Wizyta studyjna w ramach projektu AgroRes (Program Interreg Europa).
15.05.2022
W dniach 11-12 maja 2022 r. w Exeter w Wielkiej Brytanii odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu AgroRes (Program Interreg Europa). Głównym celem projektu jest wymiana doświadczeń pomiędzy regionami w zakresie kreowania i opracowania metod oraz środków zachęcających do produkcji i wykorzystania energii odnawialnej w sektorze rolniczym oraz na obszarach wiejskich. W wizycie studyjnej uczestniczyli przedstawiciele z różnych krajów europejskich. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Interesariusza projektu AgroRes, reprezentowała Pani Angelika Majchrzak, na spotkaniu w Exeter.
Podczas wizyty studyjnej uczestniczono w wymianie dobrych praktyk poprzez współudział w spotkaniach z przedstawicielami firm/ stowarzyszeń tj.:
• REGEN –spółką non-profit, niekomercyjnym centrum ekspertyz energetycznych i analiz rynkowych, której misją jest przekształcenie światowych systemów energetycznych w kierunku bezemisyjnej przyszłości. Regen oferuje niezależne doradztwo eksperckie i znajomość rynku we wszystkich aspektach dostarczania zrównoważonej energii. Celem spółki jest budowanie tzw. community energy sector.
• TRESOC- Totnes Renewable Energy Society - stowarzyszeniem założonym przez grupę mieszkańców w 2007 roku. Jego celem jest umożliwienie lokalnej społeczności rozwijania i kontrolowania własnych zasobów energii odnawialnej oraz zapewnienie, że maksymalna wartość wynikająca z rozwoju lokalnych zasobów zostanie zachowana przez społeczność.
• DARTMOOR WOOD FUEL CO-OPERATIVE, spółką założona w 2009 roku, która oferuje akredytowane zrębki drzewne. Firma ściśle współpracuje klientami w promieniu 40 mil od regionu Dartmoor, aby zapewnić przyjazne, zrównoważone i niezawodne usługi, oraz z lokalnymi organizacjami i właścicielami lasów.
• BENNAMANN – firmą założoną w 2011 roku, która zajmuje się badaniami, rozwojem, inżynierią i produkcją energii z biogazu. Firma pracuje nad przełomowymi innowacjami technologicznymi na wszystkich czterech etapach łańcucha wartości metanu ulotnego (wychwytywanie i przetwarzanie, magazynowanie, dystrybucja i wykorzystanie).
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako Interesariusz programu, poprzez swoje zaangażowanie ma na celu pogłębianie wiedzy oraz wdrażanie dobrych praktyk w działalność regionalną i ogólnokrajową poprzez wsparcie inwestycji energetyki odnawialnej w sektorze rolniczym.
Więcej informacji o działaniach w ramach projektu można znaleźć pod linkiem:
Materiały
porozumienie AgroResporozumienie_AgroRes.pdf 0.22MB