Wkrótce Pineska, Tulipan, Bratniak i Muszelka w nowych cieplejszych szatach - domy akademickie Politechniki Warszawskiej przejdą kompleksową termomodernizację
09.11.2021
Projekt ocieplenia i wymiany instalacji wewnętrznych w czterech zabytkowych domach studenckich Politechniki w Warszawie uzyskał wsparcie finansowe z NFOŚiGW w wysokości blisko 7 mln zł. Dotacja i niskooprocentowana pożyczka zostaną przekazane beneficjentowi dzięki programowi Poprawa jakości powietrza, Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie. Całość przewidzianych prac będzie kosztowała ok. 7,8 mln zł. Termomodernizacja domów akademickich potrwa do końca czerwca 2023 r.
Przedmiotem dofinansowanego przedsięwzięcia będzie termomodernizacja 4 budynków domów akademickich Politechniki Warszawskiej tj.: DS "Tulipan" i DS "Muszelka" przy ul. Mochnackiego, DS "Pineska" przy ul. Uniwersyteckiej, oraz DS "Bratniak" przy ul. Grójeckiej w Warszawie.
Są one zlokalizowane w obrębie stołecznego układu urbanistycznego i zespołu budowlanego wraz z zielenią "Kolonii Lubeckiego", który to wpisany jest do rejestru zabytków Województwa Mazowieckiego.
Termomodernizacja obejmie 4 606 m2 ścian budynków. Nastąpi także ocieplenie przegród od wewnątrz, stropów, stropodachów, ścian nad przejazdami i dachów za pomocą wełny mineralnej. Przewidziano wymianę ponad 200 okien i 16 sztuk drzwi - wszystko z zachowaniem historycznego charakteru obiektów. W czterech budynkach pojawi się nowa instalacja c.w.u. i ponad 500 grzejników z zainstalowanymi zaworami termostatycznymi i zaworami podpionowymi (aktualne, żeliwne zostaną zdemontowane). W akademikach zaplanowano także wymianę oświetlenia wewnętrznego na LED, a w dwóch budynkach DS "Tulipan" i DS "Muszelka" montaż 160 sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 43,2 KW (na ich energetyczne potrzeby własne). Pracom towarzyszyć ma wymiana 4 dwufunkcyjnych węzłów ciepłowniczych na nowoczesne, wyposażone w system regulacji i zarządzania ciepłem, wykorzystujące samouczący się układ "sztucznej inteligencji".
Projekt obejmie też przygotowanie całej inwestycji, w tym m.in. opracowanie dokumentacji wykonawczej (remontu budynków w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków) i rozliczenie inwestycji.
Umowa dofinansowania przedsięwzięcia została podpisana 29 września w siedzibie NFOŚiGW, w Warszawie przez Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Rektora Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztofa Zarembę. W uroczystości uczestniczył także Kanclerz Politechniki Warszawskiej dr inż. Krzysztof Dziedzic oraz Dyrektor Departamentu Budownictwa NFOŚiGW Magdalena Bodzenta.