Tryb udzielania nieodpłatnej pomocy w stanie zagrożenia epidemicznego
Informujemy, że prognozowane przekształcenie stanu epidemii w Polsce w stan zagrożenia epidemicznego nie powinno wpłynąć negatywnie na możliwość uzyskania porad prawnych i obywatelskich za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
Organizacja pomocy odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Stosownie do treści art. 28a ustawy udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może odbywać się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu – zarówno w przypadku obowiązywania stanu epidemii, jak również stanu zagrożenia epidemicznego.
Decyzja o wyborze trybu udzielania nieodpłatnych porad pozostaje we właściwości starosty. Powinna ona uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obywateli oraz dostępność usług dla beneficjentów. Nadal możliwe jest zatem podjęcie decyzji o udzielaniu porad w trybie stacjonarnym, za pomocą środków porozumiewania się na odległość lub hybrydowym (w obu trybach).