Ruszył pierwszy nabór fiszek w programie Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu (Polish Climate Support)
29.11.2021
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór fiszek projektowych w programie „Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu (Polish Climate Support)”, który potrwa od 29 listopada 2021 do 2 lutego 2022 r. W pierwszym konkursie NFOŚiGW dofinansuje projekty realizowane w kooperacji z partnerami z jednego z sześciu państw Bałkanów Zachodnich tj. Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. W kolejnych etapach wsparcie będzie rozszerzane m.in. o państwa Partnerstwa Wschodniego.
Celem programu jest wspieranie współpracy polskich podmiotów z partnerami z państw sąsiadujących z UE, mierzących się z wyzwaniami, podobnymi do tych występujących w Polsce, na ich drodze do transformacji w kierunku zielonej gospodarki.
To moment szczególny zarówno dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jak i całej polskiej administracji. Po raz pierwszy uruchamiany na szeroką skalę program środowiskowy, którego efekty obserwować będziemy nie w Polsce, lecz poza jej granicami. Możemy śmiało powiedzieć, że „Polish Climate Support” to program będący owocem wieloletnich doświadczeń, który otwiera nowy etap naszej działalności – etap wspierania tych, których droga do zielonego wzrostu jest podobna do naszej. – podkreślał podczas inauguracji programu Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska.
Wyjaśniając ideę „Polskiego Wsparcia na rzecz Klimatu” Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaznaczył: W pierwszej kolejności z naszą ofertą zwracamy się w stronę państw Bałkanów Zachodnich. Jako strony Wspólnoty Energetycznej zobowiązały się one do wdrożenia części unijnych rozwiązań prawnych z zakresu polityki klimatycznej, zaś podczas zeszłorocznego szczytu w Sofii zostały zobowiązane do współpracy z UE na rzecz osiągnięcia do 2050 r. celu kontynentu neutralnego pod względem emisji CO2. Rozumiemy skalę tych wyzwań i jesteśmy przekonani, że „Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu” stanie się jednym z instrumentów realizacji tych ambitnych celów.
Beneficjentami programu mogą być polskie podmioty: przedsiębiorcy, jednostki polskiego samorządu terytorialnego lub ich związki, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, konsorcja z udziałem powyższych podmiotów, które realizują projekty na rzecz partnerów zagranicznych (lokalnych). Partnerem zagranicznym mogą być pochodzące z kraju realizacji projektu organizacje non-profit, władze krajowe lub samorządowe, jednostki naukowe, badawcze lub edukacyjne.
Polskie podmioty mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację jednego z trzech rodzajów projektów: inwestycyjnych, doradczych lub mieszanych. Na projekty inwestycyjne i mieszane będą mogli otrzymać do 2 mln zł, a na projekty doradcze do 1 mln zł. Intensywność dofinansowania w programie może sięgać nawet 100% kosztów kwalifikowanych w zależności od specyfiki zgłaszanego projektu. Projekty będzie można realizować w co najmniej jednym z spośród następujących obszarów tematycznych: kształtowanie krajowej, regionalnej i lokalnej polityki klimatycznej, poprawa jakości powietrza, poprawa efektywności energetycznej w budynkach, rozwój zero- i niskoemisyjnego transportu oraz transformacja regionów węglowych.
Nabór do programu realizowany będzie w dwóch etapach. W pierwszej kolejności przedstawiane będą fiszki projektowe zawierające zarys koncepcji. Autorzy najbardziej interesujących propozycji zostaną zaproszeni do złożenia wniosków o dofinansowanie. Program będzie realizowany w latach 2021-2024, natomiast podpisywanie umów przewidziane jest na drugą połowę 2022 r.
Podmioty zagraniczne zainteresowane udziałem w programie jako partner lokalny proszone są o kontakt z ambasadami RP w kraju realizacji potencjalnego przedsięwzięcia.
Dotychczas – w ramach współpracy międzynarodowej na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, poza granicami Polski NFOŚiGW sfinansował realizowany przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz Główny Instytut Górnictwa program wymiany wiedzy między polskimi i ukraińskimi regionami węglowymi oraz szkolenia ukraińskich audytorów energetycznych realizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami programu.
Materiały
Polish Climate Support - Info PLPolish_Climate_Support_-_Info_PL.pdf 1.78MB