W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Poświadczenie własnoręczności podpisu

Konsul nie może poświadczyć własnoręczności podpisu pod treścią pełnomocnictwa do sprzedaży/nabycia/darowizny nieruchomości (gruntowej, budynkowej, mieszkaniowej, itp.). Przeniesienie własności nieruchomości następuje w formie szczególnej (tj. aktu notarialnego), a pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie, a więc winno być sporządzone przez miejscowego notariusza (Notarius Publicus) i opatrzone pieczęcią Apostille.

 

Gdzie załatwisz sprawę?

W wybranym urzędzie konsularnym RP.

Pełnomocnictwo do przeniesienia własności nieruchomości należy sporządzić w formie notarialnej u miejscowego notariusza (Notarius Publicus) i opatrzeć pieczęcią Apostille.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, aby uzyskać poświadczenie własnoręczności podpisu pod dokumentem, musisz stawić się osobiście w urzędzie konsularnym.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umów się za pomocą systemu e-konsulat.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Przygotuj:

  • dokument, pod którym chcesz poświadczyć podpis;
  • ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty (do wglądu).

Przepisy prawa polskiego mogą wymagać dla ważności określonych czynności prawnych (np. pełnomocnictwa do zawarcie umowy przeniesienia własności nieruchomości, czy umowy o dział spadku) dochowania formy aktu notarialnego. Konsul nie może poświadczyć podpisu pod pełnomocnictwem do sprzedania/nabycia/darowania nieruchomości (gruntowej, budynkowej, mieszkaniowej, itp.). 

Ile zapłacisz?

Opłata za poświadczenie własnoręczności podpisu jest zgodna z poz. 6.04 Tabeli Opłat Konsularnych. Od 1 stycznia 2024 roku wynosi ona 338 NOK.

Jaki jest termin realizacji?

Poświadczenie podpisu uzyskasz w czasie wizyty w konsulacie.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokument, na którym się podpisałeś, a konsul poświadczył Twój podpis, odbierzesz na miejscu.

Jak możesz się odwołać?

W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz  wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę poświadczyć podpis na upoważnieniu dotyczącym przeniesienia właśności nieruchomości?

Przeniesienie własności nieruchomości (gruntowej, budynkowej lub mieszkaniowej) następuje w formie aktu notarialnego, w zwiazku z czym podpis pod takim upoważnieniem należy złożyć przed miejscowym notariuszem (Notarius Publicus). Następnie dokument ten powinien zostać opatrzony klauzulą Apostille.

Czy konsul może poświadczyć podpis pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku, jeśli w masę spadkową wchodzi nieruchomość?

Jeśli w masę spadkową wchodzi nieruchomość (gruntowa, budynkowa, mieszkaniowa, itp.), sugerujemy dokonać poświadczenia podpisu pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku przed miejscowym notariuszem (Notarius Publicus). Wynika to z faktu, że konsulowie nie mają uprawnień do poświadczania podpisów pod aktami przeniesienia własności nieruchomości. Jeśli w masę spadkową wchodzi nieruchomość sąd prowadzący sprawę spadkową może nie uznać poświadczenia przez konsula podpisu osoby odrzucającej spadek pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku. Sugerujemy przed wizytą w konsulacie upewnić się u adwokata lub w sądzie prowadzącym sprawę, że poświadczenie przez konsula podpisu pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku zostanie uznane przez sąd prowadzący sprawę.

{"register":{"columns":[]}}