W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Praca i pobyt w Niemczech

Decyzja o wyjeździe za granicę należy do tych najtrudniejszych w życiu i jako taka powinna być dobrze przemyślana i przygotowana. Zbiór informacji i poradników zamieszczony na tej stronie ma pomóc w przygotowaniach oraz wskazać te obszary i informacje, które mogą okazać się pomocne w trakcie pobytu w Niemczech.

Przebywając na terytorium Niemiec, a w szczególności decydując się na osiedlenie, należy mieć na uwadze, że w pełni podlega się miejscowym przepisom prawa cywilnego, karnego, pracy oraz administracyjnego i podatkowego.

Nieświadomość tego może być przyczyną poważnych komplikacji. Miejscowe przepisy będą miały bowiem zastosowanie w sprawach regulowanych prawem pracy oraz prawem cywilnym.

W przypadku konfliktu pracownika z pracodawcą do rozstrzygania sporów właściwe będą niemieckie sądy i instytucje. W zakresie stosunków pomiędzy rodzicami i dziećmi zamieszkałymi legalnie na terytorium Niemiec również właściwe będą niemieckie sądy i instytucje. W uzasadnionych miejscowym prawem przypadkach instytucje te mają prawo ingerować w te relacje, o ile stwierdzą zagrożenie dobra dziecka. Fakt, że rodzice i dziecko są polskimi obywatelami nie odgrywa decydującej roli – kluczowe jest zamieszkiwanie na terytorium Niemiec.

Obywatel polski przebywający w Niemczech nie tylko ponosi przewidziane tutejszym prawem konsekwencje drobnych wykroczeń, lecz także, w przypadku popełnienia czynu karalnego, będzie sądzony przed niemieckim sądem, na podstawie tutejszego prawa. Ewentualną karę będzie odbywać w miejscowym więzieniu.

Poniżej przedstawiamy zbiór wybranych poradników i informatorów, które mogą być przydatne zarówno dla osób planujących dopiero wyjazd do Niemiec, jak i dla tych których już mieszkają w Niemczech.

Informacje ogólne - życie i praca w Niemczech:

  1. EURES - życie i praca w Niemczech. Przejdź tutaj
  2. Wiedza Chroni! Co powinno się wiedzieć, jeżeli chcesz pracować w Niemczech – broszura przygotowana przez centralę niemieckich związków zawodowych DGB.
    Pobierz tutaj 
  3. Biuro ds. Równego Traktowania Pracowników UE. Celem Biura ds. Równego Traktowania Pracowników UE jest wspieranie obywateli Unii w korzystaniu z praw, które przysługują im w Niemczech w ramach swobody przepływu pracowników. Usługi Biura są adresowane przede wszystkim do pracowników z Unii Europejskiej i ich rodzin oraz do specjalistów zatrudnionych w różnych poradniach.
    Kliknij tutaj
  4. Witamy w Berlinie – wielojęzyczna broszura zawierająca wyczerpujące informacje dla osób planujących osiedlić się w Berlinie.
    Przejdź tutaj

 

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech:

  1. System ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech. Przejdź tutaj

 

Zasiłek na dziecko (Kindergeld):

  1. Informator o zasadach przyznawania i wypłacania zasiłku na dziecko przygotowany przez Kasę Świadczeń Rodzinnych Federalnej Agencji Pracy.
    Pobierz tutaj

 

Dziecko w szkole:

  1. Polecamy zapoznanie się z poradnikiem dla rodziców dzieci rozpoczynających szkołę podstawową w Niemczech. Poniżej. 

 

 

Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie nie odpowiada za aktualność przekazywanych treści na stronach zewnętrznych. 

Materiały

Państwa dziecko rozpoczyna szkołę w Niemczech. Ważne informacje w skrócie
Grundschule​_Ratgeber​_Deutsch-Polnisch​_2020.pdf 0.89MB
Niemcy - warunki życia i pracy
Niemcy - warunki życia i pracy.pdf 0.43MB
Twoje prawa jako pracownika przemysłu mięsnego w Niemczech
Twoje prawa jako pracownika przemysłu mięsnego w Niemczech.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}