Wizja przyszłości systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS do 2050 roku w analizie CAKE/KOBiZE przygotowanej w ramach projektu LIFE VIIEW 2050
02.05.2023
Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych działające w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami przygotowało analizę długoterminowego wpływu europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji na zeroemisyjną gospodarkę do 2050 r.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą analizą przygotowaną w Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) działającym w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE/IOŚ-PIB) w ramach realizowanego projektu LIFE VIIEW 2050 - Ocena długoterminowego wpływu europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na zeroemisyjną gospodarkę do 2050 r. - wdrażanego przy wsparciu finansowym Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Raport pt. „VIIEW on EU ETS 2050: Changing the scope of the EU ETS” dotyka szeregu zagadnień, które będą miały istotny wpływ na przyszłość i transformację gospodarki Polski oraz Unii Europejskiej (UE) w świetle przyjętych rozwiązań pakietu Fit for 55 oraz Europejskiego Zielonego Ładu.
W opublikowanym raporcie przedstawiono możliwe konfiguracje rozwiązań polityki energetycznej UE do roku 2050, obejmujące potencjalny rozwój EU ETS i różne opcje jego rozszerzania na nowe sektory, tj. transport i budownictwo, oraz oddziaływania proponowanych opcji na gospodarkę. W raporcie zaprezentowano skutki wprowadzenia poszczególnych rozwiązań na gospodarkę UE i Polski, w szczególności wpływ: na zmiany PKB, konsumpcję gospodarstw domowych, a także krańcowe koszty redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zaprezentowano również szczegółowe wyniki, w jaki sposób różne scenariusze rozszerzenia EU ETS wpływają na sektory: energii, transportu i rolnictwa.
Więcej o projekcie LIFE VIIEW 2050 można przeczytać na stronie: https://climatecake.ios.edu.pl/projekt-life-viiew-2050/