Ocena Ministra Sprawiedliwości z realizacji zadań za 2020 r.
Poniżej prezentujemy ocenę Ministra Sprawiedliwości z realizacji zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej za 2020 rok. Podstawą prawną przygotowanej oceny jest art. 12 ust. 5 oraz art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U z 2021 r. poz. 945), zgodnie z którym Minister Sprawiedliwości dokonuje oceny wykonywania zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej za dany rok w terminie do dnia 30 czerwca roku następnego.
W przygotowanej ocenie Minister Sprawiedliwości dokonał analizy zbiorczych informacji przekazanych mu przez starostów w cyklach kwartalnych, za pośrednictwem właściwych wojewodów. Wnioski z tej analizy zawierają także informacje dotyczące problemów zgłaszanych w toku udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, wskazujące w szczególności na bieżące lub prognozowane potrzeby w zakresie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
W treści Oceny Minister Sprawiedliwości omówił m.in. liczbę punktów nieodpłatnej pomocy, dziedziny prawa i kategorie spraw, w których udzielono porad, a także liczbę oraz profil osób korzystających z nieodpłatnej pomocy. Ponadto, w przygotowanej ocenie Minister Sprawiedliwości zaprezentował wnioski końcowe oraz rekomendacje rozwoju systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej w Polsce.
Materiały
Ocena Ministra Sprawiedliwości z realizacji zadań za 2020 r.Ocena_realizacji_Ustawy_o_NPP_w_roku_2020_r.pdf 12.63MB