W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sprawy spadkowe – informacja ogólna

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą konsul wykonuje czynności dotyczące zabezpieczenia i realizacji praw majątkowych mogących przysługiwać lub przysługujących Skarbowi Państwa z tytułu spadków i darowizn. W związku z powyższym, obecnie konsulowie realizują jedynie sprawy spadkowe, które przysługują Skarbowi Państwa.

Konsul nie ma możliwości prawnych do przyjęcia pełnomocnictwa i reprezentowania ani podejmowania jakichkolwiek czynności związanych z prowadzeniem sprawy spadkowej na rzecz obywatela polskiego. Takich uprawnień nie ma również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Możliwe jest natomiast poświadczenie przez konsula lub miejscowego notariusza (Notarius Publicus) przygotowanego przez Ciebie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku, które jako spadkobierca powinieneś złożyć do sądu. Możesz skorzystać z przykładowego wzoru takiego oświadczenia. Wzory przykładowych oświadczeń znajdziesz poniżej w sekcji "Materiały".

Pamiętaj: Jeśli w masę spadkową wchodzi nieruchomość (gruntowa, budynkowa, mieszkaniowa, itp.), sugerujemy dokonać poświadczenia podpisu pod oświadczeniem o odrzuceniu spadku przed miejscowym notariuszem (Notarius Publicus). Wynika to z faktu, że konsulowie nie mają uprawnień do poświadczania podpisów pod aktami przeniesienia własności nieruchomości.

Dla pewności, sugerujemy przed wizytą w konsulacie upewnić się u adwokata lub w sądzie prowadzącym sprawę, że poświadczenie przez konsula podpisu na oświadczeniu o odrzuceniu spadku zostanie uznane przez sąd prowadzący sprawę.

Jeśli potwierdzisz swój podpis u norweskiego notariusza (Notarius Publicus), dokument taki powinien być także opatrzony norweską klauzulą Apostille.

Aby wyjaśnić kwestie związane ze spadkiem, którego masa spadkowa znajduje się na terenie Norwegii, warto skontaktować się z wyspecjalizowaną w prawie norweskim kancelarią prawniczą w Polsce lub kontakt z prawnikiem w Norwegii. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Lista adwokatów, notariuszy i tłumaczy.

Materiały

Przykład oświadczenia o odrzuceniu spadku
Przyklad​_osw​_o​_odrzuceniu​_spadku.doc 0.03MB
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego - oboje rodziców
formularz​_oświadczenia​_o​_odrzuceniu​_spadku​_w​_imieniu​_małoletniego​_oboje rodziców.DOC 0.02MB
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego - jeden rodzic
formularz​_oświadczenia​_o​_odrzuceniu​_spadku​_w​_imieniu​_małoletnego​_jeden​_rodzic-.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}