W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Źródła wysokosprawnej kogeneracji

Ciąg znaków, od lewej: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje projekt w ramach działania FENX.02.01 Infrastruktura ciepłownicza, priorytet Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.

Projekt „Źródła wysokosprawnej kogeneracji”, zakłada realizację celu Programu Operacyjnego FEnIKS, jakim jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami rozwoju zrównoważonego. Projekt wpisuje się w cel szczegółowy EFRR/FS.CP2.I – Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Realizacja powyższego celu nastąpi poprzez: obniżenie emisyjności gospodarki, w tym transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej oraz spadek emisji gazów cieplarnianych. Zakładane cele zostaną osiągnięte w wyniku realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych polegających na rozwoju skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji (w tym także energii elektrycznej, ciepła i chłodu w procesie trigeneracji), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE. W ramach projektu finansowane będą przede wszystkim jednostki wysokosprawnej kogeneracji z OZE (np. wykorzystujące biomasę, biogaz lub biometan). Nie będą wspierane jednostki wytwórcze wykorzystujące paliwa kopalne. Preferowane będą źródła wykorzystujące energię z OZE i ciepła odpadowego. Jeżeli będzie to możliwe, wspierane będzie wykorzystanie rozwiązań mających na celu wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie. W tym obszarze premiowane będą rozwiązania oparte na gazach odnawialnych.

Beneficjentami wsparcia, definiowanymi jako ostateczni odbiorcy wsparcia, będą: Przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne, podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami, spółdzielnie mieszkaniowe, podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE działające na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.

Projekt przyczyni się do realizacji celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej określonych w Europejskim Zielonym Ładzie, poprzez prowadzenie działań mających zapobiegać zmianom klimatycznym oraz służyć ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Wartość projektu: 1 380 002 510  PLN

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 100 000 000 PLN

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

{"register":{"columns":[]}}