Praca i pobyt w Pakistanie
Każdy obywatel Polski przebywający w Pakistanie i znajdujący się w nagłej sytuacji losowej (wypadek, aresztowanie, nagle zachorowanie itp.) może zwrócić się do Konsulatu z prośbą o pomoc konsularną.
W tym celu należy niezwłocznie skontaktować się z Ambasadą RP w Islamabadzie
W sprawach opieki konsularnej Urząd czynny 24 godziny na dobę. W sprawach nagłych i niecierpiących zwłoki prosimy kontaktować się na numer telefonu 00923018551095 (numer dyżurny placówki)
Konsul może podjąć interwencję po powzięciu informacji o zaistniałym zdarzeniu.
Konsul może wykonywać swoje funkcje jedynie w ramach określonych umowami międzynarodowymi oraz prawem i zwyczajami państwa urzędowania i nie ma możliwości domagania się, aby miejscowe władze traktowały polskich obywateli lepiej niż traktują obywateli własnego państwa.
Co może dla polskiego obywatela uczynić konsul?
W przypadku kradzieży lub zaginięcia paszportu:
Wystawić paszport tymczasowy umożliwiający powrót do Polski
W przypadku utraty pieniędzy:
Pośredniczyć w skontaktowaniu się z rodziną lub przyjaciółmi w Polsce
Wypłacić na miejscu równowartość sumy wpłaconej przez rodzinę lub przyjaciół na konto MSZ w Warszawie
Pożyczyć - w skrajnych przypadkach - drobną kwotę pieniędzy na powrót do Polski po uprzednim otrzymaniu pisemnego zobowiązania do jej zwrotu
W przypadku aresztowania:
Czuwać, by obywatele polscy zatrzymani, aresztowani lub w inny sposób pozbawieni wolności mieli zapewnioną ochronę prawną i traktowanie zgodne z prawem tego państwa oraz zadbać, by traktowano taką osobę nie gorzej niż obywateli własnego państwa
Powiadomić rodzinę o fakcie aresztowania
Wystąpić i uzyskać informacje o przyczynach zatrzymania, czasie trwania procedury sądowej, a także ewentualnych możliwościach zwolnienia
Udostępnić osobom zainteresowanym na ich wniosek wykaz kancelarii prawnych cieszących się zaufaniem placówki
Odwiedzać aresztowanego w więzieniu i utrzymywać z nim kontakt w inny sposób
Ważne!!!
Konsul zostanie powiadomiony o fakcie zatrzymania lub aresztowania polskiego obywatela tylko na wyraźną prośbę tej osoby. Pakistańskie władze nie informują placówek dyplomatycznych o fakcie zatrzymania cudzoziemca z własnej inicjatywy.
W przypadku śmierci obywatela polskiego konsul służy pomocą przy załatwieniu formalności na miejscu.
Jakich czynności konsul nie może wykonać?
Prowadzić spraw w charakterze adwokata i reprezentować polskie osoby fizyczne i prawne przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz angażować prawników (może dostarczyć wyłącznie listę adwokatów cieszących się zaufaniem urzędu konsularnego).
Płacić za obywatela grzywien, kaucji, mandatów, długów hotelowych oraz kosztów sądowych.
Świadczyć usługi, które winny wykonywać biura turystyczne, linie lotnicze, banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe.
Organizować zakwaterowanie, wizy pakistańskie, uzyskiwać zgodę na wykonywanie pracy.
Bezpieczeństwo oraz zachowanie zdrowia i życia turystów zależą w największym stopniu od nich samych, od ich zdrowego rozsądku, przewidywania i zapobiegliwości.
Za czynności konsularne są pobierane opłaty wg obowiązujących stawek regulowanych Rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych.
Przed wjazdem na terytorium Pakistanu zalecane jest zapoznanie się z poradnikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych "POLAK ZA GRANICĄ" aktualizowanego na bieżąco.