W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszył nabór wniosków na termomodernizację szkół

14.10.2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął dziś nabór wniosków w nowym programie "Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski będą przyjmowane od 14.10.2024 r. do 30.12.2024 r. lub do wyczerpania środków.

W tle planszy jest zdjęcie z korytarza szkolnego, na którym są uczniowie. Po prawej stronie znajduje się biały element z lekkim efektem przejrzystości. W prawym górnym rogu są 2 logotypy: Logotyp Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Logotyp Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Pod spodem jest następujący tekst: Otwarcie Naboru. Pod tym elementem zostało dopisane: Termomodernizacja szkół i przedszkoli (Nabór KPO B.1.1.3). Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 14.10.2024 r. od godziny 7:30 do 30.12.2024 r. do godziny 15:00 lub do wyczerpania środków.
Na dole planszy w lewym dolnym rogu są 3 logotypy. Od lewej strony logotyp Krajowego Planu Odbudowy, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej oraz Flaga UE z dopiskiem Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
  • Na realizację programu zaplanowano niemal 1,3 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
  • Celem programu jest termomodernizacja ok. 250 budynków instytucji edukacyjnych – szkół i przedszkoli oraz wymiana przestarzałych źródeł ciepła.
  • Wsparcie otrzymają inwestycje realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dofinansowanie będzie udzielane na projekty termomodernizacji szkół i przedszkoli, w tym na wymianę lub modernizacją źródła ciepła z uwzględnieniem zastosowania odnawialnych źródeł energii.  Dotacje pokryją do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, przy limicie jednostkowego kosztu 1 400 zł za 1 m2 powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza.

Najważniejsze założenia finansowania projektów

Zakres i cel modernizacji energetycznej musi wynikać z posiadanego audytu energetycznego, wykazującego łączną redukcję zapotrzebowania na energię pierwotną budynków na poziomie minimum 30 proc. i energii końcowej na poziomie minimum 25 proc. Obowiązkową częścią projektu są działania edukacyjne i prozdrowotne, które mają na celu podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Mogą one stanowić maksymalnie do 10 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty rozpoczęte po 1.02.2020 r., przy czym nie mogą być ukończone przed dniem złożenia wniosku. Inwestycje powinny być gotowe do szybkiej realizacji ze względu na okres rozliczeniowy do 30.06.2026 r.

Szczegółowe informacje o naborze.

Nowy program priorytetowy to efekt współpracy NFOŚiGW z Ministerstwem Klimatu i Środowiska we wdrażaniu komponentu B KPO: „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”, reformy B1.1 „Czyste powietrze i efektywność energetyczna”, inwestycji B1.1.3. „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #NextGenerationEU

{"register":{"columns":[]}}