Zakończenie prac nad projektem „Stworzenie Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej”
15.07.2022
15 lipca 2022 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego (ang. Stakeholder meeting) kończące prace w ramach projektu „Stworzenie Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej”. Podczas spotkania zaprezentowano główne funkcjonalności Platformy EEE oraz omówiono możliwości jej przyszłego zastosowania zarówno w działalności NFOŚiGW, jak i pozostałych instytucji administracji publicznej.
W spotkaniu udział wzięli reprezentanci podmiotów, którzy na przestrzeni ostatnich 2 i pół roku uczestniczyli w pracach nad stworzeniu Platformy: Pan Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Pan Kaspar Richter, Kierownik Wydziału ds. Zrównoważonego Rozwoju i Otoczenia Biznesowego, Dyrekcja Generalna ds. Wspierania Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej (DG REFORM) oraz Pani Jovana Jovovic, opiekunka projektu z ramienia DG REFORM, reprezentanci wykonawców projektu: Pan Thomas Ramsson, koordynator projektu ze strony ICF wraz z panią Karoliną Zubel, koordynatorką projektu ze strony CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Narodowej Agencji Poszanowania Energii oraz Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych.
Pan Paweł Mirowski, Zastępca Prezesa NFOŚiGW, otworzył wydarzenie podkreślając, jak dobrze Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej wpisuje się w aktualne działania Funduszu. „Widząc skalę wyzwań stojących przed gospodarstwami domowymi, wychodzimy im naprzeciw: od dziś beneficjenci Programu Czyste Powietrze Plus mogą uzyskać zaliczkę na finansowanie inwestycji, nie czekając na jej rozliczenie. Co więcej, w najbliższym czasie uruchomiony zostanie program Ciepłe Mieszkanie, który razem z działającym od kwietnia programem Moje Ciepło w znacznym stopniu poprawi sytuację gospodarstw domowych borykających się z wysokimi cenami energii, a ponadto przyczyni się do poprawy jakości powietrza w miastach” – powiedział Prezes Mirowski.
„Ograniczenie emisji w sektorze budownictwa jest kluczowe dla osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r.” – podkreślił Pan Kaspar Richter, Kierownik Wydziału ds. Zrównoważonego Rozwoju i Otoczenia Biznesowego w DG REFORM. W swoim przemówieniu zaznaczył konkretny wymiar działania Platformy EEE dla realizacji planu transformacji do zielonej gospodarki. Podkreślił także, jak istotne jest, aby w realiach rosnących cen energii ograniczać zapotrzebowanie na nią, bowiem najtańszą energią jest przede wszystkim ta, która nie musiała zostać zużyta.
Projekt „Stworzenie Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej” trwał od stycznia 2020 r. do lipca 2022, a sama Platforma EEE jest pomyślana jako instrument wsparcia dla Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Ułatwia ona kontakt ekspertów efektywności energetycznej z właścicielami budynków jednorodzinnych (gospodarstwami domowymi) w celu wykonania audytu energetycznego lub przeprowadzenia konsultacji z ekspertem. Projekt stworzenia Platformy EEE został sfinansowany przez DG REFORM Komisji Europejskiej i był realizowany na rzecz i w ścisłej współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wykonawcami platformy były firma ICF we współpracy z CASE. Dostęp do Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej jest możliwy poprzez stronę internetową: www.peee.gov.pl
Materiały
Spotkanie Komitetu Sterującego 0PEEE_15.07.2022_Spotkanie_Komitetu_Sterującego_0PEEE_15072022_.pdf 1.31MB Możliwości wykorzystania PEEE_15.07.2022_
Możliwości_wykorzystania_PEEE_15072022_final.pdf 1.29MB