NFOŚiGW przekaże ponad 2 mln zł na wsparcie efektywności energetycznej budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i Stacji Uzdatniania Wody w Szczawnicy
12.10.2023
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 12 października 2023 roku podpisał umowę z Miastem i Gminą Szczawnica na termomodernizację budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stacji Uzdatniania Wody. NFOŚiGW przekaże na ten cel ponad 2 mln złotych.
W ramach programu priorytetowego „Klimatyczne Uzdrowiska. Część 2) Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych" projekt „Wspieranie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie Miasta i Gminy Szczawnica” ma na celu trwałe zmniejszenie zużycia energii w budynkach i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec lipca 2024 r.
– Termomodernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej i Stacji Uzdatniania Wody w Szczawnicy doskonale wpisuje się w program Klimatyczne Uzdrowiska, w którym wspieramy efektywność energetyczną w budynkach użyteczności publicznej. Miasto i Gmina Szczawnica otrzyma ponad 2,2 mln złotych na realizację tego projektu. Dzięki tej umowie zaoszczędzona zostanie energia cieplna, a za sprawą instalacji OZE poprawi się jakość powietrza w okolicy – mówi Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.
Przedsięwzięcie obejmuje modernizację energetyczną dwóch budynków na terenie Miasta i Gminy Szczawnica. Budynki to Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawnicy i Stacja Uzdatniania Wody w Szczawnicy.
W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej zostaną docieplone ściany zewnętrzne, dach oraz stropodach. Wymieniona będzie stolarka okienna oraz zmodernizowane główne źródło ciepła w budynku oraz zamontowana instalacja fotowoltaiczna.
W budynku Stacji Uzdatniania Wody wymienione będzie główne źródło ciepła w budynku, zmodernizowana instalacja wentylacji mechanicznej oraz zamontowana instalacji fotowoltaiczna.
Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych wyniesie 2 014,6 GJ rocznie. Zmniejszy się emisja CO2 o 174,20 ton w skali roku. Ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wyniesie 62,10 MWh rocznie, a ilość zaoszczędzonej energii cieplnej to 891,00 GJ na rok.
Umowa została podpisana 12 października 2023 roku w Szczawnicy przez Artura Michalskiego wiceprezesa zarządu NFOŚiGW oraz Grzegorza Niezgodę, burmistrza miasta i gminy Szczawnica-Zdrój oraz Martę Brząkałę, skarbnika miasta i gminy Szczawnica-Zdrój. W uroczystości wziął udział Małgorzata Sikora zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Krakowie.