiegające poza katalog, wówczas zgodnie z kryteriami merytorycznymi, będącymi załącznikiem do ogłoszeń o naborze w ramach obszarów programowych „Środowisko naturalne i ekosystemy” oraz „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków” tj.: „Kwalifikowalność planowanych wydatków i poprawność szacowanych kosztów”, zawarte w HRF koszty jednostkowe powinny wynikać z powszechnie obowiązujących cenników lub ofert rynkowych dostawców i wykonawców lub wydruków ze stron internetowych lub danych historycznych (zaczerpniętych z innych projektów, których realizacja została zakończona w ciągu 5 lat do dnia złożenia wniosku).
-
Na jakim etapie należy najpóźniej przedłożyć wymagany załącznik do wniosku aplikacyjnego, w przypadku niedostarczenia go na etapie oceny?
Przede wszystkim należy pamiętać, iż zgodnie z Regulaminem naborów wnioskodawca nie ma możliwości dokonania autokorekty wniosku, wszelkie jego uzupełnienia i poprawki odbywają się na podstawie wezwania NFOŚiGW skierowanego na etapie oceny i w terminach przewidzianych w ww. wezwaniu.
Dokumenty podlegające uzupełnieniu można podzielić na dwie kategorie: 1) dokumenty „wytwarzane” przez wnioskodawcę (np. wniosek o dofinansowanie, załącznik ekologiczno-techniczny) oraz 2) dokumenty „zewnętrzne” (pozyskiwane z innych instytucji np. decyzje, zaświadczenia) i dokumenty strategiczne (np. miejski plan adaptacji, plan gospodarki niskoemisyjnej). I tak:-
w przypadku dokumentów wytwarzanych przez wnioskodawcę – data opracowania nie może być późniejsza, niż termin wyznaczony na uzupełnienie dokumentów wskazany w wezwaniu do uzupełnienia
-
w przypadku dokumentów "zewnętrznych" oraz dokumentów strategicznych
-
-
w sytuacji, gdy dokumenty te nie zostaną dołączone do wniosku należy je dołączyć na podstawie wezwania do uzupełnień najpóźniej w terminie wskazanym w ww. wezwaniu. Co do zasady, dokumenty te powinny być obowiązujące, ważne na dzień złożenia wniosku.
-
Partnerów obowiązuje przedstawienie załącznika pomocy publicznej – czy dotyczy to też Partnerów z Państw Darczyńców?
Załącznik może dotyczyć również partnerów z państwa Darczyńców w sytuacji opisanej w pomocy kontekstowej w generatorze Wniosków o Dofinansowanie:
Zakładka "POMOC PUBLICZNA":
"Partnerzy
W przypadku, gdy projekt realizowany jest w partnerstwie, konieczne jest zweryfikowanie, czy dofinansowanie (choćby w części) nie stanowi pomocy publicznej dla Partnera/Partnerów. Jeżeli zatem w projekcie występuje co najmniej jeden Partner, należy wypełnić część wniosku dot. Partnerów.
W tym celu należy w pierwszej kolejności wskazać, czy dotacja, o którą ubiega się Wnioskodawca, faktycznie stanowi (choćby w części) korzyść dla Partnera (faktycznie finansuje działania Partnera), a zatem czy de facto jest udzielona, nawet jeśli poprzez Wnioskodawcę i choćby w części, Partnerowi.
Jeżeli dotacja będzie udzielana Partnerowi/Partnerom, wówczas Partnerzy ci wypełniają załącznik pn.: „Oświadczenie Partnera dotyczące pomocy publicznej”. Na tej podstawie wskazują dodatkowo we wniosku, czy dla choć jednego Partnera dotacja stanowi pomoc publiczną.
W przypadku gdy dofinansowanie stanowi dla Partnera pomoc publiczną, załącza on do wniosku odpowiedni dla przeznaczenia wnioskowanej pomocy Formularz informacji oraz wykazuje w „Oświadczeniu Partnera dotyczącym pomocy publicznej” zgodność pomocy z przepisami regulującymi udzielanie pomocy publicznej. W przypadku, gdy dotacja stanowi pomoc publiczną dla kilku Partnerów, załącza się odpowiednią ilość Formularzy informacji."
aktualizacja 06.08.2020:
Każdy partner, którego koszty są pokrywane z dofinansowania wypełnia oświadczenie dotyczące pomocy publicznej. Nie ma znaczenia, że koszty partnera są pokrywane za pośrednictwem wnioskodawcy. Nie ma również znaczenia jak duża część dofinansowania trafia do partnera, ani jakiego rodzaju koszty ponosi (inwestycyjne/nieinwestycyjne). Oświadczenia dotyczącego pomocy publicznej nie składa jedynie partner, który nie otrzymuje środków pochodzących z dofinansowania (finansuje swoje koszty z innych środków).
Nie ma możliwości, aby partner - z ominięciem przepisów Prawa zamówień publicznych oraz Wytycznych KPK wystawiał fakturę wnioskodawcy.
Partner może jedynie otrzymać refundację za poniesione przez siebie koszty - np. refundacja wynagrodzenia pracowników biorących udział w projekcie, czy refundacja zakupów na potrzeby projektu.
Dodatkowe informacje pomagające zrozumieć, czy aby na pewno dofinansowanie dla partnera będzie stanowić dla niego pomoc publiczną?
Jeżeli udział partnera jest wyłącznie doradczy, projekt w żaden sposób nie będzie promował podmiotu, jeżeli podmiot ten nie będzie miał korzyści z udziału w projekcie, tj. dofinansowanie pochodzące ze środków norweskich pokryje wyłącznie faktyczną część kosztów, które będzie musiał ponieść i koszty te nie będą odbiegać od kosztów ponoszonych na rynku za podobną pracę, wówczas dofinansowanie nie będzie spełniać wszystkich przesłanek pomocy publicznej.
Jeżeli natomiast powyższe warunki nie zostaną spełnione, wówczas dofinansowanie będzie stanowiło pomoc. -
W jaki sposób należy podpisać wniosek w GWD, jeśli zgodnie ze statutem w sprawach finansowych wymagany jest podpis dwóch członków Zarządu, a wniosek może podpisać tylko jedna osoba?
Zgodnie z zapisami "Podręcznika Wnioskodawcy":
System GWD pozwala na podpisanie wniosku przy pomocy tylko JEDNEGO podpisu elektronicznego, tzn. przy pomocy podpisu kwalifikowalnego albo Profilu Zaufanego ePUAP. Złożenie kolejnego podpisu powoduje, że poprzedni zostanie usunięty.
Jeżeli statut Wnioskodawcy wymaga dwóch podpisów, wówczas wraz z wnioskiem (jako załącznik) należy przedłożyć stosowne oświadczenie udzielające pełnomocnictwa do podpisu wniosku drugiemu przedstawicielowi.
Należy pamiętać, aby we wniosku o dofinansowanie w GWD w części "PODPIS WNIOSKODAWCY" wpisać dane wszystkich osób uprawionych do reprezentowania Wnioskodawcy. -
Czy istnieje możliwość ubiegania się o dotację dedykowaną dla pokrycia wkładu własnego ze środków NFOŚiGW lub Ministerstwa Klimatu?
W przypadku projektów z obszaru „Energia Odnawialna, Efektywność Energetyczna, Bezpieczeństwo Energetyczne” istnieje możliwość sfinansowania wkładu własnego preferencyjną pożyczką ze środków NFOŚiGW. Informacje dotyczące programu priorytetowego NFOŚiGW znajdują się pod adresem:
http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/nabory/art,30,wspolfinansowanie-projektow-realizowanych-w-ramach-mechanizmu-finansowego-europejskiego-obszaru-gospodarczego-2014-2021.html
W przypadku pozostałych obszarów programowych NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu nie posiadają dotacji dedykowanych na uzupełnienie wkładu własnego w projektach składanych w perspektywie 2014-2021 w ramach środków MF EOG.
Dotyczy naborów: Zwiększenie wydajności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW), Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka), Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła, Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych, Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej. -
Czy montaż finansowy, gdzie partner projektu będzie zobowiązany do pokrycia większej kwoty kosztów niż wnioskodawca, jest możliwy?
Wskazany w zapytaniu montaż finansowy jest możliwy.
W umowie partnerskiej ustalają Państwo podział zadań, sposób ponoszenia kosztów oraz dokonywania rozliczeń między beneficjentem, a Partnerem projektu.
Należy jednak pamiętać, iż umowa o dofinansowanie jest podpisywana z beneficjentem i to beneficjent jest odpowiedzialny za prawidłową realizację projektu. -
Czy jest możliwe, aby podczas realizacji projektu przekazać rolę Koordynatora Projektu innej osobie posiadającej doświadczenia, a pełniącej również inną rolę w projekcie– to znaczy czy będzie możliwe, aby jedna osoba pełniła dwie role zapisane w projekcie: Eksperta i Koordynatora Projektu.
Jak najbardziej jest taka możliwość - należy pamiętać, iż kwalifikowalna jest tylko ta część wynagrodzenia pracownika zatrudnionego u beneficjenta/partnera, która odnosi się do kosztów działań, które nie byłyby przeprowadzone, gdyby nie realizacja projektu.
W podanym przez Pana przypadku należy zaktualizować zakres obowiązków pracownika. -
Czy kampania edukacyjna jest traktowana jako jedno z głównych wydarzeń informacyjnych zgodnie z pkt 2.3.2 c) Wymogów dot. informacji i komunikacji? W założeniach do projektu przyjęliśmy: konferencję otwierającą i zamykającą oraz kampanię edukacyjną (w prasie, na YouTube), czy będą to 3 wydarzenia informacyjne, czy tylko 2 (konferencja otwierająca i zamykająca)?
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulacji - Wymogi dotyczące Informacji i Komunikacji - Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014-2021: http://www.eog.gov.pl/media/69175/Wymogi_dotyczace_Informacji_i_Promocji_1.pdf
Konferencja otwierająca i zamykająca oraz kampania edukacyjna - w prasie (czyli inne niż konferencja prasowa wydarzenie prasowe) będą stanowiły 3 oddzielne wydarzenia informacyjne - zgodnie z Wymogami dotyczącymi Informacji i Komunikacji.
W przypadku projektów o wartości dofinansowania nie przekraczającej 500 000 EUR, dwa wydarzenia informacyjne są wystarczające. -
Czy zapisy z pkt 2.3.3 Wymogów dot. informacji i komunikacji w zakresie wymogów umieszczenia tablicy informacyjnej należy czytać wspólnie, tzn. czy należy spełnić jeden z wymogów czy oba jednocześnie?
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulacji - Wymogi dotyczące Informacji i Komunikacji - Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014-2021: http://www.eog.gov.pl/media/69175/Wymogi_dotyczace_Informacji_i_Promocji_1.pdf
Zapisy z pkt 2.3.3 Wymogów dot. informacji i Komunikacji w zakresie wymogów umieszczenia tablicy informacyjnej należy czytać wspólnie:
"W czasie wdrażania projektu beneficjent jest zobowiązany – zgodnie z wymogami Podręcznika Komunikacji i Identyfikacji Wizualnej – do umieszczenia tablicy informacyjnej w miejscu realizacji każdego przedsięwzięcia spełniającego następujące wymogi:
a) suma środków publicznych przeznaczonych na przedsięwzięcie przekracza 50 000 EUR;
b) przedsięwzięcie dotyczy finansowania fizycznego obiektu, działań infrastrukturalnych i budowlanych.
Nie później niż sześć miesięcy od zakończenia projektu, Beneficjent zobowiązany jest do zastąpienia tablicy informacyjnej przez dostrzegalną i znaczących rozmiarów tablicę pamiątkową, zgodnie z Podręcznikiem Komunikacji i Identyfikacji Wizualnej." -
Czy realizacja projektu może rozpocząć się przed dniem podjęcia decyzji o przyznaniu dofinansowania?
Dopuszczalne jest rozpoczęcie realizacji projektu przed podjęciem decyzji o przyznaniu dofinansowania, jednak takie działania i związane z nimi koszty nie będą kwalifikowane.
Prace powinny być wykonane i zapłacone w okresie kwalifikowalności projektu określonym w decyzji Operatora. Wszystkie działania i koszty z nimi związane do momentu wydania decyzji nie będą kwalifikowalne. Jeśli Państwo chcą wybrać wykonawcę dla projektu finansowanego z MF EOG to powinni Państwo stosować ustawę Prawo zamówień publicznych lub poniższe Wytyczne dotyczące zamówień publicznych https://www.eog.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/podstawyprawne/
Czynności związane z wyborem wykonawców przed złożeniem wniosku o dofinansowanie i podjęciem decyzji o przyznaniu dofinansowania wnioskodawca podejmuje w zakresie własnym na własne ryzyko (ryzyko wiąże się z tym że nie ma gwarancji że wnioskodawca otrzyma dofinansowanie ze środków MF EOG). Koszty związane z wyborem wykonawcy poniesione przed decyzją Operatora nie będą kwalifikowane. -
Czy w naborach ze środków EOG bezwzględnie wymagane jest posiadania Partnera z Państwa Darczyńców?
W ślad za treścią "Podręcznika Wnioskodawcy":
"8. Projekty partnerskie Projekty w ramach Programu mogą być składane w partnerstwie."
"8.2 Projekty partnerskie z podmiotem z Państw-Darczyńców Projekty złożone w partnerstwie z podmiotem z Państw-Darczyńców (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) mogą liczyć na dodatkowe punkty w trakcie oceny merytorycznej. Dla uzyskania dodatkowych punktów w ocenie istotne jest udokumentowanie partnerstwa w postaci podpisanego listu intencyjnego lub umowy partnerskiej bądź też chociażby w postaci wymiany maili, w których wyrażona została intencja nawiązania partnerstwa dla celów realizacji projektu."
Nie ma obowiązku składania projektu w partnerstwie. -
Czy do wniosku należy dołączyć listy intencyjne w tylko w języku angielskim czy także po polsku?
Zgodnie z ogłoszeniem o naborze (punkt: Projekty partnerskie) oraz załącznikiem do ogłoszenia o naborze - "Podręcznik dotyczący zawierania partnerstw dla projektów finansowanych ze środków MF EOG 2014-2021" (str 7.):
Podpisanie umowy o partnerstwie (wyjaśnienie - w rozumieniu partnerstwa z podmiotami z Państw-Darczyńców)
W celu poświadczenia spełnienia wymogu partnerstwa wymagane jest dołączenie do wniosku aplikacyjnego umowy partnerskiej w wersji angielskiej wraz z tłumaczeniem na język polski. Jeżeli w momencie składania wniosku taka umowa nie została jeszcze podpisana, akceptowane będą również listy intencyjne w wersji angielskiej wraz z tłumaczeniem na język polski. -
Czy list intencyjny jest wymagany także w odniesieniu do partnerów krajowych?
W przypadku partnerstwa z podmiotem krajowym nie ma wymogu tłumaczenia umowy partnerskiej/listu intencyjnego na język angielski.
Zgodnie z zapisami Podręcznika wnioskodawcy (rozdział: Projekty partnerskie z partnerami polskimi) na etapie wnioskowania o dofinansowanie dla projektu, który ma być wdrażany w partnerstwie, strony podpisują list intencyjny lub umowę partnerską. W przypadku złożenia listu intencyjnego, Wnioskodawca zobowiązany jest do dostarczenia umowy partnerskiej przed podpisaniem umowy w sprawie projektu. -
W sytuacji, gdy partnerem jest jednostka naukowa, na podstawie jakich dokumentów może nastąpić rozliczenie pomiędzy Beneficjentem a partnerem za wykonanie zadań ustanowionych w budżecie projektu?
Umowa w sprawie Projektu jest podpisywana z Beneficjentem, w związku z tym to beneficjent będzie składał wnioski o płatność, w ramach których mogą być przedstawiane wydatki beneficjenta oraz partnera/partnerów. W przypadku wydatków partnera, udział finansowy partnera oraz możliwość ponoszenia wydatków na realizację określonych zadań musi zostać precyzyjnie wskazany w umowie partnerskiej.
Wypłaty dofinansowania, zgodnie z umową również będą przekazywane beneficjentowi, a beneficjent na podstawie zapisów umowy partnerskiej będzie miał obowiązek rozliczenia się z partnerem.
Koszty wynagrodzeń pracowników partnera są kwalifikowalne w zakresie, w którym odnoszą się do kosztów działań, które nie byłyby przeprowadzone, gdyby nie podjęto się wdrażania danego Programu.
Np. pracownik poświęca 20% swojego czasu na realizacje zadań w projekcie - w takim przypadku 20% wynagrodzenia pracownika jest wydatkiem kwalifikowalnym, który powinien zostać przedstawiony we wniosku o płatność.
Dodatkowo, wkład własny partnera i lidera nie musi być na tym samym poziomie np. partner może nie mieć wkładu własnego. Partner może korzystać z dofinansowania projektu ze środków pomocowych na zasadach identycznych do Beneficjenta, tj. otrzymuje środki na wykonywane przez siebie zadania ustanowione w budżecie projektu bez korzyści ekonomicznej z określeniem sposobu przekazywania tych środków (w tym podmiot przekazujący) oraz formy przekazywania dofinansowania (tj. refundacja bądź zaliczka) -
W jaki sposób nawiązać kontakt i zawrzeć partnerstwo z instytucjami z Państw-Darczyńców?
Operator Programu publikuje listę instytucji partnerskich z Państw - Darczyńców (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/instytucje-zainteresowane-partnerstwem/ oraz na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu https://www.gov.pl/web/climate/programme-environment-energy-climate-change
Na liście umieszczone są instytucje zainteresowane nawiązaniem współpracy z polskimi wnioskodawcami wraz ze wskazaniem osób do kontaktu w ramach danej instytucji oraz obszarem programowym i specjalizacją danej jednostki.
Konieczne jest nawiązanie kontaktu, ustalenie zakresu współpracy dwustronnej oraz zasad partnerstwa a następnie podpisanie listu intencyjnego i umowy partnerstwa (pliki udostępnione do pobrania jako załączniki do ogłoszeń o naborach wniosków).
Wszystkie niezbędne informacje znajdują się także w Podręczniku dotyczącym Partnerstw, który również można znaleźć na stronach internetowych poświęconych naborom oraz na dedykowanej stronie Ministerstwa Klimatu - https://www.gov.pl/web/climate/partnership-under-iii-edition-of-the-eea-and-norway-grants. -
Procedura badania niezależności organizacji pozarządowej od władz lokalnych, regionalnych i centralnych, podmiotów publicznych i podmiotów gospodarczych
W ramach naborów ze środków norweskich w obszarach programowych „Środowisko”, „Klimat” i „Energia” o dofinansowanie wniosków mogą ubiegać się organizacje pozarządowe rozumiane jako:
„wolontariackie organizacje non-profit ustanowione jako podmiot prawa krajowego, unijnego lub międzynarodowego o celach niekomercyjnych, niezależne od władz lokalnych, regionalnych i centralnych, podmiotów publicznych, partii politycznych i podmiotów gospodarczych. Instytucje religijne i partie polityczne nie są uznawane za organizacje pozarządowe” zgodnie z art. 1.6 n) Regulacji w sprawie wdrażania Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, definicja organizacji pozarządowej to:
“niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi, 2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku
– osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia,…”
Zgodnie z tą samą ustawą stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, fundacje utworzone przez partie polityczne oraz europejskich fundacji politycznych nie są uznawane za organizacje pozarządowe.
Zgodnie z kryteriami niezależności stosowanymi przez Komisję Europejską w przypadku badania niezależności podmiotu od władz lub od podmiotów z części sektora od którego badany podmiot powinien być niezależny, kluczowa jest nie tyle możliwość wywierania wpływu na badany podmiot, ale stwierdzenie czy wpływ ma charakter „wywierania decydującego wpływu” na działania podmiotu (‘Rights, contracts or any other means which, either separately or in combination and having regard to the considerations of fact or law involved, confer the possibility of exercising decisive influence on an undertaking‟. The key consideration in this regard is the concept of „decisive influence.’)
Niniejsza procedura ma na celu wskazanie, w jaki sposób weryfikować niezależność ubiegającej się o dofinansowanie w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu organizacji pozarządowej od władz lokalnych, regionalnych, centralnych, podmiotów publicznych lub podmiotów gospodarczych.
Dla wykazania niezależności zgodnie z kryterium braku „decydującego wpływu” niezbędne jest zapewnienie podmiotowi będącemu przedmiotem badania:
1) skutecznych uprawnień do podejmowania decyzji niezależnie od podmiotu mogącego wywierać wpływ w odniesieniu do aktywów niezbędnych do funkcjonowania badanego podmiotu;
2) uprawnienia do pozyskiwania środków pieniężnych na funkcjonowanie badanego podmiotu niezależnie od podmiotu mogącego wywierać wpływ.
W związku z powyższym w procedurze badania niezależności wystarczającym jest wykazanie możliwości podjęcia decyzji zarządczych jak i możliwości podjęcia decyzji dotyczących wyboru źródła finansowania działań podmiotu niezależnie, a więc bez decydującego głosu podmiotu mogącego wywierać wpływ.
Kluczowym jest więc stwierdzenie czy ubiegająca się o dofinansowanie organizacja pozarządowa ma możliwość podjęcia decyzji mimo odmiennej opinii podmiotu mogącego wywierać wpływ (rozumianego jako władze lokalne, regionalne, centralne, podmioty publiczne, podmioty gospodarcze) lub sięgnąć po środki finansowania działań podmiotu ze źródeł niezależnych od podmiotu mogącego wywierać wpływ. Kwestie te są przedmiotem postanowień statutowych i analiza ich zapisów jest kluczowa dla badania niezależności organizacji pozarządowej, czyli stwierdzenia czy dana organizacja pozarządowa ma możliwość podejmowania decyzji niezależnie od podmiotu mogącego wywierać wpływ.
W przypadku gdy zapisy statutowe są niewystarczająco jasne dla rozstrzygnięcia powyższego, należy przeprowadzić analizę możliwości wywierania praktycznego wpływu na działanie podmiotu w konkretnym przypadku działań podejmowanych przez podmiot będący przedmiotem badania.
Za niezależne organizacje pozarządowe, w ramach naborów, nie są uważane:
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
- fundacje utworzone przez partie polityczne oraz europejskie fundacje polityczne,
- instytucje religijne,
- partie polityczne. -
Czy istnieje możliwość brandowania (oznakowania) projektu logami komercyjnych partnerów/sponsorów?
Istnieje możliwość oznakowania projektu logami komercyjnych partnerów/sponsorów pod warunkiem, iż zostaną spełnione wymogi, takie jak dla oficjalnych partnerów projektu zamieszczone w Podręczniku „Komunikacja i identyfikacja wizualna Fundusze EOG i fundusze norweskie 2014–2021”: https://www.eog.gov.pl/media/89605/Podrecznik_komunikacji_EOG_Nor_PL.pdf
Stosowanie logotypów w przypadku współfinansowania (str. 59):
"W przypadku współfinansowania logotypy partnerów można umieścić obok." (w rozumieniu obok logotypów funduszy norweskich i EOG)
Używanie logotypu razem z innymi logotypami (co-branding) (str. 56):
"Logotypów beneficjentów i partnerów projektu można użyć razem z logotypem funduszy EOG i funduszy norweskich, wyraźnie wskazując, że projekt jest wdrażany przez beneficjenta lub we współpracy z partnerem, jednak logotyp funduszy EOG i funduszy norweskich trzeba umieścić jako jedyny logotyp na górze / po lewej stronie -
Czy sponsor może być sponsorem nagród i czy można w takiej sytuacji umieścić logotyp takiej firmy na stronie projektu, w notatkach medialnych itp.?
Jedyny wkład rzeczowy, jaki jest możliwy do wniesienia i rozliczenia w projekcie, to praca wolontariuszy - zgodnie z ogłoszeniem o naborze.
W przypadku sponsorowania nagród może to być dodatek w projekcie, natomiast nie otrzymają Państwo refundacji kosztów poniesionych na zakup przez sponsora nagród - loga sponsora nagród mogą być stosowane na zasadach stosowania logotypów partnerów.
Tylko beneficjent oraz formalni partnerzy projektu mogą ponosić wydatki w ramach projektu - o ile zapisy umowy partnerskiej to przewidują. -
Czy koszt ubezpieczenia zakupionego nowego sprzętu jest kwalifikowalnym kosztem Projektu?
Ubezpieczenie zakupionego sprzętu będzie stanowiło jeden z wymogów zapisanych w umowie w spr. projektu.
Zgodnie z zapisami "Podręcznika Wnioskodawcy":
"5.1.1. Koszty bezpośrednie
Koszty bezpośrednie to, zgodnie z art. 8.3.1. Regulacji, wydatki wskazane przez Beneficjenta i/lub Partnera projektu, zgodnie z ich zasadami rachunkowości i zwyczajowymi przepisami wewnętrznymi, jako konkretne wydatki bezpośrednio związane z wdrażaniem projektu, które mogą być bezpośrednio zaksięgowane dla tego projektu. W szczególności, jako koszty bezpośrednie kwalifikowalne są koszty z listy poniżej.
...7. Koszty wynikające bezpośrednio z wymogów nałożonych przez umowę w sprawie projektu – np. rozpowszechnianie informacji, ewaluacja wybranych działań, audyty, tłumaczenia, powielanie (kopiowanie), w tym koszty innych usług finansowych (zwłaszcza koszty gwarancji finansowych)."
W związku z powyższym, koszt ubezpieczenia zakupionego w ramach projektu sprzętu będzie kosztem kwalifikowalnym -
Zabezpieczenie zwrotu Dotacji — czy lider projektu jest zobowiązany przedłożyć weksel in blanco z deklaracją wekslową do wysokości całkowitej dotacji wraz z odsetkami, czy tylko do wysokości części dotacji przypadającej Liderowi – w przypadku, gdy w projekcie biorą również udział partnerzy projektu.
Zabezpieczenie zwrotu dotacji składa beneficjent, z którym podpisywana jest Umowa w sprawie Projektu na całą kwotę dotacji z umowy. -
Transfer ryzyka - czy zabezpieczenie zwrotu dotacji może zostać przeniesione z lidera na partnerów projektu?
Zabezpieczenie zwrotu dotacji składa beneficjent, z którym podpisywana jest Umowa w spr. Projektu na całą kwotę dotacji z umowy. -
Czy wkład własny w wysokości 15% musi być wnoszony równomiernie i wykazywany przy każdym wniosku o płatność? Czy na przykład możliwe jest wniesienie większego wkładu własnego już na początku projektu, a potem odpowiednio mniejszego – tak by na koniec wyszło wymagane 15%?
Wkład własny wymagany jest w każdym wniosku o płatność w wysokości wskazanej w umowie. -
Czy grupa odbiorców (bezpośrednich i pośrednich), których dotyczy kampania ma pewne specyficzne wymagania, czy istnieje dowolność w kierowanym przekazie?
Nie ma ograniczeń co do grupy docelowej projektu, należy jednak pamiętać, aby działania projektu były zgodne z potrzebami grup/y docelowej/ych, zapewniły skuteczne dotarcie do niej/nich. -
Zgodnie z zapisami "Regulacji w sprawie wdrażania MF EOG" kosztem kwalifikowanym może być tylko amortyzacja zakupionego sprzętu (za wyjątkiem sytuacji opisanej w Art. 8.3.1 c). Czy dotyczy to również sprzętu nie będącego środkiem trwałym (czyli o wartości jednostkowej do 10 tys. zł) - taki sprzęt zgodnie z przepisami nie jest amortyzowany.
Definicja sprzętu używana w obecnej perspektywie 2014-2021 brzmi:
Sprzęt - przedmiot lub urządzenie zakupione lub wytworzone w związku z realizacją Projektu, stanowiący rzeczowy składnik majątku, którego wartość początkowa przekracza 1.500 zł netto, a którego amortyzacja będzie wykraczała poza termin realizacji projektu. -
Jeśli kwalifikowana jest całkowita cena zakupu sprzętu nie będącego środkiem trwałym, to czy dotyczą go również wymogi zawarte w Art. 8.3.2 - w szczególności obowiązek ubezpieczenia.
Zgodnie z zapisami "Podręcznika Wnioskodawcy":
"Zakup sprzętu
W przypadku zakupu nowego sprzętu za koszty kwalifikowalne można uznać wyłącznie część amortyzacji odpowiadającą czasowi trwania projektu oraz stopniowi faktycznego wykorzystania na potrzeby projektu zgodnie z art. 8.2 ust.4 Regulacji. Całkowita cena zakupu sprzętu może być kwalifikowana (w drodze wyjątku od reguły zawartej w art. 8.2 ust. 4) tylko w sytuacji, gdy OP stwierdzi, że sprzęt stanowi integralny i niezbędny element umożliwiający osiągnięcie celów projektu.
W przypadku, gdy kwalifikowana jest całkowita cena zakupu sprzętu, Beneficjent zgodnie z art. 8.3 ust.2 Regulacji:
· musi być właścicielem sprzętu przez okres co najmniej 5 lat po zakończeniu projektu i będzie korzystał z tego sprzętu w celu realizacji celów projektu przez ten sam okres;
· odpowiednio ubezpieczył sprzęt na wypadek straty, takiej jak pożar, kradzież czy inne wypadki zwykle podlegające ubezpieczeniu, zarówno w czasie realizacji projektu, jak i co najmniej 5 lat po jego zakończeniu;
· przez co najmniej 5 lat od zakończenia projektu przeznaczył odpowiednie środki na utrzymanie sprzętu.
W umowie w sprawie projektu należy wskazać konkretne sposoby wywiązania się z tych zobowiązań.
Operator Programu może zwolnić Beneficjenta z wywiązywania się z tych zobowiązań w odniesieniu do jakiegokolwiek wyraźnie wskazanego sprzętu w przypadku, gdy Operator Programu – uwzględniając wszystkie istotne okoliczności – uzna, że ciągłe korzystanie z tego sprzętu na potrzeby realizacji celów ogólnych projektu nie miałoby żadnego ekonomicznego uzasadnienia.
We wzorze umowy - podobnie jak w poprzedniej perspektywie, będzie znajdował się załącznik "Lista sprzętu", w którym należy umieścić wszystkie sprzęty - zgodnie z definicją w punkcie 1. -
Jeśli przedsięwzięcie ma charakter inwestycyjny, gdzie wartość dofinansowania nie przekracza 5 mln zł. Czy na etapie składania wniosku przedkłada się oświadczenie, że Wnioskodawca zabezpieczy środki finansowe niezbędne do zapewnienia wymaganego współfinansowania oraz prefinansowania realizacji projektu?
Tak -
Czy na etapie składania wniosku o dofinansowanie wymagane jest zabezpieczenie środków na realizację inwestycji?
Wraz z wnioskiem o dofinansowanie wnioskodawca składa oświadczenie, że zabezpieczy środki finansowe niezbędne do zapewnienia wymaganego współfinansowania.
oraz realizacji projektu – system płatności przewiduje zaliczki oraz refundacje, w przypadku refundacji beneficjent musi najpierw opłacić faktury bądź równoważne dokumenty księgowe w ramach projektu.
Terminem ostatecznym posiadania środków finansowych jest dzień rozpoczęcia realizacji projektu
-
Czy w ramach naboru wniosków, wnioskodawca może być jednocześnie partnerem w innym projekcie? Czy jest jakieś ograniczenie w zakresie liczby wniosków, które można złożyć?
Nie ma obostrzeń w tym zakresie. Jednocześnie w przypadku Beneficjenta głównego: Wnioskodawca może złożyć więcej niż 1 wniosek (w ramach jednego naboru i/lub różnych naborów) - pod warunkiem, że każdy wniosek będzie obejmował inny zakres rzeczowy. -
Jak rozumieć, iż partnerstwo w ramach projektu musi mieć charakter "aktywny"? Czy wystarczy udział Partnera w działaniach promocyjnych lub/i edukacyjnych?
Współpraca nie może mieć charakteru incydentalnego, związanego z wykonaniem jednostkowej czynności. W celu uznania stosunku stron jako partnerstwa realizującego wspólnie projekt niezbędne jest zaangażowanie stron w realizację projektu na każdym jej etapie poprzez czynny udział Partnerów w zakresie ich obowiązków w miarę możliwości przez cały okres wdrażania projektu, w tym również udział w przygotowaniu koncepcji projektu. Udział partnera w projekcie oraz aspekty praktyczne z tym związane reguluje umowa partnerska, będąca załącznikiem do umowy. -
W jaki sposób powinniśmy udokumentować wkład własny na etapie składania wniosku?
Wraz z wnioskiem o dofinansowanie wnioskodawca składa oświadczenie, że zabezpieczy środki finansowe niezbędne do zapewnienia wymaganego współfinansowania oraz realizacji projektu – system płatności przewiduje zaliczki oraz refundacje, w przypadku refundacji beneficjent musi najpierw opłacić faktury bądź równoważne dokumenty księgowe w ramach realizacji projektu. W zakładce GWD "ŹRÓDŁA FINANSOWANIA" wpisują Państwo wartość wkładu własnego w podziale na źródła finansowania. W przypadku, gdy projekt jest inwestycyjny, a kwota dofinansowania jest większa niż 5 mln zł (należy zaznaczyć "TAK" w zakładce "INFORMACJE OGÓLNE"), należy dołączyć do wniosku załączniki wskazane w zakładce "Część X. MONTAŻ FINANSOWY" oraz załączniki finansowe, które pojawią się w zakładce "Załączniki" - np. w przypadku NGO - Sprawozdanie finansowe za ostatnie trzy lata poprzedzające rok złożenia wniosku. -
Wnioskodawcą będzie jednostka samorządu terytorialnego. Czy środki na zabezpieczenie wkładu własnego Gminy w projekcie mogą pochodzić ze środków z Funduszu Ochrony Środowiska z opłat i kar środowiskowych, czy też będzie to podwójne dofinansowanie?
Art. 402 ust. 4, 4a, 5 i 6 poś określa procentowo, jaka część wpływów z różnych opłat i kar środowiskowych stanowi dochód gminy.
Z uwagi na brak przepisów szczególnych dotyczących zakazu podwójnego dofinansowania w Regulacjach w sprawie wdrażania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2014-2021, należy założyć, że jeśli zabezpieczenie wkładu własnego Gminy będzie pochodzić z części środków przypadających jej jako dochód w myśl ww. przepisu, nie będzie stanowiło to naruszenia dyscypliny finansów publicznych oraz nie będzie stanowiło podwójnego dofinansowania.
-
Czy załącznik w postaci dokumentu określającego status prawny oraz potwierdzenie umocowania osób uprawnionych do reprezentowania, składają również partnerzy, czy tylko lider.
Wymienione dokumenty składa tylko Lider - wnioskodawca, który składa wniosek o dofinansowanie. -
Czy dodatkowo należy złożyć pełnomocnictwa partnerów dla lidera do podpisania wniosku, czy wystarczy to określić w liście intencyjnym?
Pełnomocnictwo do złożenia wniosku (jako wyrażenie woli do wzięcia udziału w projekcie) powinno zostać zawarte w liście intencyjnym/ umowie partnerskiej.
-
Czy we wniosku o dofinansowanie w zakładce wskaźniki, w celu ogólnym, spośród wskazanych wskaźników wybieramy dowolne wskaźniki odpowiadające naszemu projektowi, a przy reszcie wpisujemy 0?
Tak - w celu ogólnym wybierają Państwo wskaźniki, które dotyczą Państwa projektu.g
-
Jeżeli w projekcie będę miała pozycje budżetowe, przekraczające 50 tysięcy złotych, powinnam przeprowadzić postępowanie o zamówieniu publicznym. Czy jest miejsce, w którym obligatoryjnie powinnam umieścić zapytanie o zamówienie publiczne? Czy wysyłanie zapytań do firm handlowych, szkoleniowców, czy dostawców jest wystarczające?
Tak, zgodnie z Wytycznymi w zakresie udzielania zamówień w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 beneficjenci zobowiązani są do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia o wartości szacunkowej przekraczającej 50 tys. PLN netto, w sposób zapewniający przejrzystość oraz zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Spełnienie powyższych wymogów następuje w drodze zastosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 i 2215 oraz z 2019 r. poz. 53), zwanej dalej „Pzp” albo zasady konkurencyjności, o której mowa w rozdziale 25 .
Zgodnie z rozdziałem 2 Wytycznych w zakresie udzielania zamówień (...). Właściwym trybem do udzielenia zamówienia publicznego powyżej wspomnianej wartości będzie zasada konkurencyjności. W celu spełnienia zasady konkurencyjności należy upublicznić zapytanie ofertowe zgodnie z warunkami, o których mowa w punkcie 11 ww. rozdziału. Miejscem właściwym do upublicznienia zapytania jest baza konkurencyjności ( https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/). To, co mogę zasugerować to dokładne zapoznanie się z Wytycznymi.
Należy pamiętać, że w GWD Wnioskodawca oświadcza, że zobowiązuje się do stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych oraz Wytycznych w zakresie udzielania zamówień w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 -
Oświadczenie partnera o pomocy publicznej
Oświadczenia dostępne są na stronie: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/aktualnosci/art,109,oswiadczenie-partnera-o-pomocy-publicznej.html
-
Czy można złożyć wniosek w formie papierowej?
Nie ma możliwości składania wniosku w formie papierowej.
Informacja o możliwym sposobie składania wniosku o dofinansowanie znajduje się w ogłoszeniu o naborze:
"Sposób złożenia wniosków
Wniosek o dofinansowanie sporządza się wyłącznie przy użyciu Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Szczegółowe zasady składania wniosku o dofinansowanie Projektów za pośrednictwem GWD określa Regulamin konkursu.
Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami należy składać do NFOŚiGW w formie elektronicznej za pośrednictwem GWD, dostępnego na stronie internetowej NFOŚiGW.
Formularz wniosku o dofinansowanie wraz pomocą kontekstową dostępny jest pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.plLink otwiera się w nowej karcie.
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć w formie elektronicznej przy użyciu GWD. Dopuszcza się dwie możliwości podpisania wniosku elektronicznego:
a. przy użyciu elektronicznego podpisu kwalifikowanego, który wywołuje skutki prawne równoważne podpisowi własnoręcznemu;
b. przy użyciu profilu zaufanego w ramach elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Nie ma konieczności oddzielnego podpisywania załączników - podpisując wniosek o dofinansowanie, wnioskodawca podpisuje również załączniki.
-
Czy można wprowadzać zmiany do wzoru umowy partnerstwa w jęz. Angielskim? Art. 11 pkt 2. mówi, iż "Ostateczny termin kwalifikowalności wydatków nie może wykraczać poza 30 września 2021 r.".
Istnieje możliwość wprowadzania zmian do wzoru – we wzorze opublikowanym pierwotnie znajdowała się omyłka pisarska, wzór został jednak zaktualizowany.
Końcowy termin powinien być zgody z końcowym terminem kwalifikowania wydatków w projekcie. Zgodnie z ogłoszeniu ogłoszeniem o naborze - nie może on być późniejszy niż 30 kwietnia 2024 r.
-
Czy w części XIV. SUMMARY w GWD - w przypadku braku partnera - w punkcie "How the bilateral cooperation was established?" można nie zaznaczać żadnej pozycji?
W przypadku braku partnera nie muszą Państwo wypełniać części "How the bilateral cooperation was established?"
-
Czy jest dostępne tłumaczenie na język angielski nazw wskaźników?
Nazwy wskaźników w jęz. Angielskim są dostępne w Umowie ws. Programu dostępnej w linku:
http://eeagrants.org/sites/default/files/resources/Programme%20agreement%20PL-CLIMATE.pdf
-
Czy w ramach naboru obowiązuje zasada braku powiązań funkcyjnych? To znaczy czy członkowie zarządu organizacji mogą wykonywać działania projektowe – koordynację i /lub prace zlecane z ramach zamówień publicznych
Zgodnie z Wytycznymi w zakresie udzielania zamówień w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, do oferty należy dołączyć oświadczenie dotyczące powiązań, którego treść brzmi:
Operator Programu / beneficjent / partner
Nazwa zamówienia
Imię (imiona)
Nazwisko
Oświadczam, że nie posiadam powiązań kapitałowych lub osobowych z wykonawcą, któremu udzielono ww. zamówienia, w szczególności polegających na:
1) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
2) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
3) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
4) pozostawaniu w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności w wyborze wykonawcy, w szczególności pozostawanie w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli
-
Jakiego przelicznika walutowego należy użyć, aby przeliczyć koszty partnera z Norwegii z NOK na PLN?
Nie ma określonych wymagań w tym zakresie.
Sugerujemy przyjęcie rozwiązania polegającego na rozliczaniu się w EUR. Wówczas obie strony (beneficjent z Polski oraz partner z Norwegii/Islandii/Liechtensteinu) ponoszą ryzyko kursowe.
Wnioskodawca może zastosować sposób przeliczenia kwoty EUR na PLN w ogłoszeniach o naborach, to znaczy:
średni miesięczny kurs wymiany, publikowany w Oficjalnym Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (w serii C), liczony dla ostatnich 6 miesięcy.
Przyjęte rozwiązanie należy stosować konsekwentnie przez cały okres realizacji projektu.
-
Czy koszty pośrednie mogą być ujęte i traktowane jako wkład własny?
Koszty pośrednie nie mogą stanowić wkładu własnego w tym samym wniosku o płatność - ze względu na brak spełnienia warunku przedstawienia dokumentów finansowych na wkład własny – dotyczy to zarówno refundacji, jak i zaliczki.
Po otrzymaniu przez beneficjenta refundacji w postaci kosztów pośrednich, beneficjent może (lecz nie musi) wydatkować te środki na dokumenty finansowe dokumentujące poniesienie wkładu własnego w kolejnych wnioskach o płatność
-
W momencie zbierania od prywatnych właścicieli działek zgód na działania projektowe na ich działkach, wejdziemy w posiadanie ich danych osobowych. W związku z powyższym mam pytanie, kto będzie administratorem tych danych osobowych?
Każdy z administratorów danych tj. NFOŚIGW i Beneficjent samodzielnie odpowiada za zebrane przez siebie dane.
Zatem jeśli Beneficjent / Wnioskodawca zbiera dane, to staje się ich administratorem i powinien wysłać do osób fizycznych klauzulę informacyjną.
Wzór umowy z beneficjentem będący załącznikiem do ogłoszenia o naborze wskazuje na odrębność administratorów danych.
-
Zgodnie z nowym podręcznikiem wnioskodawcy, dla wnioskodawcy, będącego JST wymaganym załącznikiem jest statut, natomiast w formularzu wniosku w GWD w cz. lista załączników wyświetla się jako obowiązkowy również odpis z rejestru związków gmin? Jakie załączniki mamy załączyć do wniosku jako Gmina?
W odniesieniu do wymaganych załączników prawnych jakie należy złożyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie projektu w przypadku:
- jednostek samorządu terytorialnego jest to Statut
- związków jst to Odpis z rejestru związków międzygminnych/powiatów prowadzonego przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
W formularzu GWD w przypadku jst i ich związków w liście załączników wyświetlają się jako wymagalne oba załączniki: Statut oraz Odpis z rejestru związków międzygminnych/powiatów prowadzonego przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
W takiej sytuacji, aby poprawnie wypełnić wniosek i mieć możliwość wysłania wniosku w GWD należy załączyć dwa pliki:
Jeden - to status lub odpis - w zależności od typu wnioskodawcy;
Drugi - to skan lub plik word z tekstem "nie dotyczy" lub pusty plik w miejscu na plik, który nie dotyczy wnioskodawcy: w przypadku jst w miejsce "odpisu" w przypadku związków jst - w miejsce statutu.
-
Kosztem niekwalifikowalnym są także wszelkie prace związane z zagospodarowaniem odpadów powstałych w wyniku realizacji projektu” - proszę o pomoc w zrozumieniu tego zapisu. Czy tzn. że np. w przypadku odbetonowania boisk firma budowlana ma po rozbiórce odłożyć gruz na bok i musimy zrobić inne zamówienie na wywóz tego gruzu? Czy mamy zagospodarować go własnymi środkami na własną rękę?
Uprzejmie wyjaśniam, że należy rozróżnić działania niezbędne do realizacji projektu od odpadów powstałych w wyniku realizacji projektu. Kwalifikowane będą wydatki związane z działaniami niezbędnymi do wykonania w ramach realizacji projektu (w tym zagospodarowanie odpadów powstałych w ramach realizowanego projektu), niekwalifikowane będą natomiast wszelkie prace/koszty związane z zagospodarowaniem odpadów powstałych w wyniku realizacji projektu.
Wszelkie odpady powinny być przez wnioskodawcę zagospodarowane zgodnie z prawem.
Rekomendujemy jako dobrą praktykę wprowadzanie w treść umowy z wykonawcami zapisów odnoszących się do obowiązku (nałożonego na Beneficjenta projektu MF EOG) zagospodarowania wszystkich materiałów, w tym odpadów powstałych w wyniku realizacji robót budowlanych w ramach projektu w sposób przyjazny środowisku (ponowne użycie, przetworzenie, unieszkodliwienie lub magazynowanie) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym prawa ochrony środowiska.
-
Czy załączniki powinny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem, a dopiero później zeskanowane i wgrane do generatora wniosków?
"Akceptujemy wersje edytowalne, ponieważ podpisując wniosek Wnioskodawca podpisuje jednocześnie oświadczenie:
"Oświadczam, że informacje zawarte w niniejszym dokumencie oraz w dołączonych załącznikach są zgodne z prawdą."
Oczywiście dokumenty takie jak decyzje, umowa partnerska, opinie organu ochrony przyrody, zgody właścicieli gruntów muszą być dołączone w formie skanu."
-
Jaka jest maksymalna liczba znaków w poszczególnych polach w GWD?
Opis Projektu (max 2 000 znaków) w tym:
· Cel realizacji Projektu (max. 300 znaków);
· Diagnoza problemu, który ma być rozwiązany poprzez realizację Projektu (max. 400 znaków);
· Analiza stanu istniejącego i możliwych sposobów rozwiązania problemu, w tym uzasadnienie wyboru wskazanej przez Wnioskodawcę metody/metod (max. 800 znaków);
· Efekty Projektu (max. 300 znaków);
· Grupa docelowa (max. 200 znaków);
Organizacja Projektu – struktura zarządzania/ zarządzanie finansowe (max. 1 000 znaków)
Organizacja Projektu – struktura zarządzania/zarządzanie finansowe (max. 1 000 znaków)
Partnerstwo i rola Partnera/ów (max. 1 000 znaków)
Ocena gotowości do realizacji Projektu na dzień złożenia wniosku (max. 1 500 znaków)
Działania informacyjno - edukacyjne w Projekcie, w tym kampanie podnoszące świadomość (max. 2 000 znaków)
-
Czy gadżet typu notes, ołówek, nasiona, jojo, torba (wszystko w wersji eko – drewno, papier, płótno) będą kwalifikowalne? Czy można to traktować jako kampanię promocyjną?
Definicja kampanii podnoszącej świadomość została podana w Podręczniku Wnioskodawcy, będącym załącznikiem do ogłoszenia o naborze. Dodatkowe wskazówki związane z promocją projektu znajdują się również w Podręczniku w rozdziale Informacja i promocja. Jeśli chodzi o materiały info-promo to ich dobór należy do Wnioskodawcy w oparciu o zaplanowaną kampanię i cele projektu, co będzie przedmiotem oceny eksperckiej.
-
Jakiego typu bezpośrednie koszty kwalifikowalne powinniśmy uznać za przeznaczone na podwykonawstwo? Pytanie związane jest ze sposobem wyliczenia kosztów pośrednich.
Do podwykonawstwa zaliczają się koszty umów, w których beneficjent lub partner (zgodnie z podziałem zadań w umowie partnerskiej) nie jest stroną i w związku z tym nie sprawuje bezpośredniego nadzoru nad ich realizacją.
-
Czy obligatoryjna jest kwota podana explicite w PLN i jest to kwota stała, czy też kwota wyrażona w EUR jest przeliczana na PLN wg określonego kursu? Np. przy obecnym średnim kursie w NBP (tabela A) wartość dofinasowania wychodzi już ponad 10,2 mln PLN.
Wnioskodawca składa wniosek w PLN. W przypadku uzyskania dofinansowania otrzymuje kwotę w EUR która jest podstawą i do której się dąży podczas rozliczania projektu, natomiast Beneficjent rozlicza projekt w PLN.
Do przeliczenia wartości projektu z PLN na EUR będzie stosowany kurs podany w naborze.
Natomiast zgodnie z ogłoszeniem o naborze oraz Podręcznikiem Wnioskodawcy, kwota w PLN jest orientacyjna. Dotacja zostanie przyznana w EUR ale środki będą wypłacane w PLN, zgodnie z miesięcznym rachunkowym kursem wymiany walut Komisji Europejskiej w euro (EUR/PLN) za miesiąc, w którym wystąpi wypłata środków. -
Jeśli zdaniem Wnioskodawcy właściwym Rozporządzaniem regulującym przepisy o pomocy publicznej w projekcie będzie „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę lokalną w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz.U.2015.1208 z późn.zm.)”, czy dopuszczają Państwo możliwość jego zastosowania w przypadku naboru?
Wskazane w pytaniu Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 5 sierpnia 2015 r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę lokalną w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz.U.2015.1208 z późn.zm.) nie jest właściwym aktem. Zakres jego stosowania jest ograniczony do regionalnych programów operacyjnych, nie może więc być stosowane do Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Możliwe jest natomiast zastosowanie zasad udzielania pomocy na infrastrukturę lokalną określonych w art. 56 Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu. Należy jednak zwrócić uwagę na motyw 76 preambuły tego rozporządzenia, który wyłącza możliwość stosowania zasad przedstawionych w art. 56 wobec niektórych rodzajów infrastruktury:
"(76) Jako że pomoc na inne rodzaje infrastruktury może podlegać określonym i rzetelnie opracowanym kryteriom, które zapewniają jej zgodność z zasadami rynku wewnętrznego, przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące pomocy na lokalną infrastrukturę nie powinny mieć zastosowania do pomocy na następujące rodzaje infrastruktury: infrastruktura badawcza, klastery innowacyjne, efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy, infrastruktura energetyczna, recykling i ponowne wykorzystanie odpadów, infrastruktura szerokopasmowa, infrastruktura związana z kulturą i zachowaniem dziedzictwa kulturowego, infrastruktura sportowa i wielofunkcyjna infrastruktura rekreacyjna, porty lotnicze i porty."
-
Czy do opracowanego kosztorysu projektu niezbędne jest dołączenie ofert cenowych i wycen producentów i firm?
Wnioskodawca nie załącza samych ofert rynkowych do wniosku o dofinansowanie natomiast na ich podstawie tworzy HRF (część V wniosku).
Dodatkowo stawki planowanych wydatków powinny być zgodne z Tabela standaryzowanych kosztów jednostkowych dla działań edukacyjno–promocyjnych w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
W przypadku odchyleń większych, niż te wskazane w ww. tabeli "nadwyżki" zostaną wskazane jako wydatki niekwalifikowalne na etapie oceny merytorycznej II stopnia.
W sytuacji, gdy planujecie Państwo w swoim projekcie inne działania, wybiegające poza katalog, wówczas zgodnie z kryteriami merytorycznymi, będącymi załącznikiem do ogłoszenia o naborze, tj.: 3.1 Kwalifikowalność planowanych wydatków i poprawność szacowanych kosztów, zawarte w HRF koszty jednostkowe powinny wynikać z powszechnie obowiązujących cenników lub ofert rynkowych dostawców i wykonawców lub wydruków ze stron internetowych lub danych historycznych (zaczerpniętych z innych projektów, których realizacja została zakończona w ciągu 5 lat do dnia złożenia wniosku).
Na tej samej podstawie będzie dokonywana ocena poprawności szacowanych kosztów.
-
Czy wersja polska listu intencyjnego musi być podpisana przez Wnioskodawcę i Partnera? Czy wersja polska stanowi jedynie tłumaczenie i może nie zawierać podpisów, a podpisany będzie egzemplarz w języku angielskim?
Wersja polska listu intencyjnego stanowi tłumaczenie i nie musi zawierać podpisów, podpisany przez Wnioskodawcę i Partnera musi być oryginał- egzemplarz w języku angielskim.
-
Czy koszty przygotowania wniosku, wraz z załącznikami są niekwalifikowalne w naborach?
Tak, koszty przygotowania wniosku, wraz z załącznikami są niekwalifikowalne