W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stacje tankowania wodorem pojawią się w woj. pomorskim, dolnośląskim, śląskim i lubelskim

21.02.2023

Budowa 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem zlokalizowanych we Wrocławiu, Rybniku, Lublinie, Gdańsku i Gdyni zostanie wsparta dofinansowaniem z NFOŚiGW. Dotację w wysokości 20 mln zł otrzyma spółka PAK-PCE. Stacje H2 z siedzibą w Koninie, która zrealizuje przedsięwzięcie do końca czerwca 2024 r. - przy założeniu, że sprzedaż paliwa wodorowego rozpocznie się już w drugiej połowie przyszłego roku.

Uroczystość podpisania umowy o dofinansowanie przez NFOŚiGW projektu PAK-PCE Stacje H2 Sp. z o.o. pn. Budowa 5 ogólnodostępnych stacji tankowania wodorem zlokalizowanych we Wrocławiu, Rybniku, Lublinie, Gdańsku i Gdyni.

Przedsięwzięcie budowy stacji osadzonych w całym łańcuchu wartości związanych z wodorem będzie częścią programu transformacji realizowanego przez Grupę ZE PAK. Punkty, których lokalizacja została wybrana na podstawie szerokiej analizy powstaną: przy ul. Obornickiej we Wrocławiu, ul. Budowlanych w Rybniku, ul. Antoniny Grygowej w  Lublinie, ul. Jabłoniowej w Gdańsku, w rejonie ul. Chwaszczyńskiej w Gdyni.

W początkowym okresie planowane jest wykorzystanie wszystkich pięciu stacji wodoru na poziomie 30% przepustowości rynkowej. Infrastruktura będzie udostępniana klientom celem tankowania pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Ciśnienie, z jakim tankowane będą pojazdy wynosić będzie 350/700 bar. W całości przedsięwzięcie - zlokalizowania i uruchomienia stacji tankowania H2 w ww. pięciu miejscowościach będzie kosztowało ok. 57,4 mln zł.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 21 lutego br. w Warszawie przez wiceprezesa zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz  prezesa zarządu PAK-PCE Stacje H2 Sp. z o.o. Andrzeja Janiszowskiego. W uroczystości wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.

Dotację przyznano w ramach programu priorytetowego - Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru.

Zasób programu, jak i ww. udostępnione dofinansowanie, to elementy realizacji rządowych założeń ujętych w dokumencie: Polska Strategia Wodorowa do roku 2030.

Więcej w komunikacie prasowym

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}