W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raporty Beneficjentów z monitorowania efektu ekologicznego

AKTUALIZACJA 18 LUTY 2022 R.

Raporty z monitorowania osiągniętej redukcji emisji CO2 za rok 2021

Raport z monitorowania osiągniętej redukcji emisji CO2 za rok 2021 wraz z Opinią z jego weryfikacji należy składać do NFOŚiGW najpóźniej do dnia 31.03.2022 r.

Zasady raportowania nie ulegają zmianie w stosunku do roku poprzedniego, jednak opracowując raport z monitorowania należy zastosować uaktualnione wartości wskaźników emisji oraz wartości wskaźników opałowych (WO) i wskaźników emisji CO2 (WE).

Wartości wskaźników WO i WE są opracowywane przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

  • wartości wskaźników opałowych (WO) i wskaźników emisji CO2 (WE) w roku 2018 do raportowania w ramach Wspólnotowego Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2021, udostępniono na stronie

www.kobize.pl/pl/article/aktualnosci-2020/id/1783/wartosci-opalowe-wo-i-wskazniki-emisji-co2-we-w-roku-2018-do-raportowania-w-ramach-systemu-handlu-uprawnieniami-do-emisji-za-rok-2021

 Proszę zwrócić uwagę na jednostki wskaźników i w razie potrzeby odpowiednie ich przeliczenie

  • wskaźnik emisji dla polskich sieci elektroenergetycznych o wartości 0,745 Mg CO2/MWh

Raporty Beneficjentów z monitorowania efektu ekologicznego

Aktualizacja informacji

 

UWAGA!!! - Raporty z monitorowania osiągniętej redukcji emisji za rok 2021

Raport za 2021 r. wraz z Opinią z jego weryfikacji należy przekazać do NFOŚiGW najpóźniej do 31 marca 2022 r.

Obowiązek przedstawienia Opinii nie dotyczy Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu „Budowa, rozbudowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej” (program priorytetowy „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 4).

Zasady raportowania nie ulegają zmianie w stosunku do roku poprzedniego, jednak opracowując raport z monitorowania należy zastosować uaktualnione wartości wskaźników emisji oraz wartości wskaźników opałowych (WO) i wskaźników emisji CO2 (WE). Wartości wskaźników WO i WE są opracowywane przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Poniżej, w szczegółowych informacjach dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć umieszczono zaktualizowane wzory dokumentów, instrukcje oraz informacje o aktualnych wartościach wskaźników, które należy zastosować w raportach z monitorowania za rok 2021 r.

Raporty Beneficjentów z monitorowania efektu ekologicznego

  1. Informacje ogólne
  2. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu zarządzania energią w budynkach
  3. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Biogazownie rolnicze
  4. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Elektrociepłownie i ciepłownie na biomasę
  5. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Budowa, rozbudowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej
  6. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Energooszczędne oświetlenie uliczne
  7. Materiały ze szkolenia dla Beneficjentów (19 lutego 2016 r.)
  1. Informacje ogólne

W okresie pięciu lat od zakończenia realizacji inwestycji każdy projekt wymaga właściwego monitorowania uzyskanego efektu ekologicznego. Zgodnie z umowami o dofinansowanie Beneficjenci zobowiązani są przedstawiać NFOŚiGW roczne Raporty z monitorowania osiągniętej redukcji emisji. Wraz z raportem należy przedstawić Opinię z jego weryfikacji, przy czym obowiązek przedstawienia Opinii nie dotyczy Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Budowa, rozbudowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej (program priorytetowy „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 4).

Monitorowanie efektu ekologicznego należy prowadzić zgodnie z Metodyką, która stanowi załącznik do regulaminu każdego naboru wniosków o dofinansowanie ogłaszanego w ramach programów priorytetowych System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme).

UWAGA!

W umowach o dofinansowanie zawieranych przed 2013 r. zobowiązywano dodatkowo Beneficjentów do przedstawiania NFOŚiGW również Raportów z monitorowania osiągniętych efektów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia formy i układu oraz zakresu informacji zawartych w raportach i sprawozdaniu dotyczących programów lub projektów realizowanych w ramach krajowego systemu zielonych inwestycji (Dz. U. z 2010 r. poz. 1027). Wymóg przedstawiania przedmiotowych Raportów został zniesiony nowelizacją ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz. U. z 2017 r poz. 286)). Tym samym nie ma obowiązku  przedstawiania Raportów półrocznych. Dotyczy to wszystkich Beneficjentów programów priorytetowych „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme).

W jakim terminie należy przedstawić NFOŚiGW roczny Raport z monitorowania efektu ekologicznego oraz Opinię z jego weryfikacji?

Terminy przedłożenia Raportu z monitorowania osiągniętej redukcji emisji oraz Opinii z jego weryfikacji wskazane są każdorazowo w Warunkach Szczególnych umowy o dofinansowanie. Prosimy o przedłożenie Raportu z monitorowania osiągniętej redukcji emisji za rok 2021 oraz Opinii z jego weryfikacji najpóźniej do 31 marca 2022 r.

UWAGA!

Beneficjenci realizujący przedsięwzięcia z zakresu Budowa, rozbudowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej (program priorytetowy „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 4) przedstawiają NFOŚiGW wyłącznie Raport z monitorowania efektu ekologicznego.

Gdzie można znaleźć wzory Raportów z instrukcją ich sporządzania oraz wzory Opinii z weryfikacji Raportów?

Wzory Raportów i Opinii z weryfikacji oraz Instrukcje sporządzania Raportów dostępne są poniżej, w Szczegółowych informacjach dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.

UWAGA!

Ze względu na błędy pojawiające się w przedkładanych NFOŚiGW Raportach oraz w Opiniach z weryfikacji, w celu ich uniknięcia przed przystąpieniem do sporządzania Raportu należy zapoznać się z instrukcją ich sporządzania oraz z Metodyką.

Za jaki okres sporządza się Raport z monitorowania efektu ekologicznego?

Raport z osiągniętej redukcji emisji każdorazowo sporządza się za pełen rok kalendarzowy (okres styczeń – grudzień).  

Jeśli realizację projektu zakończono w trakcie trwania roku kalendarzowego, Raport należy sporządzić za okres od dnia osiągnięcia efektu rzeczowego do dnia 31-ego grudnia tego samego roku. Przez dzień zakończenia realizacji projektu należy rozumieć rzeczywisty dzień osiągnięcia efektu rzeczowego, tj.:

  • dla projektów z zakresu zarządzania energią w budynkach (termomodernizacja) – dzień podpisania protokołu odbioru końcowego robót, przy czym jeżeli realizacja projektu wymaga uzyskania pozwolenia na użytkowanie, będzie to data jego wydania;
  • dla projektów z zakresu OZE (biogaz, biomasa, sieci elektroenergetyczne) – dzień wydania pozwolenia na użytkowanie, a jeżeli nie jest wymagane data podpisania protokołu odbioru końcowego robót; w przypadku projektów zakresu sieci elektroenergetycznych chodzi o całość inwestycji, tj. przyłącze wraz farmą wiatrową;
  • dla projektów z zakresu niskoemisyjnego transportu miejskiego (GAZELA) – dzień potwierdzenia odbioru dostaw oraz oddania do użytkowania innych instalacji objętych projektem (data późniejszego zdarzenia z wymienionych);
  • dla projektów z zakresu energooszczędnego oświetlenia ulicznego (SOWA) – dzień podpisania protokołu odbioru końcowego robót, przy czym jeżeli realizacja projektu wymaga uzyskania pozwolenia na użytkowanie, będzie to data jego wydania.
Metoda obliczeń w przypadku sporządzania Raportów za niepełny rok nie ulega zmianie i jest taka sama jak dla Raportów sporządzanych dla pełnych lat kalendarzowych.

Przykładowo, w przypadku projektów z zakresu zarządzania energią w budynkach osiągnięty efekt ekologiczny jest obliczany na podstawie różnicy między rocznym zapotrzebowaniem na energię wg scenariusza bazowego a rzeczywistym rocznym zużyciem energii w roku, dla którego sporządzany jest Raport. Raport cząstkowy będzie traktowany informacyjnie przez NFOŚiGW, a Raportem potwierdzającym osiągnięcie efektu ekologicznego będzie pierwszy Raport obejmujący pełen rok kalendarzowy (okres styczeń – grudzień) – nie dotyczy przedsięwzięć sieci elektroenergetycznych.

Jakie wartości wskaźników emisji oraz wartości wskaźników opałowych (WO) i wskaźników emisji CO2 (WE)należy przyjąć do obliczeń?

Należy stosować wartości wskaźników: emisji dla polskich sieci elektroenergetycznych oraz wartości wskaźników opałowych (WO) i wskaźników emisji CO2 (WE) opracowywane przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Wskaźniki emisji podlegają aktualizacji. Wartość wskaźników, które należy zastosować w Raporcie za rok 2021 podane są również poniżej, w Szczegółowych informacjach dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć. Proszę zwrócić uwagę na jednostki wskaźników i w razie potrzeby odpowiednio je przeliczyć

Czy scenariusz bazowy może być zmieniany na potrzeby obliczenia wielkości efektu ekologicznego osiągniętego w danym roku sprawozdawczym?

Nie. W przypadku przedsięwzięć, dla których osiągniętą redukcję emisji oblicza się z wykorzystaniem scenariusza bazowego (inaczej Baseline), należy stosować ten sam scenariusz bazowy przez cały okres monitorowania, tj. ostatni scenariusz zaakceptowany przez NFOŚiGW. Przez scenariusz bazowy należy rozumieć roczną wielkość emisji gazów cieplarnianych, jaka byłaby spowodowana działalnością obiektu bez realizacji działań objętych umową o dofinansowanie.

Z jaką dokładnością należy prezentować wyniki obliczeń?Details

Wielkość redukcji emisji należy podać w zaokrągleniu do pełnej wartości.

Komu należy powierzyć obowiązki z zakresu monitorowania efektu ekologicznego przedsięwzięcia?Details

Beneficjent wg własnego uznania wyznacza osoby odpowiedzialne za prowadzenie monitorowania, przetwarzanie danych i raportowanie. Wskazanie takie następuje na piśmie, w oświadczeniach składanych wraz z wnioskiem. W przypadku zmiany osoby odpowiedzialnej należy niezwłocznie poinformować o tym NFOŚiGW na piśmie, przesyłając zaktualizowane wskazanie najpóźniej wraz z rocznym Raportem z monitorowania osiągniętej redukcji emisji.

UWAGA!

W przypadku przedsięwzięć z zakresu sieci elektroenergetycznych nie ma obowiązku wskazywania osoby odpowiedzialnej za prowadzenie monitorowania, przetwarzanie danych i raportowanie. Raport powinien być podpisany zgodnie z reprezentacją, pełnomocnictwem Strony umowy o dofinansowanie.

Kto może weryfikować Raporty z monitorowania efektu ekologicznego?

Beneficjent dokonując wyboru Weryfikatora powinien przestrzegać wymagań określonych w Metodyce.

Zgodnie z Metodyką Weryfikatorem może być podmiot, który spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego sposobu weryfikacji audytu energetycznego i części audytu remontowego oraz szczegółowych warunków, jakie powinny spełniać podmioty, którym Bank Gospodarstwa Krajowego może zlecać wykonanie weryfikacji audytów, a w szczególności powinien on spełniać następujące kryteria:

    1. powinien dysponować odpowiednio wykwalifikowaną kadrą, która:
    1. posiada wyższe wykształcenie techniczne, ekonomiczne lub w dziedzinie nauk ścisłych,
    2. posiada co najmniej trzyletnią praktykę zawodową oraz doświadczenie i dorobek w zakresie wykonywania, w szczególności, ekspertyz, opinii, opracowań studialnych z dziedziny oszczędności energii oraz kalkulacji kosztów robót budowlanych;
    1. nie powinien posiadać powiązań kapitałowych, organizacyjnych lub być związany umowami cywilnoprawnymi z producentami wyrobów budowlanych i z wykonawcami robót budowlanych oraz z ich zrzeszeniami w sposób, który podważałby obiektywność dokonywanej weryfikacji;
    2. nie powinien wykonywać audytów energetycznych lub części audytów remontowych wykonywanych dla potrzeb sporządzenia wniosku o dofinansowanie;
    3. nie powinien posiadać powiązań kapitałowych, organizacyjnych lub być związany umowami cywilnoprawnymi z podmiotami wykonującymi audyty energetyczne lub części audytów remontowych wykonywanych dla potrzeb sporządzenia wniosku o dofinansowanie.
Jak rozumieć ww. kryterium 2) odnoszące się do powiązań między Weryfikatorem Raportu z monitorowania a podmiotem wykonującym audyt energetyczny  ?

Weryfikatorem Raportu z monitorowania nie może być podmiot lub osoba wykonująca audyt energetyczny dla obiektów objętych projektem ani określająca w inny sposób scenariusz bazowy (Baseline) dla obliczenia redukcji emisji. Jednocześnie, na dzień wyboru Weryfikatora zgodnie z przepisami „Prawo zamówień publicznych” (i w okresie późniejszym), podmiot wykonujący weryfikację nie może pozostawać w stosunkach cywilnoprawnych z osobą lub podmiotem, który taki audyt wykonywał bądź sporządzał scenariusz odniesienia.

Jakie procedury obowiązują w przypadku gdy Weryfikator stwierdzi nieprawidłowości w Raporcie z monitorowania osiągniętej redukcji emisji?

Procedury postępowania są opisane w Metodyce.

W przypadku gdy Weryfikator stwierdzi niezgodności w Raporcie z monitorowania osiągniętej redukcji emisji, informuje o tym Beneficjenta na piśmie, z prośbą o ustosunkowanie się i korektę w terminie 14 dni. Jeżeli w wyznaczonym terminie Beneficjent nie odniesie się do uwag Weryfikatora i w sposób satysfakcjonujący nie dokona korekty Raportu, Weryfikator przekazuje do NFOŚIGW Opinię z weryfikacji wraz ze stwierdzeniem braku możliwości pozytywnej weryfikacji Raportu. Do Opinii z weryfikacji należy załączyć kopię korespondencji z Beneficjentem w sprawie stwierdzonych niezgodności.

NFOŚiGW przystąpi, na podstawie zapisów umowy o dofinansowanie, do wyjaśnienia niezgodności z Beneficjentem dofinansowania. Wynik tego działania będzie miał wpływ na potwierdzenie osiągnięcia efektu ekologicznego określonego w umowie o dofinansowanie.

 

2. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu zarządzania energią w budynkach

Beneficjent wg własnego uznania wyznacza osoby odpowiedzialne za sporządzenie Raportu z monitorowania. Opinię z weryfikacji sporządza niezależny Weryfikator, wybrany zgodnie z Metodyką. Więcej informacji na ten temat można znaleźć powyżej, w części Informacje ogólne.

Pliki do pobrania:

Do wyliczenia efektu ekologicznego osiągniętego w roku 2021 r. należy stosować:

Proszę zwrócić uwagę na jednostki wskaźników i w razie potrzeby odpowiednie ich przeliczenie

  • wskaźnik emisji dla polskich sieci elektroenergetycznych o wartości 0,745 Mg CO2/MWh

UWAGA!
Ze względu na błędy jakie pojawiają się w przedkładanych NFOŚiGW Raportach oraz Opiniach z weryfikacji, przed przystąpieniem do sporządzania Raportu oraz weryfikacji Raportu należy zapoznać się z instrukcją oraz z Metodyką. Metodyka jest opublikowana na stronie internetowej poszczególnych naborów wniosków.

3. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Biogazownie rolnicze

Beneficjent wg własnego uznania wyznacza osoby odpowiedzialne za sporządzenie Raportu z monitorowania. Opinię z weryfikacji sporządza niezależny Weryfikator, wybrany zgodnie z Metodyką. Więcej informacji na ten temat można znaleźć powyżej, w części Informacje ogólne.
 

Pliki do pobrania:

Do wyliczenia efektu ekologicznego osiągniętego w roku 2021 r. należy stosować:

  • wartości wskaźników opałowych (WO) i wskaźników emisji CO2 (WE) w roku 2018 do raportowania w ramach Wspólnotowego Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2021, udostępnione na:

www.kobize.pl/pl/article/aktualnosci-2020/id/1783/wartosci-opalowe-wo-i-wskazniki-emisji-co2-we-w-roku-2018-do-raportowania-w-ramach-systemu-handlu-uprawnieniami-do-emisji-za-rok-2021
Proszę zwrócić uwagę na jednostki wskaźników i w razie potrzeby odpowiednie ich przeliczenie

  • wskaźnik emisji dla polskich sieci elektroenergetycznych o wartości 0,758 Mg CO2/MWh

UWAGA!
Ze względu na błędy jakie pojawiają się w przedkładanych NFOŚiGW Raportach oraz Opiniach z weryfikacji, przed przystąpieniem do sporządzania Raportu oraz weryfikacji Raportu należy zapoznać się z instrukcją oraz z Metodyką. Metodyka jest opublikowana na stronie internetowej poszczególnych naborów wniosków.

4. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Elektrociepłownie i ciepłownie na biomasę

Beneficjent wg własnego uznania wyznacza osoby odpowiedzialne za sporządzenie Raportu z monitorowania. Opinię z weryfikacji sporządza niezależny Weryfikator, wybrany zgodnie z Metodyką. Więcej informacji na ten temat można znaleźć powyżej, w części Informacje ogólne.

Pliki do pobrania:

Do wyliczenia efektu ekologicznego osiągniętego w roku 2021 r. należy stosować:

  • wartości wskaźników opałowych (WO) i wskaźników emisji CO2 (WE) w roku 2018 do raportowania w ramach Wspólnotowego Handlu Uprawnieniami do Emisji za rok 2021, udostępnione na:

www.kobize.pl/pl/article/aktualnosci-2020/id/1783/wartosci-opalowe-wo-i-wskazniki-emisji-co2-we-w-roku-2018-do-raportowania-w-ramach-systemu-handlu-uprawnieniami-do-emisji-za-rok-2021
Proszę zwrócić uwagę na jednostki wskaźników i w razie potrzeby odpowiednie ich  przeliczenie

UWAGA!
Ze względu na błędy jakie pojawiają się w przedkładanych NFOŚiGW Raportach oraz Opiniach z weryfikacji, przed przystąpieniem do sporządzania Raportu oraz weryfikacji Raportu należy zapoznać się z instrukcją oraz z Metodyką.

5. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Budowa, rozbudowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu przyłączenia źródeł wytwórczych energetyki wiatrowej

Beneficjent wg własnego uznania wyznacza osoby odpowiedzialne za sporządzenie Raportu z monitorowania.

Pliki do pobrania:

Do wyliczenia efektu ekologicznego osiągniętego w roku 2021 r. należy stosować:

  • wskaźnik emisji dla polskich sieci elektroenergetycznych o wartości 0,745 Mg CO2/MWh

UWAGA!
Ze względu na błędy jakie pojawiają się w przedkładanych NFOŚiGW Raportach, przed przystąpieniem do sporządzania Raportu należy zapoznać się z instrukcją oraz z Metodyką.

6. Szczegółowe informacje dla Beneficjentów realizujących przedsięwzięcia z zakresu Energooszczędne oświetlenie uliczne

Beneficjent wg własnego uznania wyznacza osoby odpowiedzialne za sporządzenie Raportu z monitorowania. Opinię z weryfikacji sporządza niezależny Weryfikator, wybrany zgodnie z Metodyką. Więcej informacji na ten temat można znaleźć powyżej, w części Informacje ogólne.

Pliki do pobrania:

Do wyliczenia efektu ekologicznego osiągniętego w roku 2020 r. należy stosować:

  • wskaźnik emisji dla polskich sieci elektroenergetycznych o wartości 0,745 Mg CO2//MWh
     

UWAGA!
Ze względu na błędy jakie pojawiają się w przedkładanych NFOŚiGW Raportach oraz Opiniach z weryfikacji, przed przystąpieniem do sporządzania Raportu oraz weryfikacji Raportu należy zapoznać się z instrukcją oraz z Metodyką.

7. Materiały ze szkolenia dla Beneficjentów przeprowadzone w dniu 19 lutego 2016 r. UWAGA – zmiany dotyczą wartości wskaźnika emisyjności CO2 dla polskich sieci elektroenergetycznych na rok 2021 (prezentacje zawierają wskaźnik z lat poprzednich)

Poniżej zamieszczamy prezentacje, które zostały przedstawione podczas szkolenia z opracowania raportów z monitorowania efektu ekologicznego osiągniętego dzięki realizacji przedsięwzięć dofinansowanych ze środków GIS, które odbyło się 19 lutego 2016 r. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie:

Pliki do pobrania:

Prezentacja ogólna

Prezentacje szczegółowe – omówienie metodyk sporządzania rocznych raportów z monitorowania

 

Raporty Beneficjentów z monitorowania efektu ekologicznego

W okresie pięciu lat od zakończenia realizacji inwestycji każdy projekt wymaga właściwego monitorowania uzyskanego efektu ekologicznego. Zgodnie z umowami o dofinansowanie Beneficjenci zobowiązani są przedstawiać NFOŚiGW roczne Raporty z monitorowania osiągniętej redukcji emisji.

UWAGA!

Ze względu na błędy jakie pojawiają się w przedkładanych NFOŚiGW Raportach oraz Opiniach z weryfikacji, przed przystąpieniem do sporządzania Raportu oraz weryfikacji Raportu należy zapoznać się z instrukcją oraz z Metodyką.

{"register":{"columns":[]}}