Stanowisko NFOŚiGW w sprawie problemów PSG z przyłączaniem gospodarstw domowych do sieci gazowej
26.01.2022
Gaz ma obecnie największy (ponad 44 proc.) udział w źródłach ciepła, które są wskazywane we wnioskach przez osoby ubiegające się o dotacje w ramach programu „Czyste Powietrze”. Do czasu przywrócenia możliwości podłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej dostrzegamy możliwość wpływu na realizację programu „Czyste Powietrze”. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej liczy na jak najszybsze wypracowanie przez Polską Spółkę Gazownictwa systemowych rozwiązań dotyczących możliwości zawierania nowych umów na realizację przyłączy gazowych.
Zarówno programy wsparcia realizowane przez administrację rządową (np. program „Czyste Powietrze”, program „Stop Smog” oraz planowany do uruchomienia w najbliższym czasie dedykowany dla budynków wielorodzinnych program „Ciepłe Mieszkanie”), jak i samorządową (projekty ze środków własnych i unijnych prowadzone przez administracje) spotykają się z coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa. Jest to dowodem na dalszą intensyfikacje działań związanych z poprawą jakości powietrza, jak i zmniejszenie kosztów ogrzewania gospodarstw domowych, ze względu na termomodernizacje budynków, co w zdecydowanym stopniu zwiększa ich efektywność energetyczną.
Dlatego rozwiązanie problemu, z którym boryka się PSG jest istotne dla utrzymania tempa walki ze smogiem. Jednocześnie podkreślamy, że wnioskując o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”, stale można wybrać jedno z szeregu ekologicznych źródeł ciepła oferowanych do dofinansowania w ramach tego programu.