System nieodpłatnej pomocy to publiczna inicjatywa, której celem jest zapewnienie równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkim mieszkańcom Polski. Kierowany jest więc do osób, których sytuacja życiowa nie pozwala na skorzystanie z odpłatnej usługi prawnika. Z nieodpłatnej pomocy mogą skorzystać także przedsiębiorcy samozatrudnieni, czyli prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
System nieodpłatnej pomocy składa się z:
Z usług nieodpłatnej pomocy można skorzystać w około 1500 punktach w całej Polsce – w każdym powiecie. Dostępność w punktach sprawdzisz na stronie zapisy-np.ms.gov.pl.
Jak mogę się zapisać na poradę?
- telefonicznie – poprzez specjalny powiatowy numer do zapisów;
- elektronicznie – pisząc na podany przez powiat adres e-mail lub zapisując się przy pomocy formularza dostępnego na stronie https://zapisy-np.ms.gov.pl;
- osobiście – stawiając się w starostwie powiatowym.
Uwaga! Obecnie, w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, powiaty udzielają porad w trybie stacjonarnym, a część z nich oferuje również porady przy użyciu środków komunikowania się na odległość. O trybie, w jakim działają punkty na terenie powiatu, można dowiedzieć się telefonicznie w powiecie, na stronach internetowych powiatów, a także na stronie do zapisów (https://zapisy-np.ms.gov.pl).
Dlaczego to robimy?
Status ekonomiczny obywatela nie powinien być przyczyną nierówności w dostępie do Wymiaru Sprawiedliwości.
Jak to robimy?
Został udostępniony system nieodpłatnej pomocy, który funkcjonuje w wyznaczonych punktach, w całej Polsce.
Co dokładnie robimy?
Udostępniamy bezpłatne usługi prawników, doradców obywatelskich i mediatorów osobom, których sytuacja finansowa nie pozwala na opłacenie tego typu profesjonalistów.