W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Różnorodność biologiczna w kampanii edukacyjnej białostockiego uniwersytetu

29.05.2023

Znaczenie różnorodności biologicznej i jej ochronę przybliży projekt pn. Misja Bioróżnorodność. Ogólnopolska inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej i klas 1-3 szkół ponadpodstawowych Uniwersytetu w Białymstoku zostanie sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu Edukacja ekologiczna dotacją w wys. 631 tys. zł. Akcja oparta na działaniach edukacyjnych i promocyjno-informacyjnych będzie trwała do końca marca 2025 r.

Sławomir Mazurek, zastępca prezesa zarządu podczas uroczystego podpisania uowy wraz z trzema osobami

Kampania pomoże zrozumieć znaczenie bioróżnorodności dla trwałości życia na Ziemi oraz pokaże uczestnikom w jaki sposób można ją chronić stosując narzędzia współczesnych technologii. Poruszy między innymi tematy wykrywania mutacji w populacjach zwierząt, bioróżnorodność wewnątrz człowieka - zróżnicowanie komórek ludzkich i mikrobioty, oraz nowoczesne metody pozyskiwania informacji o bioróżnorodności w przestrzeni (GIS).

Przybliży wpływ różnorodności biologicznej na dobrobyt społeczeństwa oraz funkcjonowania gospodarek i społeczności ludzkich a także kwestie tzw. usług ekosystemowych - usług generowanych dla ludzi przez środowisko naturalne w jego rozmaitych formach.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty i wykłady nakierowane na sferę badań i ochronę bioróżnorodności oraz sposobów przeciwdziałania jej zubożeniu. Odbędą się one w laboratoriach Wydziałów Biologii, Chemii, Fizyki i Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku, położonych na nowoczesnym kampusie, dostosowanym do prowadzenia zajęć dla osób z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Tematyka warsztatów będzie realizowana na 3 poziomach merytorycznych nazwanych: Misja in vitro, Misja in vivo, Misja in situ - które pozwolą na poznanie pojęcia bioróżnorodności na trzech poziomach: genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym.

W trakcie każdej z 2 edycji prowadzone działania edukacyjne mają trafić do szerokiego grona odbiorców - zaplanowano wykłady otwarte, pikniki naukowe, publikacje filmów ze zrealizowanych warsztatów i wykładów oraz podcasty edukacyjne na podstronie projektu i w mediach społecznościowych, a także artykuły w prasie branżowej dla nauczycieli. Projekt będzie promowany za pomocą reklam w prasie i radiu, a informacje o nim będą przesyłane do ponad 300 placówek edukacyjnych, w tym szkół integracyjnych i organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia została podpisana 26 maja br. na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku przez wiceprezesa zarządu NFOŚiGW Sławomira Mazurka oraz dra hab. Jarosława Matwiejuka, prof. Uniwersytetu w Białymstoku, prorektora ds. rozwoju.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}