Spotkanie absolwentów Partnerskiej Inicjatywy Miast – PIM Alumni
30.10.2023
Ekspert KPK LIFE w NFOŚiGW, p. Karolina Wądołowska, przedstawiła w trakcie Spotkania absolwentów Partnerskiej Inicjatywy Miast – PIM Alumni możliwości wsparcia, jakie Program LIFE oferuje jednostkom samorządu terytorialnego w celu realizacji innowacyjnych projektów na rzecz środowiska i klimatu.
W dniach 24-25 października 2023 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało w Poznaniu pierwsze spotkanie absolwentów Partnerskiej Inicjatywy Miast – PIM Alumni.
Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) to program wymiany i promocji wiedzy pomiędzy miastami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w kształtowanie i realizację polityki miejskiej w zakresie prowadzenia przez miasta zintegrowanej polityki miejskiej. PIM jest odpowiedzią na zgłaszaną przez samorządy potrzebę wymiany wiedzy i doświadczeń między miastami oraz innymi podmiotami, a także pozyskiwania pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast. W projekcie PIM ALUMNI na przestrzeni lat 2017-2023 wzięło udział łącznie 62 miasta. Więcej informacji o projekcie PIM ALUMNI można znaleźć tutaj.
Jednym z punktów Konferencji było wystąpienie przedstawicielki polskiego KPK LIFE dotyczące możliwości realizacji projektów LIFE przez jednostki samorządu terytorialnego, które pragną być liderem w poprawie jakości środowiska i klimatu oraz odpowiadać na potrzeby mieszkańców związane z jakością życia. Następnie, p. Karolina Wądołowska poprowadziła jedną z czterech sesji warsztatowych dla uczestników Konferencji, w trakcie której przedstawiła na przykładach, w jaki sposób samorządy w Polsce i Europie korzystają ze środków Programu LIFE, a możliwości jest wiele:
- jako beneficjenci największych projektów LIFE w Europie, tak zwanych projektów zintegrowanych, a w obecnej nomenklaturze „strategicznych” (Małopolska, Śląsk, Wielkopolska);
- jako samodzielni beneficjenci mniejszych projektów LIFE, tzw. standardowych (m.in. Gmina Klucze, Gmina Miejska Radom, województwo opolskie);
- jako współbeneficjenci krajowych (m.in. Miasto Łódź) i zagranicznych projektów LIFE (m.in. Gmina Miejska Kraków, Jaworzno, Gmina Puńsk).
Sesja warsztatowa była również okazją dla uczestników warsztatu do zapoznania się z podstawowymi założeniami projektu LIFE oraz materiałami Komisji Europejskiej, w których można znaleźć wszystkie informacje niezbędne do aplikowania w Programie LIFE.
Prezentacje oraz materiały z warsztatu dot. Programu LIFE dla samorządów można znaleźć tutaj.
Jeżeli interesują Państwa projekty realizowane w Programie LIFE przez jednostki samorządu terytorialnego, zachęcamy do zapoznania się z nagraniem z webinarium KPK LIFE poświęconego temu zagadnieniu – link do nagrania.
Chętne odpowiemy na Państwa pytania – zapraszamy do kontaktu
z nami: life@nfosigw.gov.pl