Wnioski złożone do Programu LIFE w 2023 r. - pierwsze podsumowanie
13.11.2023
Przekazujemy Państwu pierwsze podsumowanie liczby wniosków złożonych do KE do Programu LIFE w 2023 r. Nadal można składać wnioski w podprogramie Przejście na czystą energię (CET) – nabór kończy się 16 listopada 2023 r.
Zgodnie z danymi przekazanymi Krajowym Punktom Kontaktowy LIFE przez Komisję Europejską , liczba wniosków złożonych w poszczególnych naborach LIFE prezentuje się następująco:
Przyroda i bioróżnorodność (LIFE-2023-SAP-NAT)
Polscy wnioskodawcy złożyli aż 11 wniosków (jako podmiot koordynujący) na 108 złożonych wniosków z całej Europy. To plasuje Polskę na drugim miejscu.
Łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej (LIFE-2023-SAP-CLIMA)
Polscy wnioskodawcy złożyli aż 11 wniosków (jako podmiot koordynujący) na 133 złożone wnioski z całej Europy. To plasuje Polskę na trzecim miejscu (ex aequo
z Francją).
Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia (LIFE-2023-SAP-ENV)
Polscy wnioskodawcy złożyli 7 wniosków (jako podmiot koordynujący) na 155 złożonych wniosków z całej Europy. To plasuje Polskę na czwartym miejscu.
Projekty Strategiczne (LIFE-2023-STRAT-two-stage)
Polscy wnioskodawcy złożyli 3 wnioski (jako podmiot koordynujący) na 19 złożonych wniosków z całej Europy. To plasuje Polskę na pierwszym miejscu.
Pomoc techniczna na przygotowanie projektu strategicznego (LIFE-2023-TA-PP)
Polscy wnioskodawcy złożyli 3 wnioski (jako podmiot koordynujący) na 12 złożonych wniosków z całej Europy. To plasuje Polskę na pierwszym miejscu.
Złożone wnioski na projekty LIFE mają między innymi na celu:
- Chronić europejską przyrodę, powstrzymując i odwracając spadek różnorodności biologicznej;
- Wzmacniać gospodarkę o obiegu zamkniętym dzięki nowym technologiom
i rozwiązaniom; - Chronić i poprawiać środowisko, a co za tym idzie jakość życia ludzi;
- Ograniczać emisję gazów cieplarnianych, zwiększać odporność na zmiany klimatu
i świadomość ludzi w zakresie łagodzenia zmiany klimatu; - Przyspieszyć przejście na czystą energię poprzez większe wykorzystanie rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej i energii odnawialnej.
Wiosną 2024 r. poznamy wnioski, które zyskały największe uznanie niezależnych ekspertów Komisji Europejskiej. W tym samym roku KE podpisywać będzie umowy na realizację oraz rozpoczną się prace zaplanowane w poszczególnych projektach LIFE, w celu osiągnięcia założonych efektów środowiskowych.
Trzymamy kciuki za pozytywną ocenę polskich wniosków do Programu LIFE,
a wszystkich zainteresowanych aplikowaniem w przyszłorocznych naborach – zapraszamy do kontaktu z nami: life@nfosigw.gov.pl