Wsparcie z NFOŚiGW dla efektywnej gospodarki odpadami w gminie Buczkowice na Śląsku
26.04.2022
Bezzwrotna dotacja i niskooprocentowana pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (razem ponad 2,3 mln zł) pozwoli wybudować stacjonarny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) w Rybarzowicach – miejscowości położonej między Szczyrkiem a Jeziorem Żywieckim, w gminie Buczkowice. To inwestycja bardzo potrzebna w gęsto zaludnionym i odwiedzanym przez wielu turystów rejonie województwa śląskiego. Obiekt ma zostać oddany do użytku w lipcu 2023 r.
Przedsięwzięcie przewidziane do realizacji przy wydatnym wsparciu finansowym z NFOŚiGW będzie miało na celu nie tylko rozwój i upowszechnienie systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w całej gminie Buczkowice, ale także zapobieganie powstawaniu odpadów. Gminny PSZOK zlokalizowany w Rybarzowicach przy ul. Ceglanej ułatwi mieszkańcom oddawanie różnego rodzaju frakcji śmieci, a tym samym ograniczy również ewentualne powstawanie dzikich wysypisk, z korzyścią dla zdrowia ludzi i ochrony środowiska naturalnego.
Inwestycja realizowana będzie w formie „zaprojektuj i wybuduj”, a wybrany wykonawca robót zostanie zobowiązany do opracowania pełnej dokumentacji technicznej i uzyskania pozwolenia na budowę. W ramach prac budowlanych będą wykonane: infrastruktura techniczna, uzbrojenie terenu, instalacje, fundamenty pod kontenery, ogrodzenia, oświetlenie. Ponadto przewidziana jest budowa ścieżki edukacyjnej oraz placu manewrowego wraz z parkingiem. W ramach promocji inwestycji przy obiekcie stanie stosowna tablica informacyjna.
W rybarzowickim PSZOK, którego całkowity koszt uruchomienia wyniesie około 3,6 mln zł, ma być zainstalowanych 18 pojemników i kontenerów do zbiórki odpadów. Organizacja i funkcjonowanie punktu pozwoli na ograniczenie ich masy posyłanej na składowiska o 775 ton w ciągu roku. Taki właśnie wskaźnik został określony jako efekt ekologiczny przedsięwzięcia.
Wsparcie finansowe z NFOŚiGW na realizację obiektu w gminie Buczkowice, w łącznej wysokości ponad 2,3 mln zł, zostanie przekazane z zasobu prowadzonego przez NFOŚiGW programu „Racjonalna gospodarka odpadami, Część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów”. Kwoty dotacji i pożyczki wyniosą niemal tyle samo (po około 1,2 mln zł).